Forum Węgierskie

Pełna wersja: Węgierska nutka na dziś
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Gdybym zaproponował na dziś coś od Bartók`a, wielu z Forumowiczów ze zdziwieniem zadałoby pytanie:
Czy coś tego kompozytora da się słuchać? ...
Béla Bartók (1881-1945) węgierski kompozytor i pianista uważany jest za jednego z największych kompozytorów XX wieku. Jest autorem wielu utworów pisanych pod wpływem Brahmsa, Liszta, Straussa i twórcą nowego stylu w muzyce węgierskiej. Jego futurystyczne na owe czasy kompozycje zadziwiają do dziś - tych utworów trudno się słucha. Bartók kochał autentyczną węgierską muzykę ludową, taką naturalną, cnotliwie-wiejską, graną przez prostych muzykantów, przez kapele wiejskie, zespoły cygańskie. Dzisiaj utożsamiamy to z folklorem.
Moja propozycja z owego folkloru to: "Román népi táncok ... Rumuńskie tańce ludowe"
• Jocul cu bâtă (Bottánc) (Stick Dance)
• Brâul (Körtánc) (Sash Dance)
• Pe loc (Topogó) (In One Spot)
• Buciumeana (Bucsumi tánc) (Dance from Bucsum)
• Poarga românească (Román polka) (Romanian Polka)
• Mărunțelul (Aprózó) (Fast Dance)
skomponowane przez Bartók`a.
Zamiast oryginału na fortepian, proponuję posłuchać wykonania przez Orkiestrę Symfoniczną z Budapesztu.
Byłem parę lat temu w Warszawie na koncercie muzyki Bartoka i rzeczywiście była to ciężka trauma, bo tego nie dało się słuchać. Nie wiem dlaczego wybrano tak trudny i niemiły dla ucha repertuar?
To co zapodałeś jest spoko :-)
makgajwer - mój pierwszy koncert muzyki Bartóka (trwał tylko ok. 40 minut), też był męczący. Na kolejny byłem przygotowany... pierwszą część (na fortepian) odpuściłem, ale druga była super.
Wczorajsza moja wrzutka "Rumuńskich tańców ludowych Bartók`a" miała swoich fanów. Nutkę wyświetliło ok.100 forumowiczów i to mnie cieszy. Nie liczyłem, że znajdą się chętni posłuchać kompozycji Bartók`a w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Wielu moich przyjaciół słysząc słowa "orkiestra, koncert" reaguje zmianą wyglądu twarzy, bo wówczas na myśl przychodzi im tylko muzyka poważna...
Pozwolę sobie zacytować wycinek tekstu naszego szanowngo kolegi z Forum ... Uśmiech
(17-10-2016, 20:41)eplus napisał(a): [ -> ]... Romowie ubogacają kulturowo Rumunów, ... Oczko
i z tym się zgadzam pod jednym względem: Muzyka.
Na południu Rumunii, ok. 40 km. od Bukaresztu, w okręgu Giurgiu leży dość spora wioska - Clejani - w której mieszkają też i Cyganie. To biedna wioska, ale o wielkich muzycznych tradycjach - to tylko dzięki Cyganom. We wsi zawsze byli cygańscy grajkowie, muzykanci... Tu powstała ok. 30 lat temu 4-5 osobowa cygańska kapela, jej założycielami byli nieżyjący dziś Nicolae Neacşu i Dumitru Baicu. "Taraf de Haïdouks" z biegiem lat wyrosła na orkiestrę i to na wysokim poziomie. Faktem jest, że ta orkiestra przez wiele tygodni koncertowała w Stanach Zjednoczonych, gdzie odniosła olbrzymi sukces.
Dzisiaj, w wykonaniu orkiestry "Taraf de Haïdouks", proponuję jeszcze raz posłuchać "Rumuńskich tańców Bartóka". To całkiem odmienna forma kompozycji i zupełnie inaczej sie tego słucha.
Dorzucę jeszcze "Bartók`a" w wykonaniu kapeli "Muzsikás".
To wariacje na temat oparty o "rumuńskie tańce ludowe" : Muzsikás: Bota and Invertita. Uśmiech
Dobra węgierska palinka nie ma konkurencji, jest wyjątkowa jak j.węgierski na świecie.
śliwowica, gruszkowa, czereśniowa... niech żyje Ojczyzna! na zdrowie!

Uśmiech "Pálinka" śpiewa Kárpátia
23. października 2016 Flaga węgierska ... 60-rocznica wybuchu węgierskiej rewolucji.
Na dzisiaj proponuję posłuchać arii z opery "Bánk bán" (Katona József).
"Hazám... Moja Ojczyzno..." śpiewa Simándy József.
Należy się uzupełnienie poprzedniego postu... Zarumieniony
Autorem dramatu pt. "Bánk bán" jest Katona József. Na podstawie tekstu dramatu tego autora powstała opera "Bánk bán", którą skąponował Erkel Ferenc. W drugiej odsłonie śpiewana jest wielka aria "Hazám, hazám".
LGT Uśmiech "Szólj rám ha hangosan énekelek ... Powiedz mi, gdy głośno śpiewam"
LGT - "Neked írom a dalt ... Dla Ciebie piszę piosenkę"

Flaga węgierska txt Uśmiech