Wina węgierskie
#71
(29-08-2014, 22:10)walet1 napisał(a): Witam
Jadę niedługo na Węgry na weekend i mam w związku z tym pytania:
1. Jakie polecacie wina białe słodkie w rozsądnej cenie (<60 zł ), szczególnie z Tokaju?
2. Jakie polecacie najtańsze sensowne wina słodkie/półsłodkie białe, też z Tokaju ( brat prosił o duży zapas, ale nie wie, jak się te wina nazywają -__- )
Pozdrawiam

Witam!

Jeżeli wybierasz się do samego Tokaju, to polecam wina Borostyàn Pince Tokaj. Winiarnia znajduje się w samym centrum tego miasta, przy rynku. Wczoraj wypiłem ichniejsze Tokaji Aszu, 3 puttons, wspaniałe! (koszt zakupu wyniósł mnie 2200 HUF, ok 30 zł).
Jeżeli masz czas, to polecam wizytę w winiarni Tokajicum, w miejscowości Tracal, sąsiadującej z Tokajem. Ceny dobrych win to 1600-1800 HUF.
Jeżeli chciałbyś popróbować bardziej wybornych win, to absolutnie musisz się pojawić w winiarni Disznókő w Mezőzombor, obok Tokaju. Wina przepyszne, winnica wygląda jak z bajki, jedna z najlepszych winiarni tokajskich, ale ceny już nieco większe (ceny od 2800 do 3300 HUF). Mogę tez polecić winiarnię Tokaji Himesudvar, również w samym centrum Tokaju. Fantastyczne Cuveé! Ceny (2490-2990 HUF).
Odpowiedz
#72
Dzięki wielkie, tak przy okazji to forinty lepiej kupować u nas czy na Węgrzech? A może wypłacać z bankomatu?
Odpowiedz
#73
Bardzo proszę nie odbiegać od tematu dyskusji. Z tym "przy okazji" zapraszam do tego tematu Oczko
Masz własną stronę internetową? Pomóż promować Forum Węgierskie!
Odpowiedz
#74
Kilka cytatów ...
Wczoraj wypiłem Tokaji Aszu, 3 puttons, wspaniałe! Nareszcie widziałem tokaj 6-putonowy na półce...

Wino "Tokaji" czyli Węgrzyn ... mamy dwa główne gatunki tokaju: szamorodni (samorodny) - tłoczony z niesortowanych winogron i aszú (asu) - dosładzany wyselekcjowanymi podsuszonymi winogronami.
Winogrona szczepu aszú charekteryzuje wysoka zawartość cukru. Produkowane z nich wino Tokaji Aszú ma swoją jakość, którą określa wskaźnik "Liczba Puttony". Im wyższa jest liczba (3,4,5,6), tym lepsza jest jakość i wyższa zawartość słodyczy w winie. Sama cyferka ma też i inne znaczenie... bo podaje ilość jednostek (puttony) podsuszonych winogron dodanych do zawartości musującej masy winnej określonej według wzorca beczki z Gönc. Zdziwiony
Aby to zrozumieć należy wiedzieć że:
- Puttony (puttoń) to naczynie, ale i też miara pojemności: 1 puttony (puttoń) = 36 icce ... dokładniej 27,2 litra.
- Tradycyjne beczki na wino produkowane są w pobliskiej miejscowości Gönc. W technologi produkcji wina aszú niezbędnym było określenie miary pojemności, temu służył wzorzec beczki dębowej wykonanej w Gönc o zawartości 160 icce, co odpowiada 136,6 litrom (XIX w. Gönci hordó - beczka z Gönc).
... teraz już wszystko jasne jak słońce ... Uśmiech
Dzisiaj "3-puttonyos aszú"to wino o minimalnej naturalnej zawartości cukru mniejszej niż 60 g/litr.
4-puttonyos najmniej 90 g/l, 5-puttonyos 120 g/l, 6-puttonyos 150 g/l.
Odpowiedz
#75
Jest jeszcze Tokaji Aszú Essencia,
Odpowiedz
#76
Jest też ... Tokaji Jégbor
Odpowiedz
#77
(11-11-2014, 9:09)Sztasek napisał(a): Kilka cytatów ...
Wczoraj wypiłem Tokaji Aszu, 3 puttons, wspaniałe! Nareszcie widziałem tokaj 6-putonowy na półce...

Wino "Tokaji" czyli Węgrzyn ... mamy dwa główne gatunki tokaju: szamorodni (samorodny) - tłoczony z niesortowanych winogron i aszú (asu) - dosładzany wyselekcjowanymi podsuszonymi winogronami.
Winogrona szczepu aszú charekteryzuje wysoka zawartość cukru. Produkowane z nich wino Tokaji Aszú ma swoją jakość, którą określa wskaźnik "Liczba Puttony". Im wyższa jest liczba (3,4,5,6), tym lepsza jest jakość i wyższa zawartość słodyczy w winie. Sama cyferka ma też i inne znaczenie... bo podaje ilość jednostek (puttony) podsuszonych winogron dodanych do zawartości musującej masy winnej określonej według wzorca beczki z Gönc. Zdziwiony
Aby to zrozumieć należy wiedzieć że:
- Puttony (puttoń) to naczynie, ale i też miara pojemności: 1 puttony (puttoń) = 36 icce ... dokładniej 27,2 litra.
- Tradycyjne beczki na wino produkowane są w pobliskiej miejscowości Gönc. W technologi produkcji wina aszú niezbędnym było określenie miary pojemności, temu służył wzorzec beczki dębowej wykonanej w Gönc o zawartości 160 icce, co odpowiada 136,6 litrom (XIX w. Gönci hordó - beczka z Gönc).
... teraz już wszystko jasne jak słońce ... Uśmiech
Dzisiaj "3-puttonyos aszú"to wino o minimalnej naturalnej zawartości cukru mniejszej niż 60 g/litr.
4-puttonyos najmniej 90 g/l, 5-puttonyos 120 g/l, 6-puttonyos 150 g/l.
Masz na myśli takie wina tokaj http://winotokaj.pl/wina-slodkie/19-toka...otaly.html ? Czym różnią się wina słodkie węgierskie od win Polskich czy innych krajów. Jakie wina byś zaproponował na wesele ?
Odpowiedz
#78
(12-11-2014, 13:18)genju2 napisał(a): Masz na myśli takie wina tokaj http://winotokaj.pl/wina-slodkie/19-toka...otaly.html ? Czym różnią się wina słodkie węgierskie od win polskich czy innych krajów. Jakie wina byś zaproponował na wesele ?

Nie o takie wino idzie ...
Pisałem o Tokaji Aszú i Tokaji Szamorodni ... to są marki prawnie zastrzeżone, po rozlewie trafiają tylko do białych butelek o odpowiednim (też zastrzeżonym) kształcie. Nawet etykietka na butelce ma stylistycznie dopracowany wzór i koloryt.
Nie przepadam za słodkimi winami, wolę czerwone wytrawne... Merlot, Kékfrankos, Kékoportó.
O różnicy pomiędzy markami win, to tylko po degustacji można coś powiedzieć ... znam kilku producentów wina, tylko od nich kupuję wyłącznie po degustacji.
Odnośnie wina na wesele... z tym należy być ostrożnym, nie wszyscy lubią ten trunek.
Odpowiedz
#79
Taka sobie ekspozycja w gospodzie w okolicach Tokaju:

[Obrazek: 94d882b699b146b0.jpg]
Odpowiedz
#80
W moim przykładzie wdarł się błąd dlatego podaję jeszcze raz wino :
http://winotokaj.pl/wina-slodkie/19-wino-deserowe.html
Wydaje mi się iż wina wytrawne należą tak jak piszesz do najlepszych win węgierskich?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 72,994 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,265 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,958 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,237 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 18 gości