Sarospatak - miasto
#1
Po wygrzewających kąpielach nieraz wybierałem się na wieczorny spacer po miasteczku Sarospatak.
Za każdym razem byłem zaskoczony urokiem tego miasteczka.
Przyznam się bez bicia , że nie sięgałem do źródeł aby poznać jego historię.
Może ktoś bardziej mądrze uzupełni moje wrażenia ?
Gdy wymkniemy się z kompleksów basenowych "drugą" stroną kierujemy się do miasta klimatycznymi uliczkami omijając cmentarz (ale tam wrócę)
Docieramy do główniejszej uliczki Ferencza przy której znajduje się wiele pięknych willi , trochę niekiedy zapomnianych , ale pokazujących najlepsze lata miasta.
Są tam też zapomniane , ale jakże charakterystyczne obiekty węgierskiej budowy
.
[Obrazek: sar2_zpsc3qjrcak.jpg]
.
Na przeciw tego budyneczku rozpościera się park. Wejścia do niego broni ogrodzenie zachęcając jednak promykami zachodzącego słońca
.
[Obrazek: sar1_zpssxyug8fc.jpg]
... ale gdzie jest wejście do tego parku ?
Podążając dalej pomniczek rodem z pierwszej wojny światowej
(dla nas Polaków ciekawostka, bo u nas nie znajdziesz takowych
.
[Obrazek: sar4_zpsyv7rcmkj.jpg]
/
Gdyby ktoś miał problem z orientacją gdzie jest to wejście do parku to łatwo się zorientować bo na przeciw jest sławetne gimnazjum w Sarospataku pokazujące swe okazałe oblicze architektoniczne
.
[Obrazek: sar3_zpsfqmhqz5i.jpg]
.Wchodzę do tego zaciemnionego parku, zaciemnionego przez rozłożyste drzewa i zauważam że nie ma starania o bieżącą kondycję jego.
Porzucone przez niedawną wichurę gałęzie nie są usunięte, O koszeniu trawników nikt nie słyszał, ale to nie powód alby zagłębić się dalej w tym opuszczonym parku
Napotykam niewielki kunsztowny domek z pięknym drewnianym balkonikiem ukazującym kunszt dawnych rzemieślników
Jest w opłakanym stanie , ale to nie zwalnia z podziwiania
.
http://i1266.photobucket.com/albums/jj52...nqkp4s.jpg
.
Spacerując dalej alejkami parkowymi wyłania się otwarta przestrzeń z monumentalnym pałacem
.
[Obrazek: sar5_zpsjicjazmw.jpg]
..
i zdziwienie z którym chcę się podzielić .... bo wiele razy bywałem na kąpieliskach Sarospakaru ale nie doceniłem historycznego aspektu tego miasteczka
Czy mieliście podobnie ?
Chętnie przeczytam
Odpowiedz
#2
Pomniczek żołnierza kojarzę doskonale, jak i kalwińskie liceum. Opuszczonego pałacu i parku nigdy nie widziałem. Wydaje mi się, że najistotniejszym wątkiem w historii uroczego miasteczka jest zamek Rakoczych udostępniony do zwiedzania. Jego wizerunek jest na czerwonym banknocie 500FT.

[Obrazek: a943c7cfbf332cb1.jpg]

[Obrazek: adca8575403d5119.jpg]

Stąd pochodzi św. Elżbieta Węgierska, która patronuje też katedrze w Koszycach. Odpust i festyny ku jej czci są chyba w pierwszej dekadzie maja. Jest też droga św. Elżbiety - szlak pielgrzymkowy oraz pomnik upamiętniający - jak sądzę - podróż świętej niewiasty - przy bocznym wejściu do bazyliki.

[Obrazek: 8103b70049ae3809.jpg]
Odpowiedz
#3
(07-07-2017, 21:49)eplus napisał(a): (...)
Stąd pochodzi św. Elżbieta Węgierska, która patronuje też katedrze w Koszycach. Odpust i festyny ku jej czci są chyba w pierwszej dekadzie maja. Jest też droga św. Elżbiety - szlak pielgrzymkowy oraz pomnik upamiętniający - jak sądzę - podróż świętej niewiasty - przy bocznym wejściu do bazyliki.

[Obrazek: 8103b70049ae3809.jpg]
Jak to było z tą świętą Elżbietą, to dokładnie nie wiadomo. Są źródła które twierdzą że urodziła się w Bratysławie (wówczas węgierskiej)
Faktem jest pomnik jej stoi przed kościołem i to w otoczeniu kwiatów
.
[Obrazek: sar12_zpsxtqadsdz.jpg]
Faktem jest też że corocznie mieszkańcy miasteczka na "zielone świątki" organizują uroczysty przemarsz, ale nigdy nie byłem o takiej porze.
Od kościoła do zamku prowadzi romantyczna uliczka wzbogacona małymi knajpkami gdzie można wstąpić na kieliszek węgrzyna a potem przez tą bramę (fot) kontynuować spacer nad brzegiem leniwie płynącej rzeki Bordog
.
[Obrazek: sar11_zpsg68mlwrt.jpg]
. Wzdłuż brzegu wiedzie spacerowa ścieżka skąd można podziwiać wspomniany przez kolegę Eplusa zamek
.
[Obrazek: sar13_zpsjgzivrfk.jpg]
.
Odpowiedz
#4
(12-07-2017, 20:35)Mamut napisał(a): Jak to było z tą świętą Elżbietą, to dokładnie nie wiadomo.
Są źródła które twierdzą że urodziła się w Bratysławie (wówczas węgierskiej)....

Zdziwiony Bratysława ...
1. stycznia 1919 roku to miasto miało urzędową nazwę węgierską Pozsony, po niemiecku Pressburg i nikt nie mówił o Bratysławie, bo takowej nie było. Przez jakiś czas Czesi o mieście mówili że to jest Wilsonovo město.
Urzędowo nazwy Bratysława używa się od 26. marca 1919 r.
Odpowiedz
#5
Do spaceru po miasteczku Sarospatak, zachęcają nie tylko największe zabytki jak zamek , gimnazjum i kościoły.
Mnie najbardziej pasjonuje odszukiwanie detali charakterystycznych dla tego miejsca.
Detali które pokazują odrębny charakter
Na początek tabliczka ostrzegająca przed psem (tu w Sarospatak zdecydowana większość psów ma swój rewir, nie spotyka się takich z wolnego wybiegu)
[Obrazek: sar22_zpsj0q8lsvw.jpg]
.
Przy głównej ulicy znajdziemy masywne ale też i ozdobne bramy strzegące domowych podwórek
Tu przykład jednej z nich, jest ich wiele i bardzo rozmaitych
[Obrazek: sar23_zpswkoggi2j.jpg]
.
Gdy brama jest niedomknięta oko kusi aby zaglądnąć wewnątrz podwórka.
Ot ludzka ciekawość, jak oni to mają.
W Polsce nie jest znany ten system budownictwa równoległego z podwórkami
[Obrazek: sar24_zps0kqwpzj6.jpg]
.
W okolicy mostu urokliwe zaułki z małymi kamieniczkami porośniętymi winobluszczem i oknami ozdobionymi kwiatami.
[Obrazek: sar25_zpsppvdijyu.jpg]
.
Okna w starych kamieniczkach i ich portale to osobny temat do podziwiania
Niby prymitywne , ale jakże pełne uroku
[Obrazek: sar26_zpsjazu5k4w.jpg]
.
Kolejnym przykładem ciekawego okna jest to ozdobione przyklejonym do muru drzewem
[Obrazek: sar27_zpsagsru20f.jpg]
.
Inny interesującym detalem jest stojąca nieopodal ławka z wyrytą sentencją
ale jak myśl przebija się to nie wiem, może ktoś już rozgryzł,
Tą ławeczkę można znaleźć pomiędzy zamkiem a kolegiatą
[Obrazek: sar28_zpsjfhhxmfx.jpg]
Odpowiedz
#6
Fotki się nie wyświetlają Smutek
Odpowiedz
#7
Rano jeszcze były widoczne. Teraz nie.
Odpowiedz
#8
Nie wiem co się stało, więc zapytałem informatyka w czym jest problem.
Otrzymałem odpowiedź
Cytat:Właśnie zmienił się regulamin serwisu. Powstał nowy, płatny plan, który umożliwia hotlinkowanie, ale taka przyjemność kosztuje teraz 399 dol. rocznie. Wcześniej nie były za to pobierane żadne opłaty
Zdjęcia były zawieszone na .photobucket.com i serwis ten w jednej chwili odjechał.
Wcześniej wieszałem zdjęcia na Picassie , ale tam zmieniły się zasady i też nie można linkować (ale wyświetlają się wcześniejsze linki)
Trzeba będzie szukać nowego serwisu, który za pewien czas też wyprowadzi w pole.
Przepraszam, ale niewiele mogę zrobić.
Odpowiedz
#9
Serwis imgur jest całkiem przyjemny w obsłudze i, co ważniejsze, obrazki stamtąd, jesli dobrze pamietam, nie są kasowane nigdy.

Uproszczona instrukcja obslugi do znalezienia tutaj.
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#10
Ja korzystam z fotosik.pl, również wydaje się niezawodny i można łatwo wstawić samo zdjęcie bez zbędnej otoczki, trzeba najpierw rozczaić, jak i potem szybko leci. $399 buhahaha bez okrezu przejściowego, zdrada buhahaha!
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Sarospatak 06/2020 eplus 27 8,530 28-07-2020, 18:40
Ostatni post: Mamut
  Sarospatak po sezonie eplus 24 25,521 14-10-2019, 21:31
Ostatni post: eplus
  Maj 2012 - Tiszaujvaros, Sarospatak i okolice eplus 0 4,726 13-07-2013, 18:28
Ostatni post: eplus
  majówka 2013 Sarospatak-Miskolc-Balmazujvaros eplus 0 4,173 05-05-2013, 9:20
Ostatni post: eplus



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości