Bieżące wydarzenia na Węgrzech
Nie można utożsamiać działań Węgierskiej Gwardii ze Sturmabteilung... ta pierwsza ma /moim zdaniem/ swoje korzenie nie w narodowym socjalizmie ale w zapiekłej, wiekowej nienawiści rumuńsko-węgierskiej, czego my, Polacy nie ogarniamy patrząc przez pryzmat pomocy polskim uchodźcom w 1939 roku... z faktu iż oba narody nam pomagały /no, w Rumunii może bardziej tamtejsza szlachta/ nie wynika, ze wzajemnie się kochały!
Z tych właśnie powodów Cyganie cierpią za "winy" rumuńskie a Seklerzy za węgierskie...

Natomiast - z całym szacunkiem - muszę zaprotestować przeciw stwierdzeniu:
Orvos napisał(a):skorzysta na tym również Twoja ortografia (bo piszesz "nie wieżę politykom" - powinno być "wierzę", od słowa "wiara").
Netykieta mówi m in. iż publiczne zwracanie uwagi na błędy ortograficzne jest domeną administracji i moderacji a użytkownik powinien się od tego wstrzymać lub też zwrócić uwagę w prywatnej wiadomości... nie ulega wątpliwości, że błędy ortograficzne to przynajmniej objaw niechlujności czy też zbytniej pośpieszności edycji i jakby braku szacunku dla czytających ale nie godzi się przecie czynić z nich argumentu w dyskusji... zapewne po zastanowieniu przyznasz mi rację, bo nie czynię tego złośliwie... napijmy się winka i bądźmy wzajem przyjaźni a dyskusja na tym zyska!
Odpowiedz
(29-12-2012, 13:41)mordimer napisał(a): nie ulega wątpliwości, że błędy ortograficzne to przynajmniej objaw niechlujności czy też zbytniej pośpieszności edycji i jakby braku szacunku dla czytających ale nie godzi się przecie czynić z nich argumentu w dyskusji... zapewne po zastanowieniu przyznasz mi rację, bo nie czynię tego złośliwie... napijmy się winka i bądźmy wzajem przyjaźni a dyskusja na tym zyska!

Masz słuszność, mordimer, rozdrażniła mnie tamta wzmianka o podeszłym wieku i nieogarnianiu współczesnych technologii, stąd mój przytyk. Wszystkich przepraszam, a Tobie dziękuję za trafną uwagę.
Odpowiedz
Orvos napisał(a):rozdrażniła mnie tamta wzmianka o podeszłym wieku
... a myślisz, ze tylko Ciebie? Ale właśnie ten wiek daje nam perspektywę, której "gówniarzom" Język brak, zatem nie musimy im bynajmniej niczego udowadniać... my to mamy "z urzędu" a raczej "z wieku" Szeroki uśmiech

Co zaś tyczy się "gówniarzy" na Węgrzech, to nie wiem, czy mam takie szczęście czy to raczej zjawisko powszechniejsze: nazywam to "pozytywnym szowinizmem" Szeroki uśmiech Młodzi słuchają muzyki węgierskiej, piosenek węgierskich, nie wtrącają co krok angielskich makaronizmów, garną się do różnorakich zespołów ludowych i folklorystycznych, szanują starszych i uwielbiają słuchać ich opowieści... może i z tego powodu tak mi tam dobrze?

Nawet gdy czasem założą czarną kamizelkę na białą koszulę a na szyję apaszkę w biało-czerwone /o proszę!/ pasy, to nie zachowują się jak bydło stadionowe czy nasi rodzimi narodowcy!
Odpowiedz
(29-12-2012, 21:40)mordimer napisał(a): ... a myślisz, ze tylko Ciebie? Ale właśnie ten wiek daje nam perspektywę,...

