GRA: Co to za miejsce?
podejrzewam Mohács...
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz
(04-08-2012, 1:19)varpho napisał(a): podejrzewam Mohács...

Nie trafione, ale to jest łatwiejsze niż sądzicie Uśmiech
Odpowiedz
No to moja zagadka, niestety jakość fotki nie najlepsza.
[Obrazek: 34g7gyb.jpg]
Odpowiedz
(04-08-2012, 11:03)Waldek napisał(a): No to moja zagadka, niestety jakość fotki nie najlepsza.
[Obrazek: 34g7gyb.jpg]

Czy to jest pomnik jednego z oddziałów Honvedów w Szegedzie?
Odpowiedz
E, to przecież pomnik Andrása Hadika na Wzgórzu Zamkowym...
Odpowiedz
(04-08-2012, 21:00)Tudós napisał(a): E, to przecież pomnik Andrása Hadika na Wzgórzu Zamkowym...

Tak Naukowiec ma rację. To pomnik Hadik Andrsá'a autorstwa Vastagh György z 1937 roku i znajduje się na rogu ulic Szentháromság i Úri.

Z miejscem tym wiąże się jeden obyczaj związany z ballagásem.

Uczniowie i studenci kończący edukację w szkole/na uczelni mają uroczystość zwaną "ballagás" - jest to uroczysty pochód uczniów / studentów po korytarzu szkoły.(W przypadku uczelni na szczęście nie chodzi się po wszystkich korytarzach- dnia by brakło). Na Węgrzech zwyczaj ten został zapoczątkowany w roku 1870. W wigilię ballagásu wieczorem głównie maturzyści udają się pod okna mieszkań swoich wychowawców i śpiewają "serenady". Nauczyciele podają kosze z poczęstunkiem albo zapraszają na poczęstunek do siebie. Jak wspomniałem ballagás to pochód - studenci wędrują z pieśnią na ustach na ich ramieniu wisi mała torebka z pogacsem, solą, ziemią, jakąś drobną monetą i zdjęciem uczelni.
Na uroczystości te zapraszani są rodzice i krewni studentów. Najczęściej przynoszą kwiaty i drobne upominki. Podczas uroczystości jest chwila na wspominanie ciekawych chwil z okresu spędzonego na uczelni. Profesorowie udzielają ostatnich dobrych rad. Uroczystość często kończy się spotkaniem rodzinnym lub jak to dawniej bywało balem z udziałem zaproszonych członków rodziny. Ballagás ma też znaczenie symboliczne absolwencie żegnają się nie tylko ze swoją uczelnią ale również z dotychczasowym stylem życia.
W bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Hadika, przy placu Świętej Trójcy, był akademik Wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie (do 1978 roku) - Obecnie min. Archiwum Krajowe.
Studentki 5 roku wydziału elektrycznego miały za zadanie "przygotować" na uroczystość ballagás'u konia na którym siedzi Hadik. A konkretnie pewne narządy tego zwierzęcia. Pomnik jest z brązu i pod koniec maja wieczorami, w tajemnicy przed policją, pucowały tę patynę aby w dniu ballagásu odbijające się światło wręcz oślepiało. Zadanie nie było łatwe z uwagi na patrole policyjne ale dzielne studentki dawały radę. Używanie preparatów chemicznych było wykluczone. Codzienny postęp prac był ukrywany pod powłoką smaru i sadzy. Nie wiem czy obyczaj jeszcze trwa. w latach 1990 trwał. Dawno tam nie byłem ale łatwo sprawdzić porównując kolory poszczególnych fragmentów pomnika.
Odpowiedz
(05-08-2012, 2:57)Waldek napisał(a): Studentki 5 roku wydziału elektrycznego miały za zadanie "przygotować" na uroczystość ballagás'u konia na którym siedzi Hadik. A konkretnie pewne narządy tego zwierzęcia. Pomnik jest z brązu i pod koniec maja wieczorami, w tajemnicy przed policją, pucowały tę patynę aby w dniu ballagásu odbijające się światło wręcz oślepiało. Zadanie nie było łatwe z uwagi na patrole policyjne ale dzielne studentki dawały radę. Używanie preparatów chemicznych było wykluczone. Codzienny postęp prac był ukrywany pod powłoką smaru i sadzy. Nie wiem czy obyczaj jeszcze trwa. w latach 1990 trwał. Dawno tam nie byłem ale łatwo sprawdzić porównując kolory poszczególnych fragmentów pomnika.

Z bardzo wyraźnych Oczko fotografii umieszczonych na podanej niżej stronie wynika, że obyczaj trwa w najlepsze. Rzeczywiście odblask wręcz oślepia Szeroki uśmiech

http://belvaros.blogspot.com/2011/05/had...atasa.html
Odpowiedz
(05-08-2012, 11:27)andrasz napisał(a): Z bardzo wyraźnych Oczko fotografii umieszczonych na podanej niżej stronie wynika, że obyczaj trwa w najlepsze. Rzeczywiście odblask wręcz oślepia Szeroki uśmiech

http://belvaros.blogspot.com/2011/05/had...atasa.html
I tak trzymać -pielęgnować tradycję!
Odpowiedz
Coś się nam zacięło Oczko Także na rozruszanie... poznajecie ten charakterystyczny budynek?

[Obrazek: 2m4ccw7.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
(08-08-2012, 23:36)fvg napisał(a): Coś się nam zacięło Oczko Także na rozruszanie... poznajecie ten charakterystyczny budynek?

Móricz Zsigmond körtér, XI dzielnica Budapesztu.
Ten budynek to min kasy BKV

(wrzuć coś "ode mnie" - bo teraz nie mam możliwości - dzięki)
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,640 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  GRA: Co to za osoba? fvg 150 96,782 31-12-2012, 21:21
Ostatni post: Woreczko Jan
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,565 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 22 gości