Forum Węgierskie

Pełna wersja: Balaton na początku czerwca
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
chciałabym się dowiedzieć jaka jest pogoda w czerwcu nad Balatonem. Chciałabym pojechać na wakacje z moimi dziecmi 2 i 4 lata. Czy woda bedzie wtedy ciepła? Chodzi mi bardziej o okres mniej wiecej od 10 czerwca? Boje sie, ze moze byc wtedy zimno
Tu masz prognozy pogody dla Siofok;
http://koponyeg.hu/t/Si%C3%B3fok
oraz obrazy z kamer z pogodą wokół Balatonu;
https://www.idokep.hu/balaton
Co do prognozy w czerwcu. Jeżeli na 2-3 dni przed przyjazdem będzie ciepło i słonecznie, to temperatura wody w Balatonie na pewno będzie powyżej 20*C. Co do samej pogody, to podobnie jak w Polsce może być różnie, tyle że trochę cieplej.
Tez wybieram się w czerwcu, ale w ostatnim tygodniu. Mam nadzieję, że będzie ciepło, chociaż to zależy jak się trafi. Byłam już w lipcu ( ok.10) i nie było zbyt ciepło. Trzeba być dobrej myśli, tym bardziej, że jadę pod namiot.
Z pogodą oczywiście nigdy nie wiadomo, bo zawsze może spłatać psikusa. Mieszkam w Siófok na stałe od 4 lat, a od 8 lat "bywam". Uwielbiam upały i ciepłą wodę, choć oczywiście jestem dzieckiem, które siniało w falach Bałtyku: "mamo, jeszcze chwilkę!".

Przeważnie nad Balatonem letnie temperatury w naszym rozumieniu, czyli powyżej 20 st. C zaczynają się w kwietniu. Balaton jest płytki (śr. głębokość 3,6 m), więc stosunkowo szybko się nagrzewa. Ja się zazwyczaj na majówkę kąpię, Balaton ma wówczas 20-22 st. C przy temperaturze powietrza 25-27 st. C. Mój rekord to wejście do Balatonu 28 kwietnia (miał 19 st. C - jak Bałtyk w upalne lato?). Łatwo nie było, bo ja dziecko wychowane, że przed św. Janem ani mi się waż do wody wchodzić, a tu proszę - pływam i żyję, i wilka (morskiego) nie dostałam!

W maju temperatura powietrza wynosi ok. 25 st. C, woda się stopniowo nagrzewa i jest zaledwie o 2-3 stopnie niższa niż powietrze. Tropiki to jeszcze nie są, ale jak ktoś lubi pływać, jak ja, to najfajniejszy czas, bo Balaton nie jest zupą, w której można się spocić.

W czerwcu temperatury wyraźnie idą w górę i zaczynają przypominać polskie lato. Temp. powietrza oscyluje ok. 30 st. C, woda ma już 25-27 st. C. Szczególnie na południowym brzegu Balatonu, który jest płytszy. Nie mówiąc już o plażach dla dzieci, gdzie kilkucentymetrowa warstwa wody nagrzewa się momentalnie.

W lipcu i sierpniu temp. powietrza 40 st. C w cieniu nie jest niczym dziwnym. Balaton ma wówczas 30 st. C. Wyborne jacuzzi, ale dla tych, co lubią pływać - raczej zupa. Uwielbiam upały, jednak nawet ja potrafię wymiękać. Inna rzecz przyjechać na tydzień wakacji, inna mieszkać tu na stałe i pracować w tym klimacie. Ale rodzinom z naprawdę małymi dziećmi w pełni lata polecam uważać i w południe unikać słońca.

Wrzesień jest bardzo podobny do czerwca. Balaton, nagrzany przez lato, długo trzyma temperaturę. Zdarzało mi się kąpać w połowie października, gdy woda wciąż miała ponad 20 st. C.

Co jeszcze istotne, pogoda nad Balatonem jest zmienna, tak jak w Polsce w górach. Potrafi przyjść latem zimny front (z 40 st. robi się 30 st.), ale trwa to z reguły półtora dnia i znów świeci słońce.

Więcej o pogodzie przeczytacie tu:

Pogoda na Węgrzech
Witam serdecznie wszystkich Uśmiech

Rozważam pobyt nad Balatonem od 3.06.2016 chcę spędzić tam trzy dni ale mam wątpliwości właśnie co do pogody....Helka wiele mi rozjaśniłaś, dzięki.
Będziemy jechać z 7 letnią córką czy może ktoś polecić jakieś fajne noclegi? no i jaki rejon Balatonu wybrać żeby przez te trzy dni skorzystać z dobrodziejstw jeziora i Węgier?????
Ja bym mimo wszystko przed sezonem polecała Siófok. Nie ma jeszcze tłumów, ale większość atrakcji jest już czynna. Mniejsze miejscowości z rozpoczęciem sezonu czekają przynajmniej do połowy czerwca (18 czerwca w tym roku), kiedy kończy się szkoła - tydzień wcześniej niż w Polsce.

Mogę polecić miejsce tutaj:

Calineczka S042

Dobra cena, świetny punkt i wieczór węgierski w cenie, jeśli przyjedzie się na tydzień.
w ubieglym roku 2015 ostatni tydzień czerwca mieliśmy 13 stopni i deszcz, bylismy w przyczepie kempignowej ale mieliśmy kaloryfer -w nocy bylo naprawde zimno. o kapielach nie bylo mowy, mimo to moja corka lat 8 nie chce jechac nigdzie indziej, poprostu zakochala sie Balatonie i kempingach nad nim i nie moze byc wakacji bez Balatonu.W tym roku tez jedziemy i tez koniec czerwca do Alsoors KEMPING RIVJERA to centrum miasteczka
.
W ubiegłym roku nie byłam w Siófok pod koniec czerwca, więc nie mogę się odnieść. Może tyle, że anomalia i jeśli przyjdzie zimny front, to z reguły na półtora dnia i znów jest ciepło. Dziś o 7 rano było 22 st. C, w ciągu dnia 29 st. C, teraz o godz. 1.30 w nocy jest 20 st. C. Balaton ma 23 st. C. Pływam od 22 maja br. (wtedy było 19 st. C).

pozdrawiam gorąco Oczko
Kasia