Drogi Kolego, proszę sobie obetrzeć mleko pod nosem i nie ustawiać się w rzędzie nestorów. Ja też przełamałem 50 i jeszcze nie uważam się za autorytet ani alfę i omegę i nie planuję przez kolejne 20 lat. Szeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiechSzeroki uśmiech
http://fakty.interia.pl/felietony/ziemki...ow,1876245
(Mam nadzieję, że linkowanie endeków nie jest jeszcze karalne przez Administrację Forum ani przez Brukselę.)
Życzę wszystkim owocnych sporów w Nowym 2013 Roku, a wcześniej szampańskiej zabawy! Ja dziś obchodzę Sylwestra, ponieważ w poniedziałek jestem poważnie zagrożony abstynencją i prohibicją! Wyciągnąłem z garażu smętną resztkę wakacyjnych zapasów, która ocalała tylko dzięki mojemu skąpstwu i sknerstwu, że Rostowski mógłby się schować! Wyobraźcie sobie, że ta oranżada sygnowana przez BB ma nawet korek z plastiku, no ale już i tak wystrzelił! Wino (Admini! Brakuje kieliszka z białym winem w uśmieszkach! Jest pizza, a brak papryki! Czy to forum włoskie? Szeroki uśmiech ) Zdjęcie nie odzwierciedla aktualnego stanu, gdyż obecnie blisko już do dna. Najlepszego!
[Obrazek: 835ff96a0af562c0.jpg]
Odpowiedz
No tak, też uważam, że dalsza dyskusja mija się z celem.
Wygłaszając monolog i zastrzegając na końcu, że koniec dyskusji, jak to czynili Ribizli i Orvos, tak na prawdę jestem pozbawiony możliwości odpowiedzi.
Sprytna manipulacja.
Podziwiam takich ludzi jak Orvos, którzy piszą zawsze i wszędzie bezbłędnie w dla nich obcych językach.
Dziękuję Ci Orvos, że w tak delikatny i elokwentny sposób zwróciłeś uwagę na czym skorzysta moja ortografia.
Przepraszając Wszystkich, tak na prawdę nie przeprosiłeś nikogo.

mordimer napisał(a):... nie ulega wątpliwości, że błędy ortograficzne to przynajmniej objaw niechlujności czy też zbytniej pośpieszności edycji i jakby braku szacunku dla czytających ale nie godzi się przecie czynić z nich argumentu w dyskusji...

A może jest jeszcze inny powód niż niechlujność, pośpieszność edycji, czy brak szacunku?
Pierwszy raz w życiu w Polsce byłem mając 7 lat nie znałem języka, mój ojciec nie uczył mnie polskiego.
Nie chodziłem do żadnej szkoły polskiej.
W przeciwieństwie do Ribizli ja używam polskich znaków diakrytycznych, nie tylko węgierskich.
Niestety w takich przypadkach sprawdzanie pisowni głupieje.

Odnośnie wieku, ja też jestem 50+, mój ojciec zmarł mając lat 90, pod koniec życia dopadła go demencja starcza.
Przykro było patrzeć.
Każdego z nas może to czekać, pisarze też nie są wyjątkami.

Pozdrawiam Wszystkich.
Odpowiedz
Znaczy, robi się taka bardziej geriatria.com...
Odpowiedz
moziba napisał(a):Znaczy, robi się taka bardziej geriatria.com...

W regulaminie nie znalazłem, czy jest jakiś limit wiekowy na Forum?
Odpowiedz
Ja też nie znalazłem i chyba nie z powodu kiepskiego już wzroku...
Odpowiedz
Przyznaję, że w ogóle nie czytam regulaminów, ale regulamin zawsze można uzupełnić. Oczko Oczko Oczko
Odpowiedz
eplus napisał(a):Mam nadzieję, że linkowanie endeków nie jest jeszcze karalne przez Administrację Forum ani przez Brukselę
No tak - postkomunistyczny, liberalny endek... to Ci dopiero cyrkowy twór... lepiej, by pozostał przy pisarstwie science-fiction... no i na "autorytet" jest zdecydowanie zbyt młody Język

A co zaś tyczy się "stawiania się w rzędzie nestorów tudzież alf i omeg" - cóż, każdy widzi to, co chce, to w końcu wolny kraj... będę pamiętał na przyszłość o dopisku "żartowałem", by perspektywę utrzymać na założonym torze.

A nawiasem - zauważył ktoś przypadkiem, co pisałem o młodzieży węgierskiej?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgrzy nie oszczędzaja na paszportach dyplomatycznych Waldek 0 216 13-10-2023, 11:53
Ostatni post: Waldek
  Orban nie zaprosił Morawieckiego na święto Węgier. "Upadek tradycyjnie dobrych stosun mariusz 1 309 31-08-2023, 10:05
Ostatni post: ember
  Przepadła Fundacja Uniwersytetu Fudan na Węgrzech Waldek 0 164 10-07-2023, 23:30
Ostatni post: Waldek
  Ile czasu czekają Węgrzy na operacje w państwowej służbie zdrowia. Waldek 0 490 12-04-2023, 14:43
Ostatni post: Waldek
  Podsumowanie lutego na portalu Ambasady RP w Budapeszcie. Waldek 1 524 24-03-2023, 13:06
Ostatni post: ember



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 17 gości