Wina węgierskie
Ostatnim punktem mojej tegorocznej wizyty w Tokaju i okolicach była winiarnia Árpád-hegy Pince z Szerencs. To w niej tworzy wina jeden z najbardziej uzdolnionych winiarzy młodego pokolenia - Varkoly Ádám. Mam przekonanie, graniczące z pewnością, że wkrótce o nim usłyszycie... A tymczasem zapraszam na bloga Wino 

http://www.niewinnepodroze.pl/arpad-hegy...da-tokaju/

[Obrazek: Blog-o-winie-Arpad-hegy-1.jpg]
Odpowiedz
Po kilku dłużych wpisach nadeszła pora na coś bardziej przyziemnego - prostą butelkę z pobliskiego supermarketu - Olasz Modi 2017 z Koch Borászat. Bo przecież można na Węgrzech znaleźć przyzwoite wina w śmiesznie niskich wręcz cenach Uśmiech 

[Obrazek: Blog-o-winie-Koch-Olasz-Modi.jpg]
Odpowiedz
W zeszłym tygodniu odwiedziłem Szekszárd i jak to zazwyczaj w przypadku takich jednodniowych wypadów bywa - znalazłem winebar ze świetnym winem. A cóż to za winebar i co to za wino? O tym w dzisiejszym wpisie...

[Obrazek: Blog-o-winie-Vesztergombi-Jozsef-2.jpg]
Odpowiedz
Może nie na temat, ale... Motyw dzisiejszego wieczoru:

[Obrazek: ce62d18b345829e2.jpg]
Odpowiedz
W jeden z listopadowych weekendów ponownie zawitałem do Kőszeg, i korzystając z okazji - wziąłem udział w degustacji z okazji Dnia Miasta. W oko wpadły mi zwłaszcza butelki z Jagodics Pince - dziwnym jest, że tak solidne wina są nieznane poza miejscem pochodzenia. Zdziwiony


[Obrazek: Blog-o-winie-Jagodics-1.jpg]
Odpowiedz
Tanie i dobre to w świecie wina słowa, które stosunkowo rzadko występują razem. Jednak ta druga etykieta aszú od Tokaj-Oremus Pincészet udowadnia, że można dostać całkiem dobre wino deserowe w przystępnej cenie. Zdecydowany hit na święta ???

[Obrazek: Blog-o-winie-Goncol-Aszu.jpg]
Odpowiedz
Najnowsza historia wytrawnych win tokajskich zaczęła się od legendarnego Királyudvar Úrágya Furmint 2000. Choć jego powstanie było dziełem przypadku, do dziś stanowi niedościgniony ideał elegancji. To jego i kilka późniejszych roczników z winiarni Szepsy miałem przyjemność próbować podczas degustacji Szepsy Úrágya 2000-2015: a borlegenda igaz története.

[Obrazek: Blog-o-winie-Uragya-1.jpg]
Odpowiedz
Spotkałam się kiedyś z nazwą maślacz - gdzieś mi się kołacze "Potop" lub te klimaty. Czy takie wino nadal jest wyrabiane ?
Odpowiedz
"maślacz" to polskie określenie mieszanki tokajskich win, z węgierskiego "máslás" ... od ok. 4-5 lat produkcja takiej mieszanki jest nielegalna w/g zaleceń tokajskiego regionu winiarskiego (Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa. Borvidéki Rendtartás).
Na Węgrzech używa się pojęcia "coveé" co oznacza mieszanie odpowiednio dobranych szczepów winogron w technologii produkcji wina lub mieszania już gotowych win zgodnie z ustawą. Pod nazwą Tokaji Cuvée można kipić takie wino, skład podaje etykietka.
Kilka innych nazw: Royal Tokaji Cuvée, Tokaji Arany Cuvée,  ...
Odpowiedz
Dziękuję Uśmiech. Teraz będzie mnie tylko męczyło gdzie o tym czytałam.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 72,991 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,265 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,955 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,237 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 14 gości