Forum Węgierskie

Pełna wersja: Wycieczka po Budapeszcie - szlak tworzony przez forumowiczów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
(12-10-2012, 18:33)eNde_Widz napisał(a): [ -> ]Typowy przewodnik skierowałby turystę z Erzsébet Tér w kierunku Roosevelt Tér i dunajskiego nabrzeża.

ok Uśmiech
Roosevelt Tér
Na placu znajduje się piękny secesyjny budynek (gdzieś wyczytałam, że zdobiony płytkami złota) Gresham Palace. W 1907 roku zbudowany przez Londyńskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Gersham jako zagraniczna siedziba.

Thomas Gresham to ten od tzw. prawa Kopernika-Greshama, zasady mówiącej, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.

Od 2004 roku znajduje się tu ekskluzywny hotel Four Seasons, który od 2011 roku należy do omańskiego kapitału.
Polecam wyjazd na kopułę Szent István Bazilika pierwszą windą bez przesiadki i wyjść po schdach ogladając kopułę od srodka na galerię widokową ,widok wspaniały

[Obrazek: 24exbty.jpg]
Julka napisala:
Cytat:Roosevelt Tér
Na placu znajduje się piękny secesyjny budynek (gdzieś wyczytałam, że zdobiony płytkami złota) Gresham Palace. W 1907 roku zbudowany przez Londyńskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe Gersham jako zagraniczna siedziba.

A oto bardzo secesyjna brama do Gresham Palace:
[Obrazek: 2yyvy1d.jpg]
Pawia brama jest przepiękna, kowalstwo pierwszej klasy.
Czy można ją zobaczyć z zewnątrz hotelu, czy raczej jest to widok dostępny tylko dla gości hotelowych?

no to dalej o Roosevelt Tér

Na placu od strony północnej znajduje się neorenesansowy gmach Węgierskiej Akademii Nauk. Przed gmachem stoi pomnik hrabiego Istvána Széchenyiego zasłużonego dla Akademii.

Tak wygląda bogato rzeźbiona fasada budynku.
[Obrazek: 2mq7wpc.jpg]
O losach hrabiego Istvána Széchenyiego opowiada węgierski film historyczny z 2002 roku pod tytułem "Most Łańcuchowy" reż. Géza Bereményi.
(02-11-2012, 23:27)julka napisał(a): [ -> ]Pawia brama jest przepiękna, kowalstwo pierwszej klasy.
Czy można ją zobaczyć z zewnątrz hotelu, czy raczej jest to widok dostępny tylko dla gości hotelowych?

Brama jest na zewnatrz. Kazdy moze podziwiac. W srodku nigdy nie bylam, ale domyslam sie, ze musi byc bardzo przyjemnie i luksusowoUśmiech
To zdjęcie mnie zmyliło, w tle wygląda jakby brama wychodziła na jakiś dziedziniec.

[Obrazek: a3hule.jpg]

Luksusowo to tam jest... Uśmiech
(02-11-2012, 23:45)julka napisał(a): [ -> ]O losach hrabiego Istvána Széchenyiego opowiada węgierski film historyczny z 2002 roku pod tytułem "Most Łańcuchowy" reż. Géza Bereményi.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to film jest dostępny w archiwach mtv online. Do obejrzenia tutaj.
Żeby skończyć już informacje dotyczące Roosevelt Tér .


Dodam, że na placu znajduje się również pomnik Ferenca Deáka, ale nie tego sławnego piłkarza.Oczko
Ten z pomnika był XIX wiecznym ministrem sprawiedliwości Węgier.
(03-11-2012, 0:04)fvg napisał(a): [ -> ]
(02-11-2012, 23:45)julka napisał(a): [ -> ]O losach hrabiego Istvána Széchenyiego opowiada węgierski film historyczny z 2002 roku pod tytułem "Most Łańcuchowy" reż. Géza Bereményi.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany, to film jest dostępny w archiwach mtv online. Do obejrzenia tutaj.

Na zachętę dodaję opis filmu z Webfilmu:
Lata 1820-1860. Hrabia István Széchenyi od dziecka wykazuje niezwykłą bystrość umysłu i cechy przywódcze. Młodzieniec zdaje się rujnować swoją przyszłość, gdy uwodzi żonę brata. Po kolejnych życiowych perturbacjach mężczyzna przechodzi przemianę. Zostaje jednym z najbardziej wpływowych polityków. Staje na czele opozycji, która sprzeciwia się panowaniu Habsburgów. Zakłada Akademię Nauk i buduje słynny most łańcuchowy na Dunaju, łączący Budę i Peszt. W 1848 r. wybucha węgierska Wiosna Ludów, która przekształca się w walkę o niepodległość...
Stron: 1 2 3 4 5 6