Wina węgierskie
(28-12-2018, 10:28)Aattaa napisał(a): Spotkałam się kiedyś z nazwą maślacz - gdzieś mi się kołacze "Potop" lub te klimaty. Czy takie wino nadal jest wyrabiane ?

Maślacz, czyli "máslás" to istniejąca kategoria win tokajskich. Powstaje poprzez zalanie pozostałego po aszú osadu z beczki (który zawiera cukier i wiele substancji smakowych i zapachowych) młodym winem, które w ten sposób wzbogaca się w te aromaty. Musi dojrzewać w beczce przez pół roku i mieć podobne parametry jak słodkie szamorodni (przynajmniej 45 g/l cukru resztkowego i 5 g/l kwasowości).

Generalnie, jest to dość rzadka kategoria, wymaga sporej ilości osadu po aszú i powstaje raczej w małych ilościach. Ot ciekawostka.

Sztasek, wydaje mi się, że nie doczytałeś Uśmiech - bo w rozporządzeniach to jest i jest to kategoria legalna i istniejąca, na poparcie tezy:
http://tokajiborvidek.hu/jogszabalyok2/T...am%f3d.pdf

Uśmiech Przy okazji szczęśliwego, bogatego w wina węgierskie Nowego Roku Uśmiech
Odpowiedz
Wspomnienia z Egeru: (edit: rozdzielczość)

[Obrazek: 4a226aa5c0740b08.jpg]
Odpowiedz
Choć Węgry to głównie kraj win białych, znajdziecie tu całe regiony, które słyną ze swoich wspaniałych czerwieni. Tak jest chociażby w Szekszárdzie, gdzie w winiarni Heimann Családi Birtok powstają m.in świetne kékfrankose, które dostępne są m.in. w ofercie Składu Win Lutomski. W dzisiejszym wpisie przeczytacie o jednym z nich. Wino

[Obrazek: Blog-o-winie-Heimann-Kekfrankos.jpg]
Odpowiedz
Szekszárd, Heimann Családi Birtok, bez nawigacji trudno trafić, ale da się, byłem i polecam Wino Szekszárdi: Kékfrankos, Kadarka
Odpowiedz
Egerskie opowieści.

[Obrazek: 9e89c4edd475f0f9.jpg]
Odpowiedz
Nie jestem zachwycony tym odcinkiem. Portugieser z Ostoros był o wiele przyjaźniejszy. Albo po prostu mniej sprzyjający dzień dzisiaj.
Odpowiedz
Winna Uśmiech była zakąska. Dzisiaj smakuje tak, jak powinno. Uśmiech
Odpowiedz
(12-01-2019, 19:55)eplus napisał(a): Wspomnienia z Egeru: (edit: rozdzielczość)
Opowiadaj kiedy i gdzie byłeś! Oczko
pzdr.
Odpowiedz
Stare dzieje, byłem na Sylwestrze, a teraz zostało tylko przeglądanie fotek. Uśmiech Pozdrawiam !
Odpowiedz
Dwa lata temu, podczas wizyty w Demeter Zoltán Pincészet ze względu na pośpiech nie udało mi się spróbować win słodkich. Dziś nadrabiam te zaległości opisując dla was niesamowite Late Harvest z 2016 roku. Zapraszam na bloga Wino 

[Obrazek: Blog-o-winie-Demeter-1.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Restauracje węgierskie w Polsce fvg 83 72,996 09-08-2022, 22:14
Ostatni post: Waldek
  Najlepsze cukiernie węgierskie w 2022 Waldek 0 458 12-06-2022, 11:47
Ostatni post: Waldek
  Węgierskie wody mineralne Kamjon 14 19,265 31-01-2019, 23:03
Ostatni post: Slavekk
  Potrawy węgierskie - godne polecenia Dora_hu 91 113,962 30-01-2017, 7:19
Ostatni post: Sztasek
  Węgry - kraj winogron i wina Klimaty Węgierskie 16 20,240 19-10-2016, 21:47
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 23 gości