Wydarzenia, imprezy z polskiej strony
18 marca (niedziela) o godz.15.00 w Dworku Białoprądnickim w Krakowie prezentowane będą tańce węgierskie. Wstęp wolny
Odpowiedz
Dostałem na FB zajawkę od jakiejś stronki niby polsko-węgierskiej z namiarem na artykuł w Tygodniku Powszechnym. Przyznaję z pewnym wstydem, że kiedyś Tygodnik czytałem, ale jeszcze wtedy, gdy felietony pisał tam Stefan Kisielewski. Teraz pisze niejaki Paweł Bravo, którego najwybitniejszym osiągnięciem wg wikipedii jest hasełko "nie płakałem po papieżu".

jakiś artykuł tego kolesia

W paru zdaniach, które dało się przeczytać bez opłaty (hahaha - jeszcze czego?) koleś proponuje ryj mangalicy jako godło Grupy Wyszehradzkiej. No to ja mu za to funduję barani łeb nad wejściem do mieszkania i rogi jelenia-dwunastaka nad łóżkiem.
Oczywiście wiem, że istnieją takie indywidua, ale nie rozumiem, jak może je promować strona z nazwy dedykowana współpracy z Węgrami - sabotaż czy głupota?
Jak uda mi się to znów znaleźć na FB, to skomentuję i zalinkuję tutaj.
WinoWino PW2B !
Odpowiedz
https://www.facebook.com/W%C4%99gierskie...=psym_feed
Post z bakłażanami.
Odpowiedz
Jedna z imprez okazji dnia przyjaźni polsko - węgierskiej.
[Obrazek: plakat_wegry.jpg]
Odpowiedz
Spółka Kolej Linowa Czantoria planuje 6 i 7 lipca imprezę Węgierskie Gotowanie. Będzie można degustować potrawy przygotowane przez węgierskich kucharzy i posłuchać muzyki przy szklaneczce węgierskiego wina.
Odpowiedz
Pannonica Folk Festival 30.08.-1.09. Barcice (Małopolska, Sądecczyzna)

http://www.pannonica.pl/
Odpowiedz
30 grudnia 2018 o godz. 17:00 w Starej Kamienicy we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu "Węgierskie czardasze i tańce". Zaprezentowane zostaną m.in.fragmenty z operetek: "Zemsta nietoperza", "Baron Cygański", "Księżniczka Czardasza", "Cygańska miłość", "Hrabina Marica", "Perła z Tokaju", Tańce węgierskie Brahmsa. Bilety 60 - 70 zł. Zapowiada się ciekawie Uśmiech
Odpowiedz
6 stycznia 2019 o godz. 18:00 w Auli UAM  w Poznaniu odbędzie się XII Wiedeński Koncert Noworoczny "Czardasz kontra walc"
W programie koncertu znalazły się m. in: Czardasz V. Monti'ego, Rapsodia węgierska F. Liszta, Tańce węgierskie Brahmsa, Rumuńskie tańce ludowe B. Bartoka, Skowronek G. O. Dinicu, najsłynniejsze tematy muzyki żydowskiej, a wśród walców: Odgłosy wiosny Johanna Straussa i pełen humoru Walc łyżwiarzy E. Waldteufla. Niespodzianką pozostaną do końca improwizacje Lajosa Sárközy'ego i jego muzyków.
Bilety: 110 zl.
Odpowiedz
10 stycznia 2019 godz. 18 Kraków - Międzynarodowe Centrum Kultury

"Zapraszamy na wykład Gábora Lagzi poświęcony Węgrom. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu 1918. Kultura nowej Europy towarzyszącego wystawie Architektura niepodległości w Europie Środkowej w Galerii MCK.

Kiedy Polska sto lat temu odzyskała niepodległość, wielokulturowe i wielonarodowościowe Królestwo Węgierskie przestało istnieć. Konsekwencje traktatu pokojowego podpisanego w podparyskim Trianon w 1920 roku są odczuwalne do dziś. W trakcie wykładu postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie, jak wyglądały stosunki polityczne, społeczne i kulturalne Węgier w okresie międzywojennym, a także przybliżymy ówczesne relacje polsko-węgierskie.

Dr hab. GÁBOR LAGZI – z wykształcenia historyk i polonista (studia na ELTE w Budapeszcie), a także absolwent Studium Europy Wschodniej UW. Wykładowca akademicki (Uniwersytet w Debreczynie, Uniwersytet Pannon w Veszprém), autor 4 monografii (m.in. Ellenzékiség és együttműködés között. Ukránok a két világháború közötti Lengyelországban, 1918–1939/ Pomiędzy opozycją a współpracą. Ukraińcy w Polsce międywojennej, 1918–1939) i wielu artykułów o tematyce Polski i Europy Środkowej w XX wieku. Ostatnio przygotował do druku korespondencję dwóch emigrantów, Jerzego Giedroycia i Györgya Gömöriego (Polski redaktor i węgierski polonista. Korespondencja Jerzego Giedroycia i Györgya/George’a Gömöriego, 1958–2000). Obecnie pracuje jako dyplomata w Ambasadzie Węgier w Warszawie."

http://mck.krakow.pl/aktualnosci/wegry-w...bora-lagzi
Odpowiedz
[Obrazek: 5d2451bcebbac_plakat-dni-przyjazni_orig.jpg]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości