Forum Węgierskie

Pełna wersja: Sytuacja na Ukrainie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Cytat:Wiesz może jak mają Rumuni czy Słowacy na Węgrzech?
Symetrycznie do powyższego opisu?

A serio, przybliż mi, gdzie na Węgrzech żyją rdzenni Słowacy? Języka słowackiego nie słyszałem tam poza kąpieliskami i bazarami (no i jednym balem sylwestrowym). Wydaje mi się, że jeśli istnieją - nie są specjalnie prześladowani, bo w takiej sytuacji nam, Polakom, nieraz by się za nic oberwało (tak, jak u nas Japończyka nikt nie odróżni od Chińczyka albo Koreańczyka).
(08-04-2014, 13:21)andrasz napisał(a): [ -> ]
(08-04-2014, 9:12)Slavekk napisał(a): [ -> ]Miało być bez polityki...
(...)
Sugeruję mniej uzewnętrzniać swoje poglądy polityczne

Popieram, to zresztą była moja prośba przy zakładaniu wątku.

Najmocniej przepraszam, ale ja pisałem o gospodarce, i przedstawiłem pewną analogię do faktów przytoczonych przez przedmówcę. Uśmiech
"W Polsce kiełbasa to sprawa polityczna".
Cytat:Wiesz może jak mają Rumuni czy Słowacy na Węgrzech?
Symetrycznie do powyższego opisu?
(08-04-2014, 15:29)eplus napisał(a): [ -> ]A serio, przybliż mi, gdzie na Węgrzech żyją rdzenni Słowacy?

http://slovake.eu/pl/intro/language/slovaks

Cytat: Wydaje mi się, że jeśli istnieją - nie są specjalnie prześladowani
1. Nie są liczeni - "Początkowo Słowacy na Węgrzech byli zmuszani do asymilicji, szczególnie po I wojnie światowej. Dziś węgierskie statystyki wskazują na istnienie tylko 10 450 mniejszości (1990 r.), tym czasem jest to liczba 110 000."

2. "Na przykład w Rumunii (inaczej niż na Węgrzech i w Polsce) funkcjonują słowackie szkoły"

Cytaty z powyższej strony
W Polsce Słowacy mieszkają w jakiejś enklawie na południe od Waksmundu (Kacwin i jeszcze jakieś dwie wsie) i szkoła podstawowa po słowacku była jeszcze niedawno, a jeśli teraz są to tylko zajęcia dodatkowe, to raczej z powodu braku chętnych do nauki po słowacku. W Rumunii są również węgierskie szkoły, rozmawiałem z uczniami.
Siedzibą Towarzystwa Słowaków w Polsce jest Kraków gdzie też ich duzo mieszka.Reszta mieszka na Spiszu i Orawie , Jabłonka, Chyżne, Lipnica, Podwilk, Niedzica, Jurgów, Harkabuz..
(09-04-2014, 5:46)javin napisał(a): [ -> ]Siedzibą Towarzystwa Słowaków w Polsce jest Kraków gdzie też ich duzo mieszka.

Niech sobie mieszkają, aby tylko nie wywiesili flagi z Krywaniem na Sukiennicach. Flaga polska
Pardon, nie mogłem się oprzeć.
Słowacy łatwo się chyba u nas asymilują ze względu na brak bariery językowej i antagonizmów narodowych.
Zwiedzając zamek w Niedzicy i słuchając polskiej czy też "tutejszej" przewodniczki akcentującej polskie wyrazy na ostatniej sylabie (jak Słowacy, na pewno nieumyślnie) w duchu pękałem ze śmiechu.
Również w Jurgowie zdarzało mi się zagadnąć młodego faceta z wypożyczalni nart, czy tu mieszkają Słowacy, czy więcej Polaków - tu mieszkają miejscowi, dla których granica nigdy nie istniała, choć formalnie była przesuwana chyba nawet jeszcze po WW II.
Generalnie Słowakom obecnie bliżej do Krakowa niż do Bratysławy dlatego też wybierają krakowskie uczelnie czy nawet pracę nie mówiąc już o zakupach .
Węgierski bank OTP wycofuje się z działalności na Krymie w związku z nowymi regulacjami prawnymi i ogólnym brakiem stabilności w regionie.
(08-04-2014, 15:29)eplus napisał(a): [ -> ]... przybliż mi, gdzie na Węgrzech żyją rdzenni Słowacy? ...
Pilisszentkereszt (Mlynky) - 42% mieszkańców
Kardos (Kardoš): 43,5%
Örménykút (Irminčok) 36,3%
Tótkomlós (Slovenský Komlóš) 27%
Piliscsév (Čív) 45,7%
Erdőkürt (Kirť) 35,7%
Répáshuta (Repašska Huta) 48,6%
Békéscsaba (Békéšská Čaba), Budapest,
Dzisiaj na łamach GW ukazał się artykuł pt.: "Węgry pomagają Rosji szantażować Ukrainę? Zakręcili kurek z gazem"

"W czwartek nocą państwowa węgierska firma gazociągowa FGSZ niespodziewanie wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę. O tej decyzji Węgrzy zawiadomili Ukraińców zaledwie na godzinę przed zakręceniem kurka.
Dostawy wstrzymano bezterminowo, a firma FGSZ stwierdziła, że podjęła taką decyzję, bo z powodu chłodów węgierscy odbiorcy zadeklarowali zwiększenie poboru surowca. Portal "Ukrainskaja.pravda" zwrócił jednak uwagę, że w Budapeszcie nie spadła gwałtownie temperatura powietrza, a w piątek ma wynieść 15 st. C."


Reszta tekstu tutaj: "Węgierski nóż w plecy Ukrainy"
Stron: 1 2 3 4