Forum Węgierskie

Pełna wersja: Nastolatka 17 lat, ulga, legitymacja ISIC?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jako nowy to najpierw oczywiście "dobry wieczór" - bardzo ciekawe i przydatne forum.
Mamy wykupiony wyjazd w sierpniu do Budapesztu, czyli szukam, czytam, czytam i jednej rzeczy po prostu absolutnie nie rozumiem - systemu ulg dla dzieci, młodzieży i studentów.
Przykład cennik wejścia do zoo:
Dorosły - 2500
Dziecko (2-14 lat) - 1800
Student - 1900 (wymagana karta ISIC)
I podobnie jest właściwie niemal wszędzie.
Poszukałem, że karta ISIC należy się wyłącznie studentom. A co z cała rzeszą nastolatków, czyli na ogół jednak licealiści w wieku 15-18 lat? Żadnych ulg, czy może dla Węgrów to też studenci? Ala jak wyrobić kartę?
A może się mylę i czegoś nie rozumiem? Jak student to ulgę ma ale jak się uczy na przykład w liceum to już żadnych ulg nie ma i jest traktowany dorosły?
(19-06-2014, 22:45)gbodek napisał(a): [ -> ](...)
A może się mylę i czegoś nie rozumiem? Jak student to ulgę ma ale jak się uczy na przykład w liceum to już żadnych ulg nie ma i jest traktowany dorosły?

Problem bierze się z tłumaczenia słowa diák.
Oznacza ono zarówno ucznia szkoły średniej jak i studenta.
Kiedyś słowo diák oznaczało studenta uczelni nie posiadającej praw uniwersyteckich.
Student pobierający naukę na uniwersytecie był/jest nazywany egyetemista.

Wracając do poruszonej sprawy uczniowie szkół średnich korzystają (najczęściej) ze zniżek na podstawie ważnej polskiej legitymacji szkolnej.
ISIC jest kartą dla osób uczących się po 12 roku życia czyli w szkole średniej albo w szkole wyższej/uniwersytecie. Warto też się zorientować, jeśli jest więcej osób, czy są zniżki dla grupy (csoportos jegy) albo rodziny ( családi jegy).
Bardzo wam dziękuję za błyskawiczne i rzeczowe odpowiedzi.
Rzeczywiście, dopiero teraz doczytałem szczegóły i napisano jak wól Uśmiech "ISIC przysługuje studentom studiów stacjonarnych i podyplomowych uczelni państwowych i prywatnych bez ograniczenia wieku. Wystawiana jest także uczniom szkół średnich i gimnazjów powyżej 12 roku życia."
Super, można trochę zaoszczędzić.
Z tym oszczędzaniem to nie tak do końca, radzę posprawdzać ceny i przeliczyć czy się opłaca. Ja w tamtym roku kupowałam legitymacje ISIC tą najtańszą bez ubezpieczenia za 25 zł+ 5 zl przesyłka, łącznie na karte wydałam 30 zł a żniżki wyniosły mnie ok 20.. czyli tak na prawdę dopłaciłam 10 zł do tego interesu. Żniżka na basen wyniosła mnie 4 zł za jeden dzień, byliśmy 5 dni więc zapłaciłam 20 zł mniej z nią.. także nie zawsze się opłaca ją wyrabiać Szeroki uśmiech
My jedziemy na tydzień, czyli potencjalnych okazji do zniżek powinno być sporo.
Posprawdzałem kilka cen dla wstępnie zaplanowanych wydatków.
Poniżej kwoty oszczędności (ceny ze stron):
Zoo - 600,-
Parlament - 875,-
Basen Palatinus - 1.100,-
Termy Dagaly - 900,-
Statek do Szentendre - 500,- (tam, w jedną stronę, powrót 675,-)
Bilet miesięczny zamiast 7-mio dniowego - 1.500,-
itd.,
Nie sprawdzałem jeszcze cen do muzeów i innych atrakcji, pewnie czasami będą zniżki.
Czyli coś się tam "udziubie", może nie jest to majątek, ale w moim przypadku kilka tysięcy forintów powinno być jednak do przodu. Ale rzeczywiście, może się zdarzyć, że się do interesu na karcie dołoży. Na przykład wstęp na termy Gelerta, Szehelyi - zniżka 0,-
Na stronach roznych muzeów czy np parlamentu sa wyszczególnione bilety studenckie, jednak nie ma żadnej wzmianki czy potrzebna jest koniecznie legotymacja typu ISIC. I stad moje pytanie.. Czy zwykła legitymacja szkolna/ studencka wystarczy czy jednak lepiej miec ISIC?
Lepiej mieć ISIC, nie wszędzie honorują naszą legitymację.