Forum Węgierskie

Pełna wersja: Dwie takie same ulice?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
W miniony weekend byłem w Budapeszcie na turnieju szachowym. Kiedy jechałem zameldować się w hotelu przy Kazinczy utca wpisałem nazwę ulicy w aplikacji Smart City. Dowiedziałem się, że aby najszybciej dojechać mam wysiąść z tramwaju nr 52, przesiąść się na autobus, przejechać kilka przystanków na Debrecen utca i zostanie mi ok. 500 metrów pieszo, tak też zrobiłem. Kiedy dojechałem na miejsce nie mogłem znaleźć ulicy, której szukałem. Poszedłem na pobliską stację paliw, zapytałem jak się mogę dostać na Deák Ferenc tér (niedaleko Kazinczy utca) i pan na stacji paliw powiedział, że pojechałem w zupełnie przeciwnym kierunku. Wróciłem autobusem na przystanek, w którym się przesiadałem, a później już pojechałem po swojemu.

Byłem ciekawy jak to się stało, że się zgubiłem. Okazało się, że aplikacja poprowadziła mnie w kierunku innej Kazinczy utca.

[Obrazek: DVpwIUD.jpg]

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy pojechałem do innej miejscowości, czy w Budapeszcie są dwie ulice oddalone o 8 kilometrów, które mają identyczną nazwę?
(24-11-2015, 9:25)rutra napisał(a): [ -> ](...)
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy pojechałem do innej miejscowości, czy w Budapeszcie są dwie ulice oddalone o 8 kilometrów, które mają identyczną nazwę?

Nazwy ulic w Budapeszcie mogą powtarzać się w różnych dzielnicach, dlatego w adresach zwyczajowo podawane są numery dzielnic liczbami rzymskimi. Numer dzielnicy można też ustalić (w przypadku ulic i placów) znając kod pocztowy przypisany do nich. Dwie środkowe cyfry kodu pocztowego są numerem dzielnicy. Np. kod 1110 oznacza dzielnicę XI, kod 1051 odpowiednio dzielnicę V.
W najkoszmarniejszej (dla niezorientowanego poszukującego) wersji w całym Budapeszcie mogą być aż 23 ulice o tej samej nazwie. Trzeba wiedzieć w której dzielnicy chcemy ją znaleźć. Ale w dzielnicy może być już tylko jedna Uśmiech
(24-11-2015, 13:02)TBela napisał(a): [ -> ]W najkoszmarniejszej (dla niezorientowanego poszukującego) wersji w całym Budapeszcie mogą być aż 23 ulice o tej samej nazwie. Trzeba wiedzieć w której dzielnicy chcemy ją znaleźć. Ale w dzielnicy może być już tylko jedna Uśmiech

Idiotyczna koncepcja z tymi podwójnymi nazwami ulic. Jakby nie było pomysłu na nazwę. A przecież są zasłużeni dla kraju i świata osobnicy, którzy chętnie służyliby swoim nazwiskiem.
Mało tego, nazwy geograficzne, nazwy własne i inne nazwy nie ujęte w szerokim aspekcie prawnym... tu.
Podwójnymi? Optymizm ci sprzyja. Co większych węgierskich bohaterów ulic w Budapeszcie jest kilkanaście, a do tego nie jest powiedziane, że nie będzie np. placu imienia tego samego. O numerowaniu mieszkań w blokach to wolę nie mówić. Szeroki uśmiech
(14-04-2017, 2:10)Marmur napisał(a): [ -> ]... O numerowaniu mieszkań w blokach to wolę nie mówić. Szeroki uśmiech

... o numerowaniu mieszkań w blokach na Węgrzech ...
Spotkałem się z takim oznaczaniem:
- Każdy blok ma klatkę(i), to przy wejściu do klati schodowej jest numer. Dalsze oznakowanie zawiera miejsce mieszkania na odpowiednim poziomie i jego numer, czyli:
> suterena/nizki parter = alagsor (al) ... dalej numery mieszkań od 1, 2 ...
> parter = foldszint (fsz) ... dalej numery mieszkań od 1, 2 ...
> 1. piętro = 1. emelet (1.em. lub rzymskie I.) ... dalej numery mieszkań od 1, 2 ...
> 2. piętro = 2. emelet (2.em. lub rzymskie II.) ... dalej numery mieszkań od 1, 2 ...
> itd.
- gdy mamy taki adres: Budapest X. Harmat u. 62. al/3 ; to mieszkanie znajduje się w 10. dzielnicy Budapesztu, przy ulicy Harmat i pod numerem 62 w suterenie jest mieszkanie nr.2.
- gdy mamy taki adres: Budapest IV. Berda József u. 71. IV/2 ; to mieszkanie znajduje się w 4. dzielnicy
przy ulicy Berda József i pod numerem 71 na 4. piętrze jest mieszkanie nr.4.
Przy czym nr na drzwiach może i często tak jest być w formacie np. 407 czyli 4 piętro mieszkanie nr 7. Za to na domofonie może być już w formacie jaki podałeś. A na skrzynce na listy jeszcze inaczej lub będzie na niej po prostu nazwisko lokatora. Ogólnie bardzo się starają by utrudnić sobie żywot...A i czasem jest jedno wejście do klatki a blok ma nr np. 6-8 czy 91-94. Także sama radość.
np. 23 ulice Bema Szeroki uśmiech
na początku to rzeczywiście trochę dziwnie wygląda ale łatwo się przyzwyczaić tyle że na spisie ulic i na każdym adresie trzeba zwracać uwagę na rzymska liczbę czyli numer dzielnicy
Ew. znać kod pocztowy. W Budapeszcie zawsze zaczyna się on od 1, następne dwie cyfry to nr dzielnicy, ostatnia jest porządowa w ramach 1 dzielnicy. Np. 1097 Ferencvaros (IX dzielnica), 1111 Ujbuda (XI dzielnica) itp.
(14-04-2017, 2:10)Marmur napisał(a): [ -> ]Podwójnymi? Optymizm ci sprzyja. Co większych węgierskich bohaterów ulic w Budapeszcie jest kilkanaście, a do tego nie jest powiedziane, że nie będzie np. placu imienia tego samego.

O tak! Utca i tér to moje ulubione! Nawet w Siófok mamy takie pułapki Oczko Być kurierem na Węgrzech - bezcenne! Lub choćby dostawcą pizzy Szeroki uśmiech
Stron: 1 2