GRA: Co to za miejsce?
Podobieństwo do siedzącego nieopodal parlamentu poety wskazuje, że i na tym zdjęciu jest József Attila. Natomiast gdzie on tak stoi - nie wiem.
Odpowiedz
(07-03-2014, 10:23)moziba napisał(a): Podobieństwo do siedzącego nieopodal parlamentu poety wskazuje, że i na tym zdjęciu jest József Attila. Natomiast gdzie on tak stoi - nie wiem.
Ten pomnik stoi w Lillafüred. Na murze jest wyryty fragment jego wiersza "Oda". Rzeźbiarka Éva Varga wybrała ten wiersz, gdyż własnie tutaj został on napisany podczas spotkania poetów 1933 roku.
Odpowiedz
(07-03-2014, 11:55)Ribizli napisał(a): Ten pomnik stoi w Lillafüred. (...)

Świetnie. Dajesz zagadkę.
Odpowiedz
Gdzie stoi ten pomnik i kim są ci tańczący panowie i dlaczego jest ich siedmiu?
[Obrazek: 2inhjk.jpg]
Odpowiedz
Fotka pstryknięta pod takim kątem, że tylko po liczbie nóg można mówić Oczko ...o siedmiu tańczących, a każdy na oddzielnym podeście, do tego jeszcze mamy koło ... Jesteśmy w Hajdúböszörmény, a ta siódemka, to tańczący hajducy symbolizujący wspólną przeszłść siedmiu miast leżących w okręgu Hajdu-Bihar: Hajdúböszörmény, Hajdúdorog, Hajdúhadház, Hajdúnánás, Hajdúszoboszló, Polgár, Vámospércs. Ten okrągły kamień, młyńskie koło, symbolizuje jedność miast Hajdu...mimo że te ostatnie dwa takiego przydomka nie mają.
Jest jeszcze: Hajdúsámson i kilka innych miasteczek w tym okręgu.
Odpowiedz
Tak, chodzi o siedem miast, które tworzą wspolnotę historyczno-kulturalną.
Kamień młyński w obręczy symbolizuje tę jedność.
Twoja kolej.
Odpowiedz
Nie będzie łatwe... kim jest ten pan i gdzie jest ten pomnik?
[Obrazek: wv6cyc.jpg]
Odpowiedz
To jest pomnik Mihálya Károlyi, węgierskiego polityka, który był premierem i prezydentem Węgier przez krótki ale burzliwy czas w latach 1918-1919. Stoi on po prawej stronie Parlamentu, czyli na północnej stronie Kossuth Lajos tér. Autorem pomnika jest Imre Varga.
Odpowiedz
Ribizli - zaliczone na 4+ ... wszystko się zgadza, tylko obecnie nie "Stoi on po prawej stronie Parlamentu" , gdyż trwa budowa garaży podziemnych, a na Placu Kossutha układane są płyty.
Dopiero po zakończeniu robót pomnik ma wrócić (?) na miejsce - pomnik przeniesiono do Siófok.
Czekamy na zagadkę? Uśmiech
Odpowiedz
Do Sztasek: czyli zadając pytanie " gdzie jest ten pomnik?" oczekiwałeś odpowiedzi "w Siófoku (bo obecnie na placu Kossutha trwa budowa garaży podziemnych i układane są tam płyty)"? Rozumiem, że mieszkający w Polsce forumowicze powinni wiedzieć o remontach ulic i placów w Budapeszcie.
Ja myślę, że Ty sam chcesz rozwiązywać własne zagadki...Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,637 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  GRA: Co to za osoba? fvg 150 96,766 31-12-2012, 21:21
Ostatni post: Woreczko Jan
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,555 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 11 gości