Bieżące wydarzenia na Węgrzech
Ministerstwo Zasobów Ludzkich Węgier i Ambasada RP w Budapeszcie organizuje Bal Polski 15 lutego 2014 r. o godz. 19.00 w Hotelu Hungaria w Budapeszcie. Bal poprowadzi zespół muzyczny "Music Band".

[Obrazek: meghivo_bal_2014.jpg]
Odpowiedz
Jancsó Miklós, reżyser filmowy zmarł w wieku 92 lat.
Odpowiedz
(31-01-2014, 12:11)Slavekk napisał(a): Ekhemm, nazywasz oddanie się pod wpływ obcego państwa "odzyskaniem wpływu państwa".
Może, ale czy wpływu państwa węgierskiego?

Pisząc te słowa nie myślałem o umowie o rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu. To jakby inna para kaloszy.
Swoją droga ciekawy jestem jaki model finansowania energetyki jądrowej zostanie wypracowany u nas?
Odpowiedz
Od 17 stycznia do 9 lutego w w Galerii Węgierskiego Związku Artystów Plastyków w Budapeszcie można oglądać wystawę pt: "Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła"
[Obrazek: imrich-svitana-three-sisters-2013-12-27-...jpg?9d7bd4]

Jest to XI edycja wystawy prac medalierskich artystów z Czech, Słowacji Węgier i Polski. W wystawie uczestniczy po dwóch twórców z każdego kraju. Prezentują po 25 dzieł z ostatnich lat. Ekspozycja została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Spotkań Wyszehradzkich.

[Obrazek: ondrej-durian-metamorphoses-2013-12-27.jpg?9d7bd4]

[Obrazek: peter-szanyi-back-to-nature-no-3-2013-12-27.jpg?9d7bd4]
Odpowiedz
To kółko po lewej na dolnym obrazku jest mi potrzebne do kombajnu. Czy po 9.02. będzie można kupić to dzieło? Oczko

EDIT:

Cytat:Akurat to kółko tj.""Powrót do natury"...

Znaczy się po polsku "recykling" ? Szeroki uśmiech
Odpowiedz
Akurat to kółko tj.""Powrót do natury" stworzył rzeźbiarz węgierski Peter Szanyi.

W Budapeszcie Szanyi Peter upamiętnił niektórych bohaterów z powieści Molnara.

[Obrazek: pomnik_bl.jpg?w=477&h=332]

Jego dziełem jest też Bachus z Tokaju.

[Obrazek: 220px-Bacchus-Brunnen_Tokaj.JPG]
Odpowiedz
Zmarł Miklós Jancsó.
Odpowiedz
Przykre. Pamiętam jego Dopóki lud prosi.
Od Sztaska wiemy, że dożył sędziwego wieku.
Odpowiedz
Alfa & Omaga ...
Lubię zespół Omega, włąśnie ten film, "Omega, Omega, Omega" wyreżyserował Jancsó Miklós, podkład muzyczny "Omega"... wspomnienia minego czasu (jak dla mnie) Zegar
Odpowiedz
(31-01-2014, 11:36)Waldek napisał(a): W ramach wspólpracy wyszegradzkiej premierzy Polski i Węgier spotykają sie często. Jednak premier rządu polskiego od 2006 nie mial oficjalnej wizyty na Węgrzech. W roku 2006 ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz rozmawiał z premierem Ferencem Gyurcsány. Spotkał sie również z Viktorm Orbán - wówczas przewodniczącym Fidesz.

Wybaczcie, że odkopię ten temat, ale nie było mnie na forum przez klika dni. Ważna informacją z artykułu, do którego linka podrzucił Sztasek jest także to:

A diplomáciai kapcsolatok további erősítésére Orbán Viktor bejelentette, hogy Magyarország idén tavasszal újranyitja a krakkói főkonzulátust, amelynek 2009-es bezárását „megbánták”.

Dla osób nieznających języka: do Krakowa niebawem wróci Konsulat Węgierski Szeroki uśmiech



I jeszcze to:

(31-01-2014, 14:04)Aattaa napisał(a): Ministerstwo Zasobów Ludzkich Węgier i Ambasada RP w Budapeszcie organizuje Bal Polski 15 lutego 2014 r. o godz. 19.00 w Hotelu Hungaria w Budapeszcie. Bal poprowadzi zespół muzyczny "Music Band".

[...]

Może jakiś program tej imprezy? Przyznam, że mnie to zaciekawiło. Zastanawiam się, jaką formę będzie miało to wydarzenie.

A może ktoś się wybiera? Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgrzy nie oszczędzaja na paszportach dyplomatycznych Waldek 0 213 13-10-2023, 11:53
Ostatni post: Waldek
  Orban nie zaprosił Morawieckiego na święto Węgier. "Upadek tradycyjnie dobrych stosun mariusz 1 305 31-08-2023, 10:05
Ostatni post: ember
  Przepadła Fundacja Uniwersytetu Fudan na Węgrzech Waldek 0 160 10-07-2023, 23:30
Ostatni post: Waldek
  Ile czasu czekają Węgrzy na operacje w państwowej służbie zdrowia. Waldek 0 485 12-04-2023, 14:43
Ostatni post: Waldek
  Podsumowanie lutego na portalu Ambasady RP w Budapeszcie. Waldek 1 523 24-03-2023, 13:06
Ostatni post: ember



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 89 gości