Miejsca pamięci poświęcone Węgrom w Polsce
#51
no tak , nie dołączyłem linku Smutek
oto on:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,350...tlera.html
co prawda tytuł jest troszkę nieszczęśliwy, ale w tekście jest to wyjaśnione
Odpowiedz
#52
Odsłonięcie pomnika Petőfiego w Warszawie:

14 marca w Warszawie Węgier i Polak - wicemarszałkowie Zgromadzenia Narodowego i Sejmu - dokonali uroczystego odsłonięcia pomnika największego romantycznego poety i bohatera narodowego Węgier, Sandora Petofiego.

Wkład w powstanie pomnika wniosły tłumaczki: Zofia Lang, tłumaczka języka węgierskiego dała pomysł, a Eugenia Dąbkowska, członek Zarządu Sowarzyszenia Tłumaczy Polskich, pełniąca również funkcję członka Zarządu Fundacji Kultura i Sztuka Ponad Granicami, skutecznie zajęła się, wraz z innymi osobami działającymi w Fundacji, jego realizacją. Powstanie pomnika było możliwa dzięki wsparciu węgierskiego MSZ oraz Ambasady Węgier w Warszawie oraz władz samorządowych.

Twórcą popiersia poety, umieszczonego na granitowym cokole w parku Górczewska przy ulicy Raginisa na Bemowie, jest warszawski rzeźbiarz Jerzy Teper.


Uroczystość odbyła się w przeddzień Święta Narodowego Węgier i 165 rocznicy Wiosny Ludów, przypadającej w dniu 15 marca - w tym dniu w 1848 roku Sandor Petofi odczytał manifest, rozpoczynający walkę o wolność Jego kraju. W jednym ze swoich wierszy poeta napisał: "za miłość oddam życie, za wolność oddam miłość". Zginął 31 lipca 1849 roku, w wieku 26 lat
Żródło:
http://www.stp.org.pl/index.php/pl/stowa...go-wierszy

Materiał filmowy:
http://mypis.pl/aktualnosci/3999-w-parku...-petofiego


[Obrazek: 14kcmrr.jpg]


[Obrazek: 5vouba.jpg]


[Obrazek: 291p7pd.jpg]


[Obrazek: 24dq537.jpg]
Odpowiedz
#53
Moi Drodzy,
z wielką przyjemnością donoszę, że miejsce poświęcone pamięci pomordowanych żołnierzy węgierskich, z sposób znaczący zmieniło swój wygląd. Jest znacznie bardziej okazały i nie jest to już zwykła mogiła, tylko naprawdę dobrze przygotowany pomnik.

W dniu dzisiejszym nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej z nazwiskami osób zidentyfikowanych na podstawie dokumentów. Niestety nie zdążyłem tam na czas samej uroczystości. Ale zjawiłem się jeszcze przed usunięciem flag narodowych
Poniżej dołączam zdjęcia
[Obrazek: 6159b9c052fdd837.html]
[Obrazek: 2d2d2c87eaabc93b.html]
[Obrazek: 216e786f12eb4fd1.html][Obrazek: 09a0f3b0eaabbf68.html][Obrazek: 35214853318b7813.html]

Teraz dopiero zobaczyłem , że coś ze zdjęciami nie gra Smutek
Postaram się to dziś wrzucić
Odpowiedz
#54
(04-04-2013, 19:52)tomi napisał(a): Moi Drodzy,
z wielką przyjemnością donoszę, że miejsce poświęcone pamięci pomordowanych żołnierzy węgierskich, z sposób znaczący zmieniło swój wygląd. Jest znacznie bardziej okazały i nie jest to już zwykła mogiła, tylko naprawdę dobrze przygotowany pomnik.

W dniu dzisiejszym nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej z nazwiskami osób zidentyfikowanych na podstawie dokumentów. Niestety nie zdążyłem tam na czas samej uroczystości.

Byłem, byłem - zgodnie z zapowiedzią, zdążyłem na krótko przed rozpoczęciem. Czekamy na zdjęcia; jeśli nadal będą problemy - służę swoimi fotkami, choć zapewne nie będą najlepszej jakości (robione tradycyjnie komórką).

PS. Uroczystość była naprawdę wzruszająca i bez zbędnych przydługich przemówień - a przez to wypadło wszystko naprawdę prawdziwie i szczerze. Tomi - próbowałem jakoś "namierzyć" Cię w tłumie, żałuję, że nie zgadaliśmy się jakoś wcześniej. Mogłem np. dać Ci numer swojej komórki...
Odpowiedz
#55
niestety nie udało się
Jeżeli ktoś ma ochotę zamieścić zdjęcie to mogę przesłac na adres internetowy. Napiszcie mi tylko gdzie na moją skrzynkę:
tomaszweryk@op.pl

Mogę powiedzieć, że miejsce to teraz wygląda naprawdę imponująco


Pozdrawiam
Odpowiedz
#56
Fotki od Tomiego - Tomi, Benyovszky - dobra robota, dzięki za obecność! Wiecie może kto odsłaniał tablicę?
Był János Tishler z Węgierskiego Instytutu Kultury?

[Obrazek: 2vm962u.jpg]


[Obrazek: wvdfyc.jpg]


[Obrazek: 2l8eq0w.jpg]


[Obrazek: 9qe0sn.jpg]
Odpowiedz
#57
Tudós - aby zaspokoić póki co Twoją i innych ciekawość, odpowiem teraz krótko - niestety nie było p. Tishlera. Był za to m. in. dobrze nam znany Ákos Engelmayer. Dalszy ciąg w dłuższej relacji postaram się wrzucić poniżej. Proszę o cierpliwość! Język
Odpowiedz
#58
Spróbuję teraz w miarę skondensowany sposób przybliżyć uroczystość odsłonięcia nowej tablicy poświęconej węgierskim żołnierzom.

Wprowadzenie:

Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o 15.30, i trwała mniej więcej godzinę. Kiedy przybyłem na miejsce, przy leśnej drodze - zamienionej w tymczasowy parking - zbierały się grupy gości, m. in. przedstawiciele miejscowego Związku Górnośląskiego w tradycyjnych strojach, wiele, wiele młodzieży, politycy oraz przybyli z Węgier goście. Zauważyć można też było bardzo dużo młodzieży, a w rękach prawie każdego gościa były wieńce i kwiaty, było też wiele flag oraz sztandarów:

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0683.jpg]

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0682.jpg]

Jeszcze nigdy nie widzialem w tym miejscu samochodów. Cała leśna droga prowadząca do mogiły zamieniła się w parking; były też samochody Straży Miejskiej oraz limuzyny władz miejskich...

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0704.jpg]

Moją uwagę przykuł oczywiście jedyny pojazd na węgierskich "numerach"; jak się potem okazało - na miejsce uroczystości przyjechały nim (pewnie "po znajomości" wszyscy węgierscy goście (o których za chwilę).

Górnicza orkiestra wyglądała tak, jak powinna wyglądać; a grała - jeszcze lepiej Oczko Niestety, zabrakło mi przestawienia, jaką kopalnię reprezentują muzycy, ta ważna informacja umknęła jakoś organizatorom. No cóż, popatrzmy więc na "anonimowych" muzyków:

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0696.jpg]
Odpowiedz
#59
Uroczystość zaczęła się od odegrania hymnów - węgierskiego oraz polskiego; fajnie to wyglądało, gdy wszyscy jak jeden mąż ściągnęli nakrycia głowy i zaczęli wyznawać śpiewem swoje przywiązanie do ojczyzn.

Po krótkim wprowadzeniu i przywitaniu szanownych gości, głos zabrał Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Przedstawił krótko historyczne tło wydarzeń, w wyniku których na polskiej ziemii znaleźli swój spoczynek węgierscy żołnierze; podkreślił rolę katowickiego oddziału IPN, który we współpracy z Międzynarodowym Krzyżem doprowadził do częściowego ustalenia tożsamości ofiar. Instytut Pamięci Narodowej był reprezentowany przez panią prokurator Ewę Koj.

