Forum Węgierskie

Pełna wersja: wymowa "a" i "o"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hejka. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś rozpoznany w temacie wytłumaczył mi różnicę w wymowie a i o w języku węgierskim.
Jako tako w teorii wiem, że "a" wymawia się jako "o" (zaokrąglone"a"), a "o" wymawia się przy ułożeniu warg jak do wymowy "u".
Mógłby ktoś mi to objaśnić?
Ale tu nie ma co objaśniać. Lepiej niż wyżej słowami chyba nie idzie tego zrobić. Musisz poszukać w internetach, albo... Mnie różnicę w wymowie tych dwóch głosek wskazała czarnowłosa pani, której na granicy dyktowałem numer samochodu przy zakupie winiety. "A" vagy "O"? spytała, a jej głos do dzisiaj dźwięczy mi w uszach. Nic dziwnego, bo ta nauka kosztowała mnie drugą winietę, bowiem okazało się, że powiedziałem jej nie to, co chciałem.
Przede wszystkim, to należy uzupełnić temat...
W j.węgierskim mamy: A, Á, O, Ó, Ö, Ő ... i te "znaczki" są bardzo ważne.
Zresztą samogłosek nie mam problemu. Chodzi mi o te a i o, bo jak słucham np. piosenek to różnicy nie słyszę. Może jeszcze coś znajdę w Internetach
Każdy Polak ma z tym problem i nigdy raczej tego nie osiągniemy. Ja znalazlem na to sposób. Po prostu wszystkie a mówie jak polskie delikatne o, a o jak niemieckie głębokie o.
Wiadomo, że nie wypowiemy głoski między 'o' a 'a' wiec trzeba szukać zastępczych sposóbów.
(25-07-2016, 23:02)Atilla napisał(a): [ -> ]Każdy Polak ma z tym problem i nigdy raczej tego nie osiągniemy. Ja znalazlem na to sposób. Po prostu wszystkie a mówie jak polskie delikatne o, a o jak niemieckie głębokie o.
Wiadomo, że nie wypowiemy głoski między 'o' a 'a' wiec trzeba szukać zastępczych sposóbów.

Dlaczego nie osiagniemy? Wegierskie A nie jest trudna samogloska, wcale nie trudniejsza od umlautow - takze przeciez obcych polskiemu jezykowi. Po kilku tygodniach cwiczen mozna ja opanowac. Jak mawial Lenin - tanulni, tanulni, tanulni Uśmiech
(25-07-2016, 23:02)Atilla napisał(a): [ -> ]Każdy Polak ma z tym problem i nigdy raczej tego nie osiągniemy. Ja znalazlem na to sposób... wszystkie a mówie jak polskie delikatne o, a o jak niemieckie głębokie o.
Wiadomo, że nie wypowiemy głoski między 'o' a 'a' wiec trzeba szukać zastępczych sposóbów.

(03-08-2016, 13:47)poimandres napisał(a): [ -> ]Dlaczego nie osiagniemy? Wegierskie A nie jest trudna samogloska, wcale nie trudniejsza od umlautow - takze przeciez obcych polskiemu jezykowi. Po kilku tygodniach cwiczen mozna ja opanowac.

- wymowa węgierskiego a : układ ust jest odpowiedni dla wymowy "a" > wypowiadamy "o"
- wymowa węgierskiego o : układ ust jest odpowiedni dla wymowy "o" > twardo wypowiadamy "o"
Eugeniusz Mroczko w swoim podręczniku podaje ,,odwrotną" wymowę węgierskiej samogłoski a: 
usta jak do o - wymawiamy a.

Kiedyś z powodu trudności z wymową tej głoski zarzuciłem naukę węgierskiego - samotnie (było to chyba nierealne). Od kilku miesięcy uczę się, po kilkudziesięciu latach, języka węgierskiego - online. Pojedynczo chyba już umiem, dalej mam problem z głoską a w słowach, szczególnie gdy mamy o i a. Inne są trudniejsze?: choćby ty, gy i ,,umlauty"