Bezpłatna kąpiel termalna
#1
W Liptovskim Janie można skorzystać z bezpłatnej kąpieli w naturalnej „Kadzi“, gdzie w ciepłej (ok. 28 oC) i bąbelkującej wodzie (H2S, CO2) leczy się stawy.

[Obrazek: kada_Lipt.Jan_jpg.jpg]

Byłam tam w ubiegłym roku i do "Kadzi" nie weszłam. Parę osób korzystało z kąpieli ale ja nie byłam tak zdesperowana, żeby się w niej moczyć. Otoczenie nie wygląda zachęcająco. Brak toalety, prysznica itp. podstawowych dla mnie spraw. Jeżeli ktoś mieszka w pobliżu i po kąpieli w "betonie" ma się gdzie odświeżyć, to zapewne jest łatwiej mu do Kadzi wejść.
O drogę zapytaliśmy w restauracji i bez problemu trafiliśmy.
Odpowiedz
#2
Niedaleko miasta Dolny Kubin znajduje się wieś Rojkov. Można tam skorzystać z kąpieli w jeziorku termalnym.
[Obrazek: 2306B.jpg]
Nie byłam. Może ktoś z forumowiczów będzie przejeżdżał, odwiedzi to miejsce i opisze jak to wygląda w rzeczywistości.
[Obrazek: rojkov10-1300951344.jpg]
Odpowiedz
#3
W pobliżu Besenovej, a jeszcze bliżej Lucky Kupele ( tam dokładnie na rozjeździe ulic ) jest drogowskaz na Kalameny. Jadąc za nim kończy się asfalt, domy i po kilkuset metrach dojeżdżamy do termalnego jeziorka (wielkością raczej staw :-)) Nad brzegiem, szczególnie latem zawsze jest kilka rozłożonych kocyków, a nawet namiotów. Rzecz niewielka jednak w klimacie daaaawnym.
Odpowiedz
#4
Kalameny (Flaga węgierska Kelemenfalu) .... Uśmiech >>> właśnie tutaj ... klikk na fotkę
Odpowiedz
#5
Byliśmy tam kilkakrotnie, szału nie ma. Robimy tam przerwę jak wracamy z Węgier.
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
#6
Kto w tym miejscu odpowiada za temperaturę wody?
Odpowiedz
#7
Nikt, a woda ma na moje niewprawne oko 30 może 32 stopnie.
Pozdrawiam wszystkich węgromaniaków. Pani czesieko
Odpowiedz
#8
Czyli powyżej środowiska morsa, a poniżej ścinania się białek. Uśmiech
Odpowiedz
#9
Tak to wygląda

https://www.google.pl/maps/place/natural...d19.419782

https://www.google.pl/maps/place/natural...d19.419782
Odpowiedz
#10
W 2 poście pisałam o jeziorku, które znajduje się na obrzeżach wsi Rojkov. Średnica jeziorka to około 10 metrów, głębokość 2 do 3 metrów, temperatura od 7 do 21 stopni ( czyli szału nie ma). Przez miejscowych nazywane jest "zła woda". Z krateru wypływa zmineralizowana woda, która zawiera dużą ilość CO 2. Jego wydalanie powoduje powstawanie bąbelków, ale co najważniejsze, bąbelki te gromadzą się na skórze i powodują delikatne szczypanie.To mrowienie jest korzystne dla zdrowia, ale dawniej ludzie interpretowali ten efekt dokładnie odwrotnie, myśląc, że ta woda szkodzi. I dlatego tak ją nazwali.
Szczególnie polecana jest osobom ze schorzeniami reumatycznymi. Teren wokół jeziorka jest zagospodarowany. Są tam ławki i kosze na śmieci, a trawa jest regularnie koszona. Miejscowi strażacy wstawili nową drewnianą boazerię otaczającą jeziorko. Można kąpać się bezpłatnie przez cały rok.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości