Forum Węgierskie

Pełna wersja: Ustawa niewolnicza...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Hej!
Jak to widać z węgierskiej strony?
Interia: Masowe protesty przeciw nowej ustawie
Nie pytam, co media węgierskie na to, bo mediów już tam nie ma, ale co ludzie?
Są jakieś niezależne portale internetowe, które o tym piszą? i co piszą?
A jak wypadły "konsultacje"?
Jeśli zwykli Węgrzy nie życzyli sobie na rynku pracy konkurencji ze strony śniadych inżynierów i lekarzy, to nie mają wyjścia, trzeba zakasać rękawy.
Kilka tysięcy ludzi chętnych do wyjścia na ulicę znajdzie się nawet w Monaco.

PS. Artykuł na Interii czytałem już wcześniej, ten tłum na zdjęciu agencji France Presse daje wiele do myślenia.  Szeroki uśmiech
(06-01-2019, 10:20)Slavekk napisał(a): [ -> ] ale co ludzie?

na prowincji nic
kazdy ci powie ze orban to szarhazi ale nie ma nikogo lepszego
budapest to inny swiat ale wybiera prowincja

tapatalk
brak polskich liter
(06-01-2019, 10:31)eplus napisał(a): [ -> ]PS. Artykuł na Interii czytałem już wcześniej, ten tłum na zdjęciu agencji France Presse daje wiele do myślenia.  Szeroki uśmiech

Chodzi Ci o ten zamazany bohomaz? pewnie przyszło sto osób, jak na tego typu "masowe manifestacje" i wstyd bylo pokazać normalne zdjęcie Oczko
Z tego co czytałem, te zmiany na Węgrzech sa bardzo podobne do rozwiązań stosowanych od lat w Niemczech, jakiś nie słyszałem, żeby Niemcy protestowali przeciwko niewolnictwu Szeroki uśmiech
pzdr.
W tym tygodniu był artykuł na Interii, na głównej stronie zajawka: TYGODNIOWY STRAJK NA WĘGRZECH.
W treści: w zakładach Audi rozpoczyna się strajk, bo negocjacje płacowe nie przyniosły rezultatu.
Szkop kłamie. A jak cię chwali, to natychmiast przemyśl i zmień swoje postępowanie.

https://praca.interia.pl/praca-za-granic...Id,2800171

Jeden z komentarzy:

~HU- 24.01 (18:42)
Cytat:Nie Goyer tylko Gyor i nie na północnym wschodzie tylko północnym zachodzie Węgier , co za analfabeci pracują na tym portalu

(pewnie redaktor zapamiętał, że Göring można pisać Goering, gdy brak niemieckiej czcionki)  Szeroki uśmiech
(27-01-2019, 12:35)eplus napisał(a): [ -> ]w zakładach Audi rozpoczyna się strajk

warto dodac ile na reke zarabia pracownik w audi gyor
900-1000 euro monter, 1,2tys sredni techniczny, 1,25tys kontroler, 1,4-1,5tys kierownik
nie oceniam poziom zarobkow ale ja tam wole meczyc sie za fajerka :p 

tapatalk
brak polskich liter
Ten strajk nie ma nic wspólnego z poruszanym tematem ... powodem strajku pracowników AUDI Györ jest to ... że (cytat)
Flaga węgierska  ... a cseh VW-dolgozók 25%-kal, a szlovák munkások 28%-kal, a lengyel VW-munkavállalók 39%-kal keresnek többet a magyar társaiknál.
Flaga polska  ... czescy pracownicy VW zarabiają o 25% więcej, słowaccy pracownicy o 28%, a polscy pracownicy VW o 39% więcej niż ich węgierscy koledzy.
Jasne. Ale tytuł bardzo nośny, w kontekście tych związkowych protestów w Budapeszcie. Oczko Oczko Manipulacja jak w podręczniku. Oczko
Papier wszysto przyjmie ... a sedno sprawy to zarobki. 
Odnosnie strajku węgierskiego AUDI dodam, że belgijscy robotnicy niemieckich koncernów samochodowych zarabiają ponad 3 razy więcej niż tą samą robotę wykonyjący węgierscy robotnicy zatrudnieni w zakładach węgierskich.
Trochę "mocny" ten tytuł "Ustawa niewolnicza" i nie pasuje do tematu, który jest o wiele szerszym niż myśl przewodnia...
Czytając artykuł z Interii o "ustawie niewolniczej" zastanawiam się nad słowami anonimowego autora, którego portal Interia nie podaje...
cytat:"parlament Węgier przyjął nowelizację kodeksu pracy zwiększającą limit godzin nadliczbowych z 250 do 400 rocznie, a jednocześnie wydłużającą termin ich rozliczenia - w postaci dodatkowego wynagrodzenia lub dni wolnych - z roku do 3 lat" .
   XX wiek. Jak bardzo było modne > 8 godzin pracy, 8 rozrywki, 8 odpoczynku ... 3x8=24, i o to walczyła klasa robotnicza. 
Z własnego doświadczenia: Lata 70-80 ub.wieku. Pracuję tygodniowo przez 6 dni w tygodniu w ilości 48 godzin, co w przeliczeniu na miesiąc daje średnio 192 roboczo-godzin. Tydzień roboczy to poniedziałek-piątek 5x8,5h sobota 1x5,5h.
Związki zawodowe wywalczyły 168-godzinny miesiąc pracy i stało się: są wolne soboty.
W umowie o zatrudnieniu miałem zapisane: pracodawca wyraża zgodę na godziny nadliczbowe w ilości max. 24 godzin/miesiąc po podpisaniu odpowiednich dokumentów. Związki zawodowe nie pozwalały na większą ilość nadgodzin! Pracowałem w firmie świadczącej usługi non-stop dla miasta, w związku z tym po zakończeniu pracy należało zadbać aby sieć usług miała ciągłość. Oznaczało to, że po aktywnych godzinach w firmie był dyżur: kierowca i dyspozytor w dyżurce firmy, fachowcy firmowi (pod telefonem, jak ktoś miał) na których należy liczyć w godzinach od 17.oo do 8.oo w dni powszednie, w dni wolne i święta dyżur trwał 24-godziny. Nie raz tak było, że dyżurowałem w zastępstwie chorego kolegi, oznaczało to, że pracodawca nie wypłacał mi zastępstwa w momencie gdy okazało się że wyczerpałem limit... czyli praca bez wynagrodzenia, praca społeczna, itp. Jednak nikt z nas nie narzekał...
A dzisiaj (?) przepisy unijne nie zobowiązują, tylko dają możliwość pracy ponad godziny przy obopólnym porozumieniu pracownika i pracodawcy w wysokości max.8 godz. tygodniowo co daje: 8 godz. x 52 tygodnie w roku = 416 godzin rocznie.
Norma przyjęta przez Węgrów to 400 godzin rocznie, więc jeśli ktoś na Węgrzech mówi o tym, że obecna nowelizacja limitu godzin nadliczbowych to "ustawa niewolnicza" - nie mówi prawdy. 
Znalazłem to:
Fidesz: A túlórát továbbra is havonta kell kifizetni ... Nadgodziny należy nadal wypłacane co miesiąc
Opozycja: A túlórát ezentúl háromévente kell kifizetni ... Nadgodziny należy teraz wypłacać w okresie trzech lat
Fidesz: A dolgozó beleegyezése kell minden túlórához ... Potrzebna zgoda pracownika na wszystkie nadgodziny
Opozycja: Túlórákra fogják kényszeríteni a dolgozókat ... Pracownicy do pracy w nadgodzinach będą zmuszeni
Fidesz: Benne van az új túlóralimit az EU-s maximumban, ami 416 óra ... Nowy limit nadgodzin mieści się Unijnym max. 416
Opozycja: Uniós jogot sért az évi 400 túlóra ... 400 nadgodzin rocznie, to naruszenie Unijnego prawa

Fidesz: Ötnapos marad a munkahét ... Pozostanie pięć dni pracy w tygodniu 
Opozycja: Hatnapos lesz a munkahét ... Sześć dni pracy będzie miał tydzień
Stron: 1 2