winieta a samochód osobowy z kratką
#1
Witam. Kupiłem niedawno do użytku prywatnego samochód z kratką zarejestrowany jako ciężarowy (Peugeot Partner). Kratki nie zdemontowałem i nie zmieniłem kategorii pojazdu na osobowy (rubryka j w DR). Przy zakupie winiety pokazałem dla ułatwienia na stacji paliwowej DR i pan z obsługi zaproponował winietę zgodną ze statusem pojazdu (5950 huf, taką też zakupiłem), czyli w dwukrotnie wyższej cenie niż w przypadku rejestracji jako pojazd osobowy. Kratki nie chcę demontować, gdyż w niczym mi nie przeszkadza a jest dla mnie przydatna przy przewozie sprzetu campingowego i rowerów. Czy jeżeli zakupię normalną wietę na samochody osobowe mogę mieć problemy tzn. system ma dostęp do informacji o statusie pojazdu?
Odpowiedz
#2
(12-11-2016, 20:21)-piotr- napisał(a): Witam. Kupiłem niedawno do użytku prywatnego samochód z kratką zarejestrowany jako ciężarowy (Peugeot Partner). Kratki nie zdemontowałem i nie zmieniłem kategorii pojazdu na osobowy (rubryka j w DR). Przy zakupie winiety pokazałem dla ułatwienia na stacji paliwowej DR i pan z obsługi zaproponował winietę zgodną ze statusem pojazdu (5950 huf, taką też zakupiłem), czyli w dwukrotnie wyższej cenie niż w przypadku rejestracji jako pojazd osobowy. Kratki nie chcę demontować, gdyż w niczym mi nie przeszkadza a jest dla mnie przydatna przy przewozie sprzetu campingowego i rowerów. Czy jeżeli zakupię normalną wietę na samochody osobowe mogę mieć problemy tzn. system ma dostęp do informacji o statusie pojazdu?

System, VÉDA na Węgrzech, kontroluje wszystko co tylko możliwe. Na fotkach widać dokładnie co jest w środku pojazdu... Monitoring auta na bramce: pojazd jest skanowany jako dojeżdżający do bramki, jadący pod bramką i odjeżdżający. Kamery nagrywają też, co jest za szybami pojazdu.
Polecam obejrzeć > System VÉDA - video
Na pytanie odnośnie winietki nie potrafię odpowiedzieć, nie mam informacji. Na Węgrzech też są auta osobowe z kratką zarejestrowane jako ciężarowe.
Odpowiedz
#3
Siatka o bardzo drobnych oczkach nie zostanie wychwycona. Oczko
Odpowiedz
#4
Bardzo dziękuję za rozjaśnienie tematu. Jeżeli system węgierski nie ma połączenia z polskim, to raczej nie ma problemu.
Odpowiedz
#5
(13-11-2016, 14:39)-piotr- napisał(a): Bardzo dziękuję za rozjaśnienie tematu. Jeżeli system węgierski nie ma połączenia z polskim, to raczej nie ma problemu.

System VÉDA (najprawdopodobniej) ma połączenie z polską (i nie tylko) bazą danych, ale nie non-stop.
W przypadku popełnienia wykroczenia drogowego przez kierującego, na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu dane o pojeździe i jego właścicielu są przekazywane nawzajem.
Odpowiedz
#6
To wiem, bo niedawno miałem okazję zapłacić mandat. Miałem na myśli sprawdzanie kategorii pojazdu na bieżąco.
Odpowiedz
#7
(14-11-2016, 7:18)-piotr- napisał(a): To wiem, bo niedawno miałem okazję zapłacić mandat. Miałem na myśli sprawdzanie kategorii pojazdu na bieżąco.

Tego nie ma w przypadku "bramek", jedynie "na gorąco" jeśli patrol mobilny zatrzyma to jest duże prawdopodobodobieństwo dokładnego sprawdzenia.
W czerwcu, nocą, byłem ztrzymany do kontroli drogowej przez policję i patrol TEK koło Budapesztu. Kontrol prowadził policjant, poprosił o dowód rejestracyjny pojazdu i dokument tożsamości kierującego zadając pytanie: czy kierujący autem jest właścicielem pojazdu? ...Z dokumentami udał się do swojego auta i po kilku minutach dostałem dokumenty ... "Köszönőm, minden rendben, jó utat ... Dziękuję, wszystko w porządku, miłej podróży". Zapytałem co sprawdzano, odpowiedź prosta - dane pojazdu, właściciela, kierowcy.
Odpowiedz
#8
Pewnie niewiele konstruktywnie wniosę do tematu, jedynie doświadczalnie.
Jeżdżę podobnym samochodem i zawsze kupuję opłaty stosowne do pojazdu osobowego ( w dowodzie jest ciężarowy)
Jak do tej pory nikt nie "czepiał" się tego.
Co innego gdy się wjeżdża na Ukrainę , tam skrupulatnie pobierają opłatę za " gruzawik-ciężarówkę" do banku, albo kieszeni
(ale to zupełnie inna bajka)
Odpowiedz
#9
Dzięki. Oczekiwałem właśnie odpowiedzi jak to jest w praktyce.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Samochód pożyczony kamil3658 2 1,861 17-06-2019, 16:25
Ostatni post: wojti76
  Jak dojechać na Węgry innym środkiem transportu, niż samochód? andre 52 30,382 03-09-2018, 9:52
Ostatni post: powroty
  Przejazd z Chorwacji - Winieta Adler 0 1,559 25-06-2017, 9:49
Ostatni post: Adler
  pożyczony samochód - upoważnienie Boniah 3 5,049 16-05-2016, 17:27
Ostatni post: pitbull
  Winieta szybka POMOC silvero 4 3,862 14-07-2015, 20:47
Ostatni post: silvero



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości