kompendium.wegierskie.com - gramatyka języka węgierskiego
#1
Przeglądając zawartość dysku trafiłem na pewnego starocia. Otóż jakiś czas temu miałem w planach przygotować gramatykę języka węgierskiego. Ot, prosta strona, na której byłyby zebrane wszystkie reguły, zasady gramatyczne tego języka. Jak to często bywa, szybko straciłem zapał i pomysł upadł. Teraz, gdy mamy forum i skupia już ono wokół siebie kilka osób, pomyślałem, że można by pomysł reaktywować. Z tego, co się orientuję forum odwiedzają osoby o przeróżnym poziomie znajomości węgierskiego. Wiele osób chce się dopiero zacząć uczyć tego języka. To daje nam jako grupie spory potencjał. Myślę, że wspólnymi siłami mielibyśmy duże szanse, aby taką gramatykę stworzyć. Mniej zaawansowani mogliby zająć się prostszymi zagadnieniami, ci już nieco lepiej obeznani z językiem mogliby się skupić na czymś bardziej skomplikowanym. Zyskalibyśmy bardzo użyteczny, łatwo dostępny (online) indeks zagadnień gramatycznych. Mnie często zdarza się mieć wątpliwości, jak należy poprawnie skonstruować dane zdanie, itp. Taki zbiór zasad byłby bardzo praktyczny. Nie wspominając już o aspekcie edukacyjnym - wszak edycja takiej "naszej Wikipedii" wymagała by pewnego zaangażowania, zapoznania się bliżej z tematem a tym samym opanowania danego zagadnienia.

To co, powstało do tej pory (dużo tego nie ma, fakt Uśmiech) wygląda tak: Gramatyka języka węgierskiego.

Z związku z tym chciałbym zapytać, czy znaleźliby się jacyś chętni, by wesprzeć inicjatywę. Jak wspomniałem, jest nas sporo i szanse na powodzenie są duże. Całość widziałbym tak: zakładamy temat (być może i osobną kategorię), w postach opracowujemy zagadnienia, które trafiają na wyżej wymienioną stronę, z czasem - sukcesywnie uzupełniając brakujące zagadnienia - mamy pełną gramatykę języka węgierskiego w przejrzystej, łatwo osiągalnej formie.

To tyle. Teraz Wasz ruch. Zobaczmy, czy ktoś jest w ogóle zainteresowany tematem Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#2
dobry pomysł.
parę lat temu opracowałem dość obszerną prezentację nt. języka węgierskiego, ale musiałbym to jeszcze przejrzeć i może poprawić, bo dość dawno to pisałem.
poza tym moja koleżanka opracowała część notatek do gramatyki opisowej, polecam.

z tym że ta moja prezentacja jest opracowana raczej z myślą o osobach chcących mieć jakieś ogólne pojęcie o systemie języka węgierskiego [z punktu widzenia teoretycznego raczej niż praktycznego], a notatki Krysi są wprawdzie pomyślane jako praktyczna pomoc, ale nie tyle do nauki gramatyki węgierskiej, co do nauki gramatyki opisowej języka węgierskiego. taka drobna różnica. Oczko

kiedyś też chciałem to jakoś poszerzyć i poukładać, no a teraz się tą gramatyką opisową zajmuję poniekąd zawodowo, Oczko więc może się za to wezmę kiedyś.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
#3
Nie ma chętnych w ogóle? Naprawdę nie trzeba wielkiej wiedzy. Gdyby każdy dorzucił nawet niewielkie opracowanie, szybko doszlibyśmy do pełnej gramatyki języka. Wszak temat nie jest nieskończony.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#4
Co się odwlecze, to nie uciecze Uśmiech Udało mi się w końcu wygospodarować czas i powróciłem do pomysłu utworzenia spisu reguł gramatycznych języka węgierskiego. Pierwsze efekty można zobaczyć tutaj:


Póki co nie ma tego wiele, ale mam zamiar systematycznie uzupełniać brakujące informacje. Jak już wspominałem - wszelka pomoc bardzo mile widziana Uśmiech

Pozdrawiam!
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#5
17.03.2013 - dodałem koniugację dla trybu rozkazującego i przypuszczającego.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#6
18.03.2013 - bezokolicznik dopisany.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#7
Zajrzałem do Kompendium - fantastyczne!!!
Odpowiedz
#8
02.04.2013 - dorzuciłem rozdział poświęcony przyimkowi.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [PORADNIK] Węgierskie znaki na klawiaturze komputera moziba 42 67,497 14-02-2015, 13:40
Ostatni post: Sztasek
  Strona w domenie wegierskie.com fvg 0 5,894 17-06-2012, 22:43
Ostatni post: fvg
  slowka.wegierskie.com - nowa funkcjonalność forum fvg 0 7,134 30-01-2012, 16:39
Ostatni post: fvg
  Regulamin Forum Węgierskiego fvg 0 4,868 29-01-2012, 11:53
Ostatni post: fvgUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości