Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
Omega - Babylon
Odpowiedz
We Wrocławiu, w Operze, w dniach 3 i 4 października 2014 r., będzie miała miejsce polska premiera sceniczna „Aniołów w Ameryce” Petera Eötvösa, należącego do największych indywidualności współczesnej muzyki. Spektaklem w dniu 3.X.2014 r. będzie dyrygował kompozytor.

Peter Eötvös

Opera Wrocław

„Anioły w Ameryce” Peter Eötvös

- 3.X.2014 r., piątek, godz. 20.00
- 4.X.2014 r., sobota, godz. 20.00

Premiera odbędzie się w ramach IV Festiwalu Opery Współczesnej i Światowych Dni Muzyki (ISCM World Music Days)

Worldmusicdays2014

Rezerwacja biletów:
Biuro Promocji i Obsługi Widzów
tel. 71/370 89 08; promocja@opera.wroclaw
Odpowiedz
W kinie KIKA w Krakowie od poniedziałku do czwartku przegląd filmów ...

"IN MEMORIAN MIKLÓS JANCSÓ
6 - 9 października | 19:00

Wspominamy Miklósa Jancsó - węgierskiego reżysera i scenarzystę, jedną z najwybitniejszych postaci europejskiego kina lat 60. i 70. Studiował historię sztuki, prawo i etnografię, a potem reżyserię. W węgierskiej kinematografii był obecny już od końca lat 50-tych, ale dopiero późniejsze filmy przyniosły mu światową sławę, jako reprezentantowi "nowej fali" w kinematografii Węgier. Do jego najgłośniejszych dzieł należą: "Desperaci" (1965), Gwiazdy na czapkach" (1967), "Cisza i krzyk" (1968) oraz "Czerwony psalm", za który otrzymał w 1972 roku na festiwalu w Cannes nagrodę za najlepszą reżyserię. Był laureatem ogromnej ilości nagród i wyróżnień. W jego filmach zagrali swoje doskonałe role: Krystyna Mikołajewska (Gwiazdy na czapkach", Daniel Olbrychski (Baranek boży) czy Katarzyna Figura (Sezon potworów). Do końca życia pozostał aktywny, a jego ostatni obraz "Szlag trafił sprawiedliwość" był swoistym podsumowaniem wszystkich etapów w twórczości, ostatnim pokazaniem ulubionych aktorów (m.in. Daniela Olbrychskiego) i przewrotności, na jaką tylko Jancsó mógł sobie pozwolić.
Program:
6 października (poniedziałek)

19:00 DESPERACI | Szegénylegények
reż. Miklós Jancsó, 1965, 87'
Film jest pełną wyszukanego piękna i ascetycznych obrazów wizją prowokacji habsburskiej policji przeciwko grupie rewolucjonistów z oddziałów Kossutha w 1860 roku. Uwięzieni w drewnianej stanicy, pośród bezbrzeżnej puszty, więźniowie poddawani są najokrutniejszym torturom. Oprawcy próbują upokorzyć jeńców, złamać ich solidarność - zmusić do wewnętrznej kapitulacji, wreszcie, na sam koniec - zabić...
7 października (wtorek)

19:00 GWIAZDY NA CZAPKACH | Csillagosok, katonák
reż. Miklós Jancsó, 1967, 90'
Akcja filmu rozgrywa się w Rosji w 1918 r. i nawiązuje do autentycznych wydarzeń. W okresie I wojny światowej w rosyjskiej niewoli znalazło się kilkadziesiąt tysięcy węgierskich jeńców. Wielu z nich po wybuchu rewolucji opowiedziało się po jej stronie i znalazło się w szeregach Brygady Międzynarodowej. W mieście nad Wołgą - zdjęcia realizowano w Kostromie - grupę czerwonoarmistów, Rosjan i Węgrów, biorą w niewolę walczące z nimi oddziały białogwardzistów. Oficerowie byłej carskiej armii mają świadomość tego, że ich świat się kończy, są zdesperowani i zdolni do wszelkich czynów. Rozpoczyna się czas okrutny i bezwzględny...
8 października (środa)

19:00 WĘGIERSKA RAPSODIA | Magyar rapsódia
reż. Miklós Jancsó, 1978, 91'
Rodzina Zsadányich świętuje nadanie rangi oficerskiej synom, Istvánowi i Gáborowi. Głowa rodziny wykorzystuje okazję do propagowania swoich przekonań politycznych wśród zebranych. István i Gábor podczas typowej dla prowincji walki wyborczej mordują przeciwnika ojca, Andrása Baksa, lewicowego przywódcę chłopów. Świadkiem zdarzenia jest Tóth-Szeles, który po wybuchu I wojny światowej trafia do oddziału pod dowództwem Istvána.
9 października (czwartek)

