Miejsca pamięci poświęcone Węgrom w Polsce
#41
(21-12-2012, 13:57)benyovszky napisał(a): Fajnie, że miejscowe władze dbają o pamięć węgierskich żołnierzy. Już niedługo kolejna rocznica tego smutnego wydarzenia, mam więc znów zamiar pojawić się tam i zapalić znicz. Może ktoś z forumowiczów również chciałby się przyłączyć (szczególnie słowa te kieruję do Tudosa Oczko? A może udałoby się nawet przeprowadzić wśród forumowiczów zrzutkę na jakieś kwiaty lub wieniec? W kazdym razie pomysł wart jest przemyślenia, jeśli nie w tym, to w następnym roku. Fajnie byłoby również wybrać się tam z notatnikiem lub dyktafonem, popytać o to miejsce starszych mieszkańców dzielnicy, porozmawiać, czy oni lub ktoś z ich rodzin pamiętają tamte wydarzenia. Co Szanowni Państwo na to? Ot, taki pomysł zakręconego na punkcie historii „Hanysa” Oczko

Dziękuje za opis i zdjęcie Hanysie, nie znałem tego miejsca.
28 stycznia 2013r. to poniedziałek, ale pojadę tam w sobotę 26 stycznia z Warszawy samochodem, jeżeli ktoś z forumowiczów będzie chętny z Warszawy zapraszam (max 3 osoby).
Chyba nie ma sensu zakładać nowy wątek, poniżej zdjęcia cmentarza RAF-u w miejscowości Solymár pod Budapesztem, prawie połowa grobów to polscy lotnicy.
Zdjęcia z 2003 roku, miałem wtedy dosyć kiepski aparat cyfrowy dlatego jakość jest marna.
W przyszłym roku, jak będę w Budapeszcie zrobię lepsze zdjęcia.

[Obrazek: Solymar1.jpg]
[Obrazek: Solymar2.jpg]
Odpowiedz
#42
Dokładnie 37 z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, wiecej tutaj
http://www.polishairforce.pl/_cmsolymar.html
Odpowiedz
#43
No ale to miało być o grobach Węgrów w PL?
Odpowiedz
#44
Wiem, popełniłem straszną, niewybaczalną herezje. Oczko
Odpowiedz
#45
Nie śmiej się, kocie, bo miałem przypadek, że na forum turystycznym, gdzie są subfora poświęcone różnym kontynentom odpowiedziałem dziewczynie, która wybierała się na Spistbergen i zapytała o to w dziale "Antarktyda". A odpowiedziałem jej oczywiście, żeby zaczęła od kompasu, bo to przeciwny kierunek. I dostałem zaraz nóż w plecy od (znajomego zresztą) moda, który przemianował subforum "Antarktyda" na "Obszary polarne", przez co moja wcinka straciła sens i mój post wygląda odtąd, jakbym czepiał się nie wiadomo o co. Oczko
Odpowiedz
#46
(23-12-2012, 23:33)Aquincum napisał(a): 28 stycznia 2013r. to poniedziałek, ale pojadę tam w sobotę 26 stycznia z Warszawy samochodem, jeżeli ktoś z forumowiczów będzie chętny z Warszawy zapraszam (max 3 osoby).

Kto wie, może więc też pojawię się tego dnia? Będzie mi miło poznać Ciebie i ew. jeszcze kogoś z forumowiczów osobiście Oczko Niewykluczone z resztą, że weekend też będzie mi bardziej opdpowiadał.

Również dzięki za zdjęcia z Solymár - troche powłóczyłem się już w okolicach Budapesztu, ale tego miejsca nie znałem.

eplus - tutaj wystarczy, że "uczynny" moderator zmieni nazwę wątku na "miejsca pamięci"... Język
Odpowiedz
#47
A już niech może tak zostanie. Takie dygresje też mają swój urok Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#48
Więcej, główna ulica Chorzowa Batorego to ulica Batorego Uśmiech
Odpowiedz
#49
benyovszky - wielkie dzięki za zdjęcia i bardzo fajny opis. Co do Twojego pomysłu to wielka szkoda, że dopiero teraz (po długiej przerwie zajrzałem na forum. W najbliższy czwartek będzie doskonała okazja na upamiętnienie tego miejsca w związku z uroczystościami dni węgierskich w Katowicach.
Ja to spotkanie się wybieram a wcześniej chcę odwiedzić mogiłę żołnierzy węgierskich.
Odpowiedz
#50
Rzeczą godną uwagi jest decyzja Rady Miasta Katowice z grudnia 2011 roku:


Rada Miasta Katowice uchwałą nr nr XVII/362/11 z dnia 21 grudnia 2011 r. nadała nazwę ulicy łączącej ul. Pawła Kołodzieja z ul. Białobrzeską w dzielnicy Murcki
UL. WĘGIERSKA
Uchwała weszła w życie dnia 3 lutego 2012 r. i została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego poz. 444.

Uzupełnię tylko, że jest to droga leśna, która przebiega bardzo blisko zbiorowej mogiły żołnierzy węgierskich, o której pisaliśmy tutaj z benyovszky.

Dołączam linka, w którym znalazłem fotokopie dokumentów z 1945 roku dotyczących ich pochówku i co najważniejsze część nazwisk tych żołnieży
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podróż w przeszłość i teraźniejszość - Skála i jej "rodzeństwo" w Polsce Waldek 1 3,302 21-11-2012, 21:36
Ostatni post: Paweł
  Węgrzy na Przystanku Woodstock w Polsce Alesollas 0 2,134 24-07-2012, 17:33
Ostatni post: Alesollas
  Węgierski oszust w Polsce fvg 0 3,113 07-02-2012, 13:14
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości