Forum Węgierskie

Pełna wersja: Jak się wymawia nazwę COOP?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam prośbę do forumowiczów, podpowiedzcie mi ja prawidłowo wymawia się nazwę tych węgierskich sklepów? Szeroki uśmiech
długie twarde "o" ... koop
Dziękuję StaszkuUśmiech
COOPy chyba nie są węgierskie? Dużo wcześniej widziałem sklepy COOP w Szwajcarii, Norwegii i Anglii. We wszystkich taki sam klimat żeby nie powiedzieć bajzel, towar najtańszy i beztroska obsługa. W norweskim sklepie tran, kawa, lody, kiełbasy suszone, marcepan, wyroby higieniczne, zabawki dla dzieci, 4 lata temu były tańsze niż u nas. W kasach są maszynki do liczenia bilonu i wydawania reszty. To dla tych co nie mają karty płatniczej. Nie mam jednak pewności czy to jest ta sama firma ale literki się zgadzają.
(07-08-2018, 19:27)Marek1953 napisał(a): [ -> ]COOPy chyba nie są węgierskie? Dużo wcześniej widziałem sklepy COOP w Szwajcarii, Norwegii i Anglii. 
W którym roku widziałes...
Biorąc pod uwagę historię spółdzielczości to nasi dziadkowie też mogli widzieć Oczko
Polecam artykuł pod tym linkiem
A COOPa widziałem w Szwajcarii w 2002 roku.
I we Włoszech też.
W 2014 na pewno w Norwegii, w Anglii i Szwajcarii dużo wcześniej. Nie przywiązywałem do tego żadnej wagi, sklep to sklep. Dopiero teraz przypomniałem sobie podobieństwo gdy padło pytanie o poprawną wymowę COOPa.

Dzięki za link.
W ub.wieku na Węgrzech działały sklepy COOP na zasadzie spółdzielni - nawet w niewielkich wioskach sklepy opatrzone były tym symbolem lub AFÉSZ COOP.
Natomiast pierwszym supermarketem tej firmy był budapesztański SKALA-COOP otworzony w połowie lat 70-tych ub.wieku, kolejne otwierano w każdym większym mieście ... na dzisiaj SKALA nie funkcjonuje, ale COOP ciągle działa.
Węgierski COOP to firma będąca w 100% węgierską bez obcego kapitału, ok. 3000 sklepów funkcjonuje w 1650 miejscowościach.
COOP to skrót od słowa cooperative, czyli z angielska spółdzielnia w naszym rozumieniu bardziej współpraca. Taka działalność może być prowadzona w różnych dziedzinach życia - stąd prawdopodobnie bierze się popularność nazwy. Spotkałem spółdzielnię mieszkaniową której nazwa zaczyna się od Coop i jakoś tam dalej. U nas nie poddano się wpływom językowym i główną spółdzielnię handlową nazwano ze staropolska Społem - razem  (jedni pracują, drudzy mają Szeroki uśmiech )