zakup samochodu na Węgrzech
#1
Witam mam możliwość zakupu kampera na Węgrzęch nie mogę za bardzo dogadac się z włascicielem. Jakie mnie czekają opłaty. Pisze coś o ubezpieczeniu i handling. Moze ktos będzie miał informację jakie dokumenty powinny być aby ustrzec się oszusta ewentualnego.Z góry dziękuje za odpowiedz
Odpowiedz
#2
1. Auto musi mieć badania, ważny dowód rejestracyjny i ubezpieczenie - jeśli nie, to nie odjedziesz na kołach, załatwienie spraw będzie trudniejsze.
2. Każdy pojazd na Węgrzech ma "Törzskönyv" - tj. "Karta pojazdu" i ta musi być.
3. Kupuj tylko od właściciela, od osoby figurującej w dowodzie rejestracyjnym.
4. Sporządza się akt kupna-sprzedaży i do tego potrzbne są dokumenty tożsamości. Jesli to wszystko jest, można kupić auto.
Twoje obowiązki:
1. Należy sprawdzić wiarygodność danych w servisie: "eredetiségvizsgálat" za który się płaci w zależności od pojemności silnika 17000-20000 Ft.
2. Auto trzeba zalegalizować, czyli w urzędzie "Kormányhivatal" dokonujesz przerejestrowania pojazdu, otrzymasz dowód rejestracyjny, wcześniej musisz powiedzieć, czy auto opuści Węgry. czy zostanie. Jeśli opuszcza Węgry na kołach, potrzebna jest wywozowa rejestracja. (opłaty)
3. Auto trzeba też ubezpieczyć, wysokość ubezpieczenia jest różna u różnych ubezpieczycieli...
PS. Bez znajomości węgierskiego może być trudno, jeśli sprawę załatwia pośrednik musisz zapłacić za usługę - tylko kwestia dogadania się za ile to zrobi. Wysokość opłat w urzędzie będzie zależna od pojemności silnika.

Jest kalkulator opłat > http://kalkulatorlap.hu/atirasi_koltseg_kalkulator.html
... przykład: za 8-letni pojazd o poj. 1999 cm3 i mocy 70 kw masz zapłacić:
Vagyonszerzési illeték - opłata przejęcia: 38500 Ft
Új forgalmi engedély - nowy dowód rejestracyjny: 6000 Ft
Törzskönyv - karta pojazdu: 6000 Ft
Eredetvizsga - certyfikat pochodzenia: 18500 Ft
Összesen fizetendő - do zapłaty razem: 69000 Ft
+ ubezpieczenie pojazdu, ewentualnie tablice rejestracyjne za 2 szt. 8500 Ft.
Odpowiedz
#3
Bardzo dziękuję za obszerną informacje. Mam jeszcze jedno pytanie. A mianowicie sprzedający mówi, że chce przeprowadzić transakcję poprzez pośrednika GroupLogisticLWK, który podobno ma przywieść kampera do Polski, ale chce najpierw zaliczkę która ma być wpłacona na konto firmy logistycznej. Z tego co przeczytałam to nie powinnam wpłacać pieniedzy nikomu tylko właścicielowi kampera. Wiec chyba będę musiała się wycofać z tej transakcji. Jeszcze raz dziekuję za pomoc.
Odpowiedz
#4
betina1000 - ta cała transakcja z zakupem tego auta nie trzyma się kupy Zdziwiony
Odpowiedz
#5
Właśnie o tym samym pomyślałam. Dzięki wielkie
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Prośba o zamówienie płyt DVD na vatera.hu nonamez0 0 593 17-02-2023, 9:46
Ostatni post: nonamez0
  Rośnie płaca minimalna i gwarantowana płaca minimalna na Węgrzech w 2023 roku. Waldek 0 438 15-12-2022, 23:49
Ostatni post: Waldek
  Rośnie liczba dyplomatów rosyjskich na Węgrzech Waldek 4 838 10-12-2022, 16:20
Ostatni post: Slavekk
  Kolejna fabryka akumulatorów na Węgrzech Waldek 1 928 04-11-2022, 10:28
Ostatni post: eplus
  Milion forintów dziennie na wyżywienie Waldek 2 503 27-10-2022, 11:18
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości