Forum Węgierskie

Pełna wersja: Wino - prezent
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie!

Niedawno na urodziny dostałem piękną butelkę wina węgierskiego.

[Obrazek: r%C3%BAzsasanyi%20%C3%A9f.jpg]

Chciałbym się dowiedzieć coś o tym winie, gdyż w internecie nie mogę znaleźć żadnych informacji na jego temat.

Pozdrawiam! Uśmiech
(21-06-2014, 10:55)crashew napisał(a): [ -> ](...)
Chciałbym się dowiedzieć coś o tym winie, gdyż w internecie nie mogę znaleźć żadnych informacji na jego temat.

Pozdrawiam! Uśmiech

O samym winie niewiele mogę Ci napisać, tym bardziej, że jestem bezalkoholowy, zapewne sam odnalazłeś, że "edes", to "słodkie", a "feher", to "białe".

Natomiast nazwa wina nawiązuje do znanej historycznej postaci Sandora Rózsy, węgierskiego bohatera ludowego troszczącego się o biednych i zabierającego bogatym. Taki tamtejszy Janosik.

Pisze o nim też nasza wikipedia:
http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1ndor_R%C3%B3zsa

Zewnętrznym wyróżnikiem sprawiedliwego Sandora były ogromne wąsy i z tego co wiem, ten motyw jest wykorzystywany w graficznym oznaczeniu różnych produktów.

Czy winna zawartość wyróżnia się czymś szczególnym, to już mogą stwierdzić forumowi eksperci-sommelierzy. Podejrzewam, że z racji tysięcy produkowanych na Węgrzech gatunków wina nie będzie łatwo dotrzeć do opisu tego konkretnego wyrobu.
Dzięki za odpowiedź Uśmiech

Nie znam się na winach, znalazłem na jakimś sklepie internetowym wino o tej samej nazwie, jednak z inną etykietą. Wino kosztowało majątek jak na moje warunki jakieś 300 euro. Dlatego zacząłem zastanawiać się czy jest to jakiś unikat wśród win, a zarazem warto zostawić je na odpowiednią okazję. Fajne uhonorowanie "Janosika"
(21-06-2014, 18:21)crashew napisał(a): [ -> ]...znalazłem na jakimś sklepie internetowym wino o tej samej nazwie, jednak z inną etykietą. Wino kosztowało majątek jak na moje warunki jakieś 300 euro.
Wydaje mi się, że kosztowało raczej 300 forintów. Rzuć okiem tutaj
Masz rację, chodziło mi dokładnie o tą stronę. Z automatu wrzuciło mi tłumaczenie i nie mam pojęcia dlaczego tłumacz google podmienił węgierską walutę na euro.