Dziecko leci samolotem z "obcą" osobą. Dokumenty, proszę!
#1
Dzień dobry!

Mieszkam w Polsce Flaga polska i moje dziecko zamierza lecieć Samolot z Polski Flaga polska do Budapesztu Flaga węgierska (tam i z powrotem) z "obcą" osobą dorosłą, która nosi inne niż dziecko nazwisko.

Osoba ta jest częścią rodziny, ale skąd pracownik lotniska ma to wiedzieć?

Co powinnam zrobić, aby podróż Samolot mojego dziecka i osoby dorosłej przebiegła - zwłaszcza podczas wylotu z Polski Flaga polska, a później powrótu z Budapesztu Flaga węgierska do Polski Flaga polska - bezproblomowo?

Dowiedziałam się, że warto, aby osoba dorosła, z którą leci dziecko (przypominam, że dziecko ma inne nazwisko niż osoba dorosła), była w posiadaniu:

- mojej zgody w formie aktu notarialnego
- odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka

I parę pytań do Państwa.

1. Czy Państwo to potwierdzają?

2. Jeżeli rzeczywiście warto mieć moją zgodę w formie aktu notarialnego, to:

- w jakim języku (może być tylko po polsku i angielsku?) powinna być sporządzona?
- ile może mniej więcej kosztować: tłumaczenie i wizyta u notariusza?

3. Jeżeli rzeczywiście warto mieć odpis skróconego aktu urodzenia, to o wydanie jakiej konkretnie odmiany poprosić w Polsce? Z tego, co się dowiedziałam, w Polsce istnieją trzy odmiany: odpis zupełny, odpis skrócony oraz odpis międynarodowy. W przypadku tego ostatniego skorzystałabym z formularza A, bo chodzi o odpis skrócony aktu urodzenia, a nie o akt małżeństwa (formularz B) czy akt zgodny (formularz C). To dotyczy formularza międzynarodowego i chętnie bym o taki poprosiła, gdyby nie fakt, że... podobno taki dokument nie będzie honorwany przez państwo węgierskie. Z tego, co wyczytałam na Wikipedii, to:

Cytat:"Odpisy międzynarodowe wydane w Polsce są dokumentami uznawanymi (bez dodatkowych tłumaczeń czy legalizacji) w państwach, które ratyfikowały konwencję nr 17 Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego[2][3], czyli w:

Austrii,
Belgii,
Francji,
Grecji,
Hiszpanii,
Holandii,
Luksemburgu,
Niemczech,
Polsce,
Portugalii,
Włoszech,
Szwajcarii,
Turcji"

A może to informacje nieprawdziwe/nieaktualne? Proszę o informację, jak sytuacja wygląda obecnie.

Jeśli państwo węgierskie rzeczywiście nie będzie honorowało odpisu międzynarodowego uzyskanego w Polsce, to co zrobić w takim przypadku? Tłumaczenie odpisu skróconego aktu urodzenia na język angielski/ węgierski (który wybrać?) u tłumacza przysięgłego? Ile taka usługa może kosztować?

Chodzi o to, żeby nie mieli jakichkolwiek problemów podczas podróży. Bilety na samolot już kupiłam i nie chciałabym kupować nowych, gdyby jakiemuś pracownikowi lotniska coś się nie spodobało i postanowiłby zatrzymać moje dziecko do czasu wyjaśnienia. A samolot przecież nie poczeka.

Jeżeli mają Państwo doświadczenie w tego typu sprawach, to będę wdzięczna za podzielenie się jakąkolwiek wiedzą w tym temacie. To pierwsza tego typu podróż.


Pozdrawiam
Anna
Odpowiedz
#2
Na Twoim miejscu skontaktowałabym się z biurem obsługi klienta linii, w której zakupiłaś bilety. Zazwyczaj wymagany jest po prostu ten sam numer rezerwacji dla dziecka i opiekuna lub adnotacja w systemie linii, dokonana przez biuro obsługi klienta (będzie ona widoczna również dla obsługi lotniska). Ale w różnych liniach może to wyglądać inaczej. Nie chcę wprowadzić Cię w błąd, zadzwoń do CallCenter przewoźnika.
Odpowiedz
#3
(16-05-2014, 17:29)budaipeszt napisał(a): ...Mieszkam w Polsce... moje dziecko zamierza lecieć z Polski do Budapesztu (tam i z powrotem) z "obcą" osobą dorosłą, która nosi inne niż dziecko nazwisko.
Osoba ta jest częścią rodziny, ale skąd pracownik lotniska ma to wiedzieć? Co powinnam zrobić, aby podróż Samolot mojego dziecka i osoby dorosłej przebiegła - zwłaszcza podczas wylotu z Polski, a później powrótu z Budapesztu do Polski - bezproblomowo? ...
Z wnuczką (7 lat) byłem za granicą, wnuczka ma swój własny paszport... nie było problemów.
> http://samodzielnypodroznik.pl/jakich-do...a-granice/
> http://www.police.hu/hirek-es-informacio...-kiutazasa
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przeprowadzka na Węgry - niezbędne dokumenty i inne Lalusza 38 29,127 05-11-2020, 8:33
Ostatni post: Sztasek
  Dokumenty samochodu Michal7 38 28,707 17-08-2019, 22:56
Ostatni post: Agamek12
  Zagubione dokumenty samochodu - prośba o pomoc Zenith 7 3,266 21-11-2018, 22:43
Ostatni post: Zenith
  Proszę o pomoc w dogadaniu z węgrem progrip 7 4,039 28-07-2016, 13:16
Ostatni post: eplus
  Proszę o pomoc - Wydarzenia sportowe pawel-aniol 19 9,948 21-07-2016, 14:22
Ostatni post: dzqu



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości