Forum Węgierskie

Pełna wersja: Ceny energii elektrycznej na Węgrzech
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jako, że wątek o kosztach wina w 2022r nie bardzo mi pasował, założyłem nowy.
Może się przydać nie tylko w 2022r.

Pytanie jest proste:
Ile węgierskie gospodarstwa domowe płacą za kWh energii elektrycznej aktualnie i czy są informacje o spodziewanych zmianach na zimę 2022/23?
Dobrze poinformowana strona Ceny energii elektrycznej na całym świecie | GlobalPetrolPrices.com ma dane na koniec 2021r 
Jak dla mnie to dane dla Polski są (prawie) aktualne.
A dla Węgier?

Pytanie pomocnicze - czy osoba wynajmująca apartamenty  w swoim domu  (np. przez Booking) jest traktowana jak przedsiębiorca i dotyczą jej ceny dla przedsiębiorców?
Jeśli tak to ponawiam pytanie o ceny "dla przedsiębiorców"
Na wsi 42-45 ft za kWh, w BP prawie 60 ft ale na starych umowach
Zapowiadane sa podwyzki oficjalnie (chyba) 15-17proc nieoficjalnie 30-40proc
Naprawde poznasz ceny jak przyjdzie nowa umowa
Wynajmuje pokoje (sam mieszkam na pietrze) i place za prad normalnie
Nie wiem, jak sie placi za caly budynek pod wynajem

tapatalk
brak polskich liter
(17-08-2022, 9:20)Slavekk napisał(a): [ -> ](...)Pytanie jest proste:
Ile węgierskie gospodarstwa domowe płacą za kWh energii elektrycznej aktualnie i czy są informacje o spodziewanych zmianach na zimę 2022/23? (...)

Spróbuję odpowiedzieć częściowo z dodatkowym omówieniem taryf energii elektrycznej stosowanych dla mieszkańców.

Taryfy opłat za energię elektryczną które można aktualnie wybrać: A1, A2, B, H.

Taryfa A1 to najczęściej stosowana taryfa w przypadku odbiorców indywidualnych, podstawowa taryfa bez podziału na strefy czasowe. Koszt energii elektrycznej w taryfie A1 wynosi 35,29 Ft/kWh przy rocznym zużyciu do 1320 kWh, powyżej tego 37,73 Ft/kWh. Cena zależy między innymi od dostawcy i obszaru działania. W tym roku od 1 sierpnia przy miesięcznym zużyciu powyżej  210 kWh cena detaliczna 1 kWh wynosi 70,104 forintów/kWh.

Taryfa A2 jest taryfą z podziałem na dwie strefy czasowe, w dni robocze taryfa „szczytowa” trwa od godziny 07 do 23 i „dolinowa” od godziny 23:01 do 06:59. W dni inne niż robocze obowiązuje taryfa „dolinowa”. Cena kWh w okresie szczytowym to 43,41 Ft/kWh, w „dolinowym” 32,77 Ft/kWh.  W tym roku od 1 sierpnia cena detaliczna w taryfie A2 po przekroczeniu zużycia 210 kWh/miesiąc wynosi 70,104 forintów/kWh.

Taryfa B
Dawniej nazywana taryfą nocną. Dzisiaj jej nazwa to taryfa prądu sterowanego. Możną ją stosować tylko dla takich urządzeń, które podłączone są  „na sztywno” do osobnego licznika energii elektrycznej. Głównymi użytkownikami tej taryfy są właściciele pieców akumulacyjnych i bojlerów elektrycznych. Zasilanie tych urządzeń odbywa się przez 8 godzin na dobę, z tego 4/6 godzin w czasie poza szczytowym. Najkrótszy okres załączenia nie może być mniejszy niż 15 minut.  Cena kWh 23,52 forintów. Można ją wybrać jako taryfę uzupełniającą obok A1 lub A2. W tym roku od 1 sierpnia przy miesięcznym zużyciu ponad 210 kWh cena detaliczna wynosi  62,884 forintów/kWh.

Taryfa H
Taryfa stosowana do pomp ciepła i systemów energii odnawialnej. Z tej taryfy można skorzystać od 15 października do 15 kwietnia przez cały dzień. Aktualna cena 23,52 forintów/kWh. Jej cena od 1 sierpnia br nie podlega zmianie. Ilość zużytej energii w tej taryfie nie ma wpływu na jej cenę jednostkową.

Podane ceny są cenami dostawcy: E.ON Áramszolgáltató Kft  w ramach usługi powszechnego zaopatrzenia w energię elektryczną dla grupy odbiorca indywidualny (mieszkaniowy).
Występują również grupy odbiorców indywidualny nie mieszkaniowych, mali i średni przedsiębiorcy i przedsiębiorcy.

