GRA: Co to za miejsce?
Teraz będzie trudniej:

[Obrazek: 34ovtzo.jpg]
Odpowiedz
Niewielki park przy Teatrze Narodowym i MŰPA?
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
Dokładnie tak jak mówi fvg, zresztą bardzo fajne miejsce:-)
Żeby nie popaść w niełaskę i ja coś dorzucę. Zagadka następująca:

1. W jakim mieście znajduje się ta fontanna
2. Z czego znane jest to miasto?

[Obrazek: 21jdchf.jpg]
Odpowiedz
Tak jest. Gratuluję.

Przy okazji warto przypomnieć historię lokalizacji Teatru Narodowego w Budapeszcie. Budowa teatru rozpoczęla się w 1835 roku przy ówczesnej ulicy Kerepesi (obecnie Rákóczi út 1, naprzeciwko Hotelu Astoria). W 1837 roku otwarto go pod nazwą Pesti Nemzeti Színház (Peszteński Teatr Narodowy). W 1840 roku budynek przeszedł w ręce państwa i otrzymał nazwę Teatru Narodowego.
W 1875 roku budynek został przebudowany i odnowiony . W 1893 roku budynek groził pożarem, dlatego zdecydowano o wzniesieniu nowego budynku.
W 1908 roku Teatr Narodowy przeniesiono do Teatru Ludowego na placu Lujzy Blaha, gdzie pozostał do 1965 roku. Wtedy budynek został zburzony z uwagi na to, że nie było środków na jego odnowienie, poza tym przeszkadzał w budowie metra i przejścia podziemnego.
Zespół Narodowego przeniósł się do Teatru Thália przy ulicy Nagymező, a pod dwóch latach, do budynku Teatru Węgierskiego na placu Sándora Hevesiego.
W 1997 roku rozstrzynieto konkurs na projekt nowego budynku teatru i w 1998 roku rozpoczęła się budowa na placu Elżbiety (Erzsébet tér). Została ona jednak wstrzymana przez nowy rząd z powodów finansowych, komunikacyjnych i ekologicznych.
Po budowie pozostała dziura, która później dała miejsce znanemu klubowi Gödör (właśnie "Dziura" lub "Dół"), dziś już niestety świętej pamięci.
Wracając do budowy nowego Narodowego: w końcu zrealizowano nowy projekt i 15 marca 2002 roku otwarto Teatr Narodowy w parku Gizi Bajor, w sąsiedztwie Pałacu Sztuk.
Moje zdjęcie pochodzi z parku otaczającego budynek teatru, który niestety został ściśle "obudowany" biurowcami.

Budynek teatru przy Placu Lujzy Blaha:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...C3%A1z.jpg

i najnowszy:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/co...dapest.jpg
Odpowiedz
Fontanna z tancerzami znajduje sie w Mogyoród, które to miasto jest znane z parku wodnego, no i jeszcze z tego toru do jeżdżenia w kółko z dużą prędkością.
Odpowiedz
Ech, i weź tu człowieku wystawiaj zagadki :-/
Odpowiedz
[Obrazek: 6h2s8x.jpg]

Co to za miasto? Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
(25-07-2012, 9:51)Tudós napisał(a): Oczywście, że to okolice pl.Deaka,
potwierdzam, okolice pl. Deáka,

(25-07-2012, 9:51)Tudós napisał(a): budynek w tle stoi vis a vis Kościoła Kalwińskiego (który nota bene niedawno obchodził 200 rocznicę powstania!). Z tego co czytałem sam budynek kiedyś należał do redakcji jakiegoś dziennika a jeszcze wcześniej do studentów, którzy przyjechali z rejonu Siedmiogrodu i był ufundowany bodajże przez samych Siedmiogrodzian.
natomiast kościół, który stoi najbliżej tego miejsca, to kościół luterański [evangélikus], a nie reformowany.
chyba że mówimy o innym budynku, bo wydaje mi się, że ten kościół zawsze był kościołem:
[Obrazek: 250px-Budapest_Deak_teri_ev_templom_P222...v-1000.jpg]

ETA:
ok, rozumiem, że historia z wydawnictwem dotyczy nie samego kościoła, a tego budynku widocznego na mojej zagadce. natomiast dalej podtrzymuję, że to jest kościół luterański, a nie kalwiński. Uśmiech
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
I masz rację, biję się w pierś ;-)
Odpowiedz
Stopień trudności wzrasta:

[Obrazek: 20k2dfa.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,631 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  GRA: Co to za osoba? fvg 150 96,741 31-12-2012, 21:21
Ostatni post: Woreczko Jan
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,547 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 23 gości