Forum Węgierskie

Pełna wersja: Taksa klimatyczna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Witam,
Czy ktoś mógłby mi pomóc znaleźć stawkę taksy klimatycznej na Węgrzech? Czy dzieci poniżej 18 r.ż również płacą? Nie wiem czy w poszczególnych miejscowościach są różnice - dokładnie chodzi mi o miejscowość Budakeszi. Zarezerwowałam nocleg i mam wrażanie, że właściciel przesadził z wysokością i chciałabym to sprawdzić,
Dziękuję.
Każdy region może sobie sam ustalić, czy pobiera opłatę od doby czy od całości zakwaterowania, ale maksymalna stawka nie może przekroczyć 300 forintów za dorosłą osobę za dobę ani 4% całej kwoty zakwaterowania.

Co mnie zastanawia - na rządowej węgierskiej stronie stoi jak byk, że maksymalnie 300 huf za dobę, a z jakiegoś powodu mi się zakodowało, że maksymalna stawka to 450. Może dlatego, że tak mnie kasowali w zeszłym roku, a może coś zmalało?

edit: wszedłem na strony różnych kampingów z balatontourist i one też kasują 400-500 HUF. Tylko nie wiem jak to się ma do oficjalnego stanowiska rządu wyrażonego na stronie rządowej. http://eugo.gov.hu/doing-business-hungar...tion#Local taxes
(07-06-2017, 11:00)katasia napisał(a): [ -> ]...Czy ktoś mógłby mi pomóc znaleźć stawkę taksy klimatycznej na Węgrzech? Czy dzieci poniżej 18 r.ż również płacą? ... chodzi mi o miejscowość Budakeszi. Zarezerwowałam nocleg i mam wrażanie, że właściciel przesadził z wysokością i chciałabym to sprawdzić...

Wysokość taksy klimatycznej (idegenforgalmi adó...podatek turystyczny) na Węgrzech określa ustawa, najwyższa stawka to 4% wartości za`nocleg.
Większość samorządów podatek ten wyznacza pomiędzy 400-500 Ft/noc/osoba, szczególnie w miejscowościach o dużym zainteresowaniu turystycznym, gdzie stawki za`noclegi są dość wysokie.
Od tej opłaty zwolnione są osoby, które nie ukończyły 18 lat.
No to facet ewidentnie próbuje mnie zrobić w konia. Wychodzi że mam zapłacić prawie 1800HUF za dwie osoby dorosłe i dziecko 10 lat za dobę.
(07-06-2017, 12:11)katasia napisał(a): [ -> ]No to facet ewidentnie próbuje mnie zrobić w konia. Wychodzi że mam zapłacić prawie 1800HUF za dwie osoby dorosłe i dziecko 10 lat za dobę.

Przeglądam oferty`3`noclegów`w Budakeszi ...
w zależności od miejsca ta opłata wynosi: 370 Ft, 389 Ft i 462 Ft/noc/osoba
(07-06-2017, 12:28)Sztasek napisał(a): [ -> ]
(07-06-2017, 12:11)katasia napisał(a): [ -> ]No to facet ewidentnie próbuje mnie zrobić w konia. Wychodzi że mam zapłacić prawie 1800HUF za dwie osoby dorosłe i dziecko 10 lat za dobę.

Przeglądam oferty`3`noclegów`w Budakeszi ...
w zależności od miejsca ta opłata wynosi: 370 Ft, 389 Ft i 462 Ft/noc/osoba

No widzisz a facet chce ode mnie równowartość 44,80 EUR za 8 noclegów - mnie się wydaje, że facet wlicza dziecko, które nie powinno płacić.
Załóżmy, że płacisz tą najwyższą stawke (462 Ft).
Płacą dwie osoby dorosłe, czyli 462x2=924 Ft/noc x 8 nocy = 7392 Ft to cała opłata.
Dzisiejszy średni kurs euro na Węgrzech > 1 EUR = 308,54 HUF
7392 / 308,54 ~ 23,96 EUR !
PS. Przeglądam oferty z Budakeszi i większość podaje wysokość taksy = 1,30 € !.
Możesz też napisać bezpośrednio do pani Beaty Kovács: ado.o@budakeszi.hu . Pani Beata zajmuje się sprawami podatku turystycznego w Budakeszi. Myślę, że powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.
(07-06-2017, 13:13)Kardasz napisał(a): [ -> ]Możesz też napisać bezpośrednio do pani Beaty Kovács: ado.o@budakeszi.hu . Pani Beata zajmuje się sprawami podatku turystycznego w Budakeszi. Myślę, że powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dziękuję za namiar, jak się właściciel będzie upierać przy swoim to tak zrobię.
(07-06-2017, 12:54)Sztasek napisał(a): [ -> ]Załóżmy, że płacisz tą najwyższą stawke (462 Ft).
Płacą dwie osoby dorosłe, czyli 462x2=924 Ft/noc x 8 nocy = 7392 Ft to cała opłata.
Dzisiejszy średni kurs euro na Węgrzech > 1 EUR = 308,54 HUF
7392 / 308,54 ~ 23,96 EUR !
PS. Przeglądam oferty z Budakeszi i większość podaje wysokość taksy = 1,30 € !.


No właśnie a on chce dwa razy tyle. I w ofercie taksa była 1,20 EUR, stąd moje zdziwienie skąd mu się nagle wzięła kwota 44,80 EUR. Myślalam, że przez pomyłkę wliczył dziecko, ale idzie w zaparte że za dziecko też się płaci.
Pierwszy raz przez booking rezerwowałam i coś czuję że ostatni.
Stron: 1 2 3 4 5