Źródło: https://www.eon.hu/hu/lakossagi/aram/egy...-arak.html

Osoba wynajmująca apartamenty jest przedsiębiorcą. Z punktu widzenia opłat za energię elektryczną nie może należeć do grupy odbiorców indywidualnych mieszkaniowych. Cena energii zależy miedzy innymi od wielkości biznesu, rodzaju przyłącza i wielkości rocznego zużycia energii elektrycznej.
Dziękuję @ex-komar i @Waldek.
Tak się chciałem upewnić w przekonaniu, że mój gospodarz, który mi zaśpiewał 3000 Ft za 15 kWh energii to zwykły drobny cwaniaczek.
Zrobił "interes życia" bo mnie rąbnął na całe 1500Ft... 
Żeby to chociaż było 150 kWh, ale tyle bym nie dał rady zużyć. Szeroki uśmiech
Jeszcze podrążę, bom elektryk i mnie to ciekawi...

od 1 sierpnia cena detaliczna w taryfie A2 po przekroczeniu zużycia 210 kWh/miesiąc wynosi 70,104 forintów/kWh <- jak to działa?
70 Ft od nadwyżki czy od całego zużycia miesięcznego?
I co w miesiącach gdy jest mniejsze zużycie? Wpada się w nową cenę nieodwołalnie czy wraca do niższej?
(18-08-2022, 13:10)Slavekk napisał(a): [ -> ]Jeszcze podrążę, bom elektryk i mnie to ciekawi...
od 1 sierpnia cena detaliczna w taryfie A2 po przekroczeniu zużycia 210 kWh/miesiąc wynosi 70,104 forintów/kWh <- jak to działa?
70 Ft od nadwyżki czy od całego zużycia miesięcznego? (...)

Dotarłem do materiałów grupy MVM Next EnergiaKereskedelmi ZRT (https://www.mvmnext.hu) i wyjaśnienia na stronie https://www.penzcentrum.hu.
W oparciu o nie odpowiadam.
Rząd wprowadził limit sprzedaży tańszej energii elektrycznej w ilości 2523 kWh  na 1 licznik energii elektrycznej na okres od 01.08.2022 do 21.07.2023. (2523 kWh:12 m-cy=210,25 kWh/m-c) przypadku gdy umowa na dostawę energii będzie zawarta na cały ten okres i dotyczy odbiorcy indywidualnego "mieszkaniowego".
Odbiorca energii ma prawo do proporcjonalnego wykorzystania limitu tańszej energii  w czasie.
W związku z tym  dostawca energii świadczący usługę powszechną stosuje rozliczenie dzienne. Na jego podstawie na fakturze wystawionej użytkownikowi uwzględnia się tańszy prąd dla  iloczynu 2523/365  i dni okresu rozliczeniowego, a część powyżej tej ilości  jest rozliczane po detalicznej cenie rynkowej.
Jeżeli ilość energii zużyta w danym okresie jest mniejsza niż przypadająca na ten okres ilość tańszej energii to  rabat nie zostanie utracony. Jednak musi być rozliczony do 31.07.2023.

Problemy pojawiają się w związku z tym systemem  np. w domach wielopokoleniowych. Takie domy posiadają najczęściej jeden licznik energii elektrycznej na cały dom. Nieważne, że w domu takim jest kilka oddzielnych mieszkań tańsza energia jest "przypisana" do konkretnego licznika. Aktualnie ludzie, z tego co pojawia się w mediach, próbują zmieniać układy pomiarowe i zawierać dodatkowe umowy. Oczywiście trzeba to wszystko przeliczyć.
Jeszcze jedna informacja dla posiadaczy różnej "maści" domów weekendowych jeżeli mają osobny licznik energii elektrycznej to do tego licznika jest również "przypisany" limit tańszej energii.
@Waldek
Na wsi jest tak, ze na dom jednorodzinny pod samodzielnym adresem (np Kishegyi u. 14) jest jedna skrzynka i jeden licznik i jedna umowa na wlasciciela
Nie wazne weekendowe czy wielopokoleniowe - zasada jeden adres jeden licznik ktory oplombowal E.ON
Jak sie uprzesz to zalozysz za wlasne pieniadze 'podlicznik' (nie wiem jak sie poprawnie nazywa) dla rodzicow czy dziadkow
Ale E.ON rozlicza tylko swoj licznik
Wbrew pozorom wiekszosc ma pierwsze taryfe A1, generalnie po 21 zamiera zycie

tapatalk
brak polskich liter
(19-08-2022, 10:42)ex-komar napisał(a): [ -> ]@Waldek
Na wsi jest tak, ze na dom jednorodzinny pod samodzielnym adresem (np Kishegyi u. 14) jest jedna skrzynka i jeden licznik i jedna umowa na wlasciciela (...)

Wszystko się zgadza, pamiętam z przeszłości ciemności panujące na wioskach po godzinie 21.
Jednak na stronie MVM (mvmnext.hu) jest informacja, że w domach wielomieszkaniowych jest możliwość rozliczania, w cenach obniżonych, zużycia rocznego do 2523 kWh na licznik energii elektrycznej pod warunkiem zainstalowania indywidualnych układów pomiarowych do każdego mieszkania.
Wiadomo taka przeróbka kosztuje, pożera czas i wymaga wyliczenia. Poziom oszczędności przy taryfie A1 rocznie to kwota ponad 87800 Ft. Czy ta kwota pozwoli na pokrycie dodatkowych kosztów? Nie wiem, raczej wątpię. Kolejne pytanie co będzie z taryfami energii elektrycznej od 1 sierpnia 2023? Tego nikt nie wie wujek Orbán również.
Do zysków z oszczędności na opłatach za energię trzeba by dodać tzw. święty spokój.
Przy wspólnym rozliczaniu zawsze mogą powstać nieporozumienia na tle tego, kto tak dużo zużywa energii.
Spokój jest bezcenny  Szeroki uśmiech
(19-08-2022, 14:48)Slavekk napisał(a): [ -> ]Do zysków z oszczędności na opłatach za energię trzeba by dodać tzw. święty spokój.

Tylko jak go wycenić?
Stron: 1 2