GRA: Co to za miejsce?
Ok, to może to:

[Obrazek: 2ugi4nk.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
Kurcze, byłam tam. To jest dworzec kolejowy, tylko gdzie... może Debreczyn?
Odpowiedz
Ano dworzec Uśmiech Ale nie Debreczyn.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
Pécs,jak mniemam.
Odpowiedz
Tak jest! Uśmiech
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
[Obrazek: 2hwcphi.jpg]Gdzie się ten pomnik znajduje, (łatwe),kogo przedstawia (trudniejsze) i co autor chciał przez to powiedziec (bardzo trudne)????
Odpowiedz
To jest pomnik Teiresziasz, czyli Terezjasz na stacji czerwonego metra Kossuth tér.

Co autor chciał przez to powiedzieć? Już sprawdzam.
Autorem tego pomnika jest Oláh Mátyás László, a historia samego pomnika jest nieco zagmatwana. Pomnik przygotowany był przez artystę jako praca dyplomowa. W 2005 roku, gdy odsłonięto pomnik Terezjasz trzymał w ręku białą laskę, która nawiązuje do faktu, iż w mitologii greckiej był to wróżbita, który został ukarany ślepotą.
Kompozycja pomnika inspirowana jest piktogramem używanym do oznaczenia miejsca siedzącego dla niewidomych. Terezjasza, jako postać magiczna, związana ze światem pozazmysłowym, podziemnym, niedostępnym dla śmiertelników dobrze wpisuje się w samą lokalizację pomnika w tunelu metra.
Dla umiejscowienia pomnika kluczowy okazał się przypadek. Hodowca labradora pozującego artyście, to również jeden z wyżej postawionych urzędników w BKV, któremu pomnik bardzo się spodobał. W ten sposób doprowadzono do pojawienia się tego pomnika na stacji metra.

To teraz ja. Pomnik, o którym również warto dowiedzieć się więcej. Zdjęcie przedstawia go w oryginalnej formie, wiem, że kiedyś ukradziono kilka pomników, nie wiem, jakie są dalsze losy.
Jakie postacie są tu upamiętnione?
[Obrazek: 20ap9on.jpg]
Odpowiedz
Jest to Ogród filozofów (Flaga węgierska Filozófusok kertje) na Wzgórzu Gellérta. Przedstawiają one mędrców tego świata, m.in. Buddę, Jezusa, św. Franciszka z Asyżu i Abrahama.

Tutaj tablica "upamiętniająca" kradzież, o której pisze Arw:

[Obrazek: 2mo4iz8.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
A gdzie natrafimy na coś takiego? Uśmiech

[Obrazek: 2dm85cx.jpg]
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
(13-09-2012, 19:11)fvg napisał(a): ... Tutaj tablica "upamiętniająca" kradzież, o której pisze Arw:

[Obrazek: 2mo4iz8.jpg]

Czy to znaczy, że rzeźby wróciły na swoje miejsce? Bo nie mogę się doczytać Oczko
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gra w kolory Klimaty Węgierskie 23 22,631 20-06-2017, 14:47
Ostatni post: biler27
  GRA: Co to za osoba? fvg 150 96,745 31-12-2012, 21:21
Ostatni post: Woreczko Jan
  Za co lubisz Węgry? domekurenaty 24 32,550 04-10-2012, 17:22
Ostatni post: Brak



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 21 gości