19:00 BRACIA, KOCHAJMY SIĘ! | Szeressük egymást gyerekek!
reż. Miklós Jancsó, 1996, 94'
Impulsem do powstania obrazu stało się kilka artykułów prasowych. Trzech wybitnych reżyserów węgierskich na ich podstawie postanowiło pokazać na ekranie życie w Budapeszcie u schyłku XX wieku. Film we wstrząsający, zmuszający do przemyśleń sposób odkrywa przed widzem obraz węgierskiego społeczeństwa. Twórcy w kolejno po sobie następujących nowelach przestawiają rosnącą przepaść, która dzieli bogate dzielnice miasta od tych skrajnej nędzy. Mówią o biedzie i głodzie, który w konsekwencji prowadzi do przestępstw, o bezdomnych, którzy dostęp do "lepszego świata" mają tylko przez szkło wystawowych szyb.
Bilety: 10 zł Karnet: 25 zł (4 pokazy)

http://www.kinokika.pl/jancso.php
Odpowiedz
[Obrazek: 542d56ab5a59a_g1.jpg?747290476]
Odpowiedz
W niedzielę 5 października o godz. 13.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem wystąpi młodzieżowy chór dziewczęcy z Węgier, który obchodzi w tym roku 50. lecie istnienia. Artyści z Węgier zaprezentują utwory sakralne i pieśni ludowe. Koncert uczniów i absolwentów Żeńskiego Gimnazjum im. Lajosa Kossutha z Cegledu zakończy cykl imprez „Koncerty w Zakopanem 2014”.


[Obrazek: PLAKAT%20Koncerty%20w%20Zakopanem.jpg]
Odpowiedz
Dziś w Kinie Sokół w Rymanowie Zdroju odbędzie się I Festiwal Polsko - Węgierski "Pomieszajmy języki".
Wystąpią: Iron Maidnem. Tribute Band - Węgry. Cube - Węgry, Steel Velvet, Lux Perpetua, Gospodarz P.A.G.E.

[Obrazek: 11619-lg.jpg]
Odpowiedz
[Obrazek: header_1_580_304.png]

Od 20 do 22 października w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbędzie się Wyszehradzki Festiwal Literatury Węgierskiej. W programie:

- 20 października, godz. 17.00 inauguracja Festiwalu

- 21 października, godz. 17.00
„Fenomen wojennego uchodźstwa polskiego na Węgrzech i jego wiodące postaci: Henryk Sławik i Jozsef Antall senior”
O przyjęciu w 1939 roku przez Węgry ponad 120 tysięcy Polaków opowie b. ambasador Grzegorz Łubczyk.

- 22 października, godz. 16.30
projekcja filmu „Węgierskie serce” wg. scenariusza i w reżyserii Grzegorza Łubczyka.
Film to filmowa opowieść o opiece Węgrów nad tysiącami uchodźców polskich w latach II wojny światowej.

20.10.2014 r. – 31.10.2014 r. – wystawa "Węgry Pala Telekiego… I kontakty z Polską". Wystawa udostępniona przez Konsula Honorowego w Szeged Karola Biernackiego. Towarzyszy Wyszehradzkiemu Festiwalowi Literatury Węgierskiej.
Odpowiedz
[Obrazek: 1568145.3.jpg]
Odpowiedz
Projekt „W lustrze opowieści”, to wspólne warsztaty w Krakowie, młodzieży polskiej, węgierskiej (romskiej) i słowackiej. Udział w nich wzięli: Teatr Mumerus z Krakowa , Alternatív Művészeti Alapítvány - Teatr Malko z Budapesztu (Węgry) i Divadlo Na Perone z Koszyc (Słowacja). Celem warsztatów było zebraniu przez uczestników opowieści, legend i przesądów łączących się z tradycja romską i sprawdzenie na ile kultura romska jest obecna w kulturze wymienionych wyżej narodów.

[Obrazek: (150x0)mumeruszaproszenie_wlustrze.jpg]
Odpowiedz
W sobotę 11 października o godzinie 16:00 w Muzeum Okręgowym w Tarnowie odbyło się otwarcie wystawy komiksowej "Honwedzi i Huzarzy na polskiej ziemi. Polowe i inne historie 1914-1915".
[Obrazek: honwedziihuzarzy02.jpg]

[Obrazek: b18140e17cb918f1e16e108b2c748e6a]

Wystawa towarzyszy uroczystościom upamiętniającym 100 rocznicę I Wojny Światowej.
Powstała dzięki relacjom dwóch węgierskich korespondentów wojennych z 1914-1915 roku - Ferenca Molnára i Lajosa Szádeczkyego Kardossa. Ich historie przybliżają codzienną rzeczywistość w czasie wojny. W książce znajduje się m.in. opis wyzwolenia Tarnowa spod okupacji rosyjskiej i wejście wojsk austro-węgierskich.
W programie znalazła się też promocja książki Ferenca Molnara, „Galicja 1914-1915. Zapiski korespondenta wojennego” oraz spotkanie z Ákosem Engelmayerem, autorem tłumaczenia.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 30 gości