Wina węgierskie
Podpowiedzcie proszę laikowi w dziedzinie wina: co to takiego Egri csillag?
Odpowiedz
Białe wino egerskie.
Odpowiedz
Witam wszystkich Flaga węgierska Trochę autoreklamy - zapraszam na bloga o winach (głównie węgierskich - z racji tego, że tu mieszkam i pracuję). Link:
Blog o winach. Egészségetekre! Wino
Odpowiedz
(26-07-2017, 20:32)cocodrillo1 napisał(a): Podpowiedzcie proszę laikowi w dziedzinie wina: co to takiego Egri csillag?

Jak wyżej. Taki wersji wynalazek przed kilku lat. Kupaz kilku wytrawnych białych. W praktyce każda piwnica ma swoją recepture.
Pzdr.
Odpowiedz
Koledzy przede mną słusznie stwierdzili - jest to kupaż, który wymyślił Tibor Gál, by stworzyć jakąś przeciwwagę dla Egri Bikavéra. Nazwa pochodzi od słynnego eposu Gézy Gárdonyiego pt. Egri csillagok (Gwiazdy Egeru). Jest to kupaż, w którym co najmniej połowę wina powstało z lokalnych, węgierskich szczepów (olaszrizling, hárslevelű, leányka, királyleányka, zengő i zenit), szczepy z rodziny muszkatu mogą stanowić maks. 30%. Maksymalny udział jednego szczepu w winie to 50%. Ot taki egerski galimatias - bardzo to podobne w swej pomysłowości do byczej krwi.
Odpowiedz
Tak apropos egerskich wynalazków to widziałem w tym roku białe wino lodowe zrobione z...kekfrankosa. To znaczy pewny nie jestem że to egerski wynalazek, ale pierwszy raz takie coś widzę Uśmiech BTW wiele winnic robi od kilku lat porządne eisweiny z tramini.
pzdr.
Odpowiedz
Tramini ma różową skórkę, z niego powstają tylko białe wina (nie ma na tyle barwnika by mogło powstać wino czerwone). Natomiast jest możliwość powstawania białego wina z kékfrankosa - skórki oddziela się od moszczu, nie macerują wraz z nim, dzięki temu barwa wina jest jasna.
Odpowiedz
Nie, no, białe (różowawe) wina z czerwonego kek frankosa to ja znam od zawsze Uśmiech robienie eisweina z niego mnie zaskoczyło. Aczkolwiek tu piszą, że rzeczywiście z kek frankosa się robi https://hu.wikipedia.org/wiki/J%C3%A9gbor#J.C3.A9gbor
Z tym, że na pewno dla Egeru to nowum, szkoda że nie miałem czasu przelecieć po wszystkich piwniczkach, kto to ma jeszcze coś takiego w ofercie.
pzdr.
Odpowiedz
Novum w Egerze z pewnością, bo zostawienie gron na zimę to zawsze loteria Uśmiech Albo przyjdzie mróz, albo zjedzą ptaki, więc ryzyko duże... Ale czasem się udaje Uśmiech Zobaczyli, że w cieplejszych regionach się da, to i u siebie próbują. Choć to wciąż rosyjska ruletka. Najlepszy pod eiswein jest IMHO riesling...
Odpowiedz
Od kilku dni poszukiwałem w Krakowie wina konkretnie tokaj aszú 3 puttonów, znalazłem w jednym miejscu (cena zniechęcała). Tak w ogóle to niema tokaji. Dzisiaj w Rynku właściciel? sklepu winnego powiedział że nie ma i już nie będzie tych win, bo " żona Orbana sprzedała je Francuzom, byłem w Tokaju i nie ma tam win".
Ile w tym prawdy?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 73,006 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,268 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,979 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 23 gości