Forum Węgierskie

Pełna wersja: Rocznice i Święta Węgierskie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
15 marca - Rocznica Wiosny Ludów
Wielkanoc + Poniedziałek Wielkanocny
Zielone Świątki
1 maja - Święto Pracy
20 sierpnia - Dzień św. Stefana
23 października - Rocznica Powstania Antysowieckiego
1 listopada - Wszystkich Świętych
25, 26 grudnia - Boże Narodzenie


Tu przykładowo - obchody 15 marca w Hajdúnánás.

To ja dorzucę wideo z tegorocznych fajerwerków z okazji Dnia Św. Stefana. Dwa razy po pół godziny, więc jest co oglądać Oczko



Całego nie zobaczyły, ale we fragmentach też robi wrażenie Szeroki uśmiech
Fajnie, że zamek podświetlony. Jak ostatnio byłem w Budapeszcie to na moich oczach go zgasili Język
(31-05-2012, 11:34)Maniek napisał(a): [ -> ]Fajnie, że zamek podświetlony. Jak ostatnio byłem w Budapeszcie to na moich oczach go zgasili Język

Hehe, o północy, zdaje się, gaszą. No niestety... kryzys na Węgrzech Oczko
Tak się złożyło, że pokazane na filmie przedstawienie oglądałem z trawnika przed Vigadó. Z rozdziawioną momentami gębą i momentami żałując, że plac ogranicza nieco widoczność. Z drugiej strony, miejsca bliżej Dunaju również zawężają perspektywę. Najlepszy chyba byłby most Małgorzaty: stamtąd widać chyba wszystkie race przed sobą i nie trzeba kręcić szyją.
Ja też miałam przyjemność oglądać fajerwerki. Staliśmy niedaleko hotelu Gellerta. Huk był tak potężny, że myślałam, że siła wybuchu wbije mnie w ścianę. Na dodatek była wielka ulewa, parasolki nie pomagały. Byłam cała przemoczona. Innym razem widziałam ćwiczenia pilotów - samoloty latały bardzo nisko nad Dunajem. Wtedy pogoda była o niebo lepsza.
Do świąt dorzuciłabym jeszcze Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - 23 marca. W latach parzystych uroczystości odbywają się na Węgrzech, w nieparzystych w Polsce. W tym roku gospodarzem był Ópusztaszer w komitacie Csongrád i Szeged, w zeszłym roku był Poznań. Symbolem przyjaźni są dwa zrośnięte ze sobą dęby. Pomnik znajduje się w Győr.
O kurde, nie miałem pojęcia, że to święto obchodzone jest w taki sposób. Świetna sprawa! A gdzie świętujemy w przyszłym roku? Kto w ogóle wybiera miasta-gospodarzy?
(13-06-2012, 12:56)malika_12 napisał(a): [ -> ]Symbolem przyjaźni są dwa zrośnięte ze sobą dęby. Pomnik znajduje się w Győr.

tak, widziałem... wprawdzie wygląda trochę jak dwa kalafiory, ale ogólnie idea szczytna. Uśmiech
(13-06-2012, 18:28)fvg napisał(a): [ -> ]O kurde, nie miałem pojęcia, że to święto obchodzone jest w taki sposób. Świetna sprawa! A gdzie świętujemy w przyszłym roku? Kto w ogóle wybiera miasta-gospodarzy?

Nie wiem kto wybiera miasta-gospodarzy. W przyszłym roku będą to Katowice.

A oto link do strony ze zdjęciem pomnika przyjaźni:
http://jezwegierski.blox.pl/2007/10/pomn...skiej.html
Stron: 1 2 3