Potem głos zabrał prezydent Katowic Piotr Uszok, który przywitał węgierskich gości i podziękował lokalnej społeczności za pielęgnowanie pamięci o ofiarach, które znalazły miejsce swojego spoczynku na śląskiej ziemi.

Kolejnym przemawiającym był reprezentant ambasady Węgier Dr. Imre Molnár - według mnie wygłosił najbardziej wzruszające słowa, które mogliśmy wysłuchać podczas tej uroczystości. Dr Molnár z wyraźnym wzruszeniem podziękował za to, co do tej pory zrobiliśmy my, jako Polacy, aby zachować pamięć o tym tragicznym wydarzeniu. To kolejny przejaw polsko-węgierskiej przyjaźni, którą każdy Polak i Węgier - o czym dr Molnár jest przekonany - ma po prostu we krwi. Podobno Węgrzy mawiają, że dla Węgra ojczyzna jest tam, gdzie jego górb, więc wokół tej mogiły symbolicznie znajduje sie kawałek Węgier... Pan Molnár podzielił się przy tym osobistymi wspomnieniami, kiedy to jego rodzice i nauczyciele przekazywali mu w czasach młodości te wszystkie wartości, które wiążą się z szacunkiem do Polski i Polaków. Ciekawa była chwila kiedy węgierski gość zwrócił uwagę, że w mogile tej sa pochowani Węgrzy nie tylko z dzisiejszej ojczyzny, ale - jak to określił - z obszaru całej "Niziny Karpackiej" (tu słychać było wyraźne zająknięcie Język ). Na mnie wrażenie wywarła informacja, że w mogile spoczywa rodak doktora Molnára, podobnie jak on urodzony na obszarze dzisiejszej Słowacji. Okazało się że chodzi o Lajosa Grendera, którego wnuka zna doktor już długi czas osobiście. Wspomniał na dzień, kiedy mógł mu przekazać potwierdzoną wiadomość o miejscu spoczynku zaginionego dotąd dziadka... Ta scena pozostanie mi w pamięci na długo - poniżej milcząca niczym okoliczne drzewa fotografia z przemowy dra Molnára:

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0697.jpg]

Następnie przemówił (po węgiersku, z towarzyszeniem tłumacza) krótko przedstawiciel węgierskiego Ministerstwa Obrony, skupiając się raczej na polsko-węgierskiej historii, także tej wojskowej. Niestety, nie zapamiętałem nazwiska owego sympatycznego węgierskiego urzędnika.

Wreszcie nadeszła kulminacyjna chwila, kiedy dokonano zdjęcia polsko-węgierskiej szarfy z nowej tablicy, tym samym dokonując symbolicznego jej odsłonięcia. Z wielkim szacunkiem, i jeśli to mogę tak określić, namaszczeniem - zrobili to razem prezydenci Katowic oraz Miszkolca (kolejny gość z Węgier), oraz co także charakterystyczne - również dr Molnár:

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0698.jpg]

Po chwili obecni odmówili krótką modlitwę, a poświęcenia mogiły dokonali przedstawiciele kościoła katolickiego oraz ewangelickiego (proszę wybaczyć, nie zapamiętałem nazwisk duchownych).

Przyszła chwila na oddanie czci poległym - w rytm noszącego się po murckowskim lesie odgłosu werbli złożono wieńce pod stojącym tu wcześniej pamiątkowym kamieniu. Kwiatów i szarf było naprawdę sporo; jeśli mogę przywołać z pamięci, złożono je w imieniu mieszkańców Katowic i Miszkolca, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, węgierskiego Ministerstwa Obrony, Związku Górnośląskiego, mieszkańców dzielnicy Murcki oraz Nadleśnictwa Katowice (bardzo "reprezentacyjni" w swoich mundurach panowie leśnicy). Fajnie, że wiązanki kwiatów złożyła młodzież, która reprezentowała kolejno katowicką szkołę podstawową, gimnazjum i liceum (wybaczcie znowu że nie pamiętam nazw szkół, zapewne część z nich, jeśli nie wszystkie, jest z Murcek). Ucieszyła mnie szczególnie obecność młodzieży ze słynnego już Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sławika z Jastrzębia-Zdroju. Co ważne, uczniowie przybyli razem z nauczycielami, a każdą ze szkół reprezentowała na oko co najmniej jedna, dwie klasy (!).

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0701.jpg]

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0703.jpg]

Mnie szczególnie urzekł wieniec złożony przez węgierskie Ministerstwo Obrony - skromny, ale za to w tradycyjnej formie, jaką znamy z wielu węgierskich miejsc pamięci.

Na zakończenie podziekowano wszystkim za obecność, a prowadzący poprosił orkiestrę o zagranie kilku węgierskich pieśni patriotycznych. Chyba także dzięki temu goście nie rozeszli się od razu, a wokół pomnika utworzyły się małe grupki; każdy podchodził do gości i zamieniał kilka słów - wyglądało to bardzo sympatycznie, jakby spotkali się dawno nie widziani przyjaciele Uśmiech Kilka osób podeszło do węgierskich osobistości i poprosiło o autograf w książce. Część z gości podeszła z własnymi zniczami i również dostawiła je na wolnych miejscach u stóp pomnika. Po zmroku musiał to być zaiste magiczny widok...
Odpowiedz
#60
Moje wrażenia? Cóż, zapewne można je wyczuć czytając powyższe słowa Oczko Wspaniały w swojej prostej formie pomnik - tablica, lista nazwisk oraz komentarz wyryty w kamieniu robią naprawdę duże wrażenie. Cytując jednego z gości - dzieki temu częściowo udało się przywrócić ofiarom godność, bo prawo do własnej tożsamości i nawiska to elementarne prawo każdego, świadczące o gludzkiej godności właśnie... Bardzo się cieszę że przybyło tak wiele ludzi; a co ważne- również wiele znanych osobistości reprezentujących tzw. "wysokie szczeble". Na miejscu było naprawdę wiele dziennikarzy, będę teraz na pewno śledził internet w poszukiwaniu relacji oraz innych zdjęć. Wspaniale że pogoda również dopisała, bo prognozy zapowiadały obfite opady śniegu z deszczem. Dodam jeszcze, że z obserwacji Kolegi Tomiego wynika, że mogiła - pomnik widoczna jest teraz dobrze z pobliskiej trasy szybkiego ruchu Szeroki uśmiech To kolejna dobra wiadomość; dzięki temu łatwiej każdemu będzie odnaleźć grób i zapalić tam choćby mały znicz. Kto wie, czy tak widoczne miejsce nie zwróci swoim majestatem również od czasu do czasu uwagi przypadkowego spacerowicza lub kierowcy.

Éljen a lengyel-magyar barátság!

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0694.jpg]



...a na zakończenie relacji, kilka bardziej natrojowych zdjęć, które zrobiłem jeszcze przed uroczystością:

[Obrazek: Zdj%C4%99cie0686.jpg]


[Obrazek: Zdj%C4%99cie0688.jpg]


[Obrazek: Zdj%C4%99cie0689.jpg]


[Obrazek: Zdj%C4%99cie0690.jpg]


[Obrazek: Zdj%C4%99cie0692.jpg]


[Obrazek: Zdj%C4%99cie0691.jpg]


[Obrazek: Zdj%C4%99cie0695.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podróż w przeszłość i teraźniejszość - Skála i jej "rodzeństwo" w Polsce Waldek 1 3,316 21-11-2012, 21:36
Ostatni post: Paweł
  Węgrzy na Przystanku Woodstock w Polsce Alesollas 0 2,138 24-07-2012, 17:33
Ostatni post: Alesollas
  Węgierski oszust w Polsce fvg 0 3,120 07-02-2012, 13:14
Ostatni post: fvg



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości