Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie
Dobrze zrozumiałeś: dziecko, które nie zaczęło jeszcze nauki szkolnej i podróżuje w towarzystwie dorosłego Uśmiech
Odpowiedz
(02-06-2015, 15:57)Istvan1972 napisał(a): "Felnőtt kíséretében utazó gyermek iskolai tanulmányai megkezdéséig" ...
Czy tu chodzi o "dzieci (w towarzystwie dorosłych), które jeszcze nie rozpoczęły nauki szkolnej"?

Na Węgrzech od 6. roku życia jest obowiązek rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Dzieci do lat 6. nie maja obowiązku płacenia za przejazdy środkami komunikacji.
Odpowiedz
(02-06-2015, 15:57)Istvan1972 napisał(a): Prośba do kogoś, kto zna węgierski. W informacji BKK pierwsza grupa upoważniona do bezpłatnych przejazdów określona jest jako:
"Felnőtt kíséretében utazó gyermek iskolai tanulmányai megkezdéséig"
Czy tu chodzi o "dzieci (w towarzystwie dorosłych), które jeszcze nie rozpoczęły nauki szkolnej"?

Dokładnie o to chodzi.
Sprawa była kilka razy poruszana na naszym forum.
Popatrz na moje posty: http://forum.wegierskie.com/Komunikacja-...50#pid4950
i http://forum.wegierskie.com/Komunikacja-...82#pid4982
Odpowiedz
(02-06-2015, 16:09)Sztasek napisał(a): (...)Na Węgrzech od 6. roku życia jest obowiązek rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Sztasku z tym obowiązkiem szkolnym nie jest tak łatwo i tak jednoznacznie.
Sprawę regulują zapisy ustawy CXC z 2011 roku o narodowym wychowaniu publicznym (2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről.)
Ustęp 2 paragrafu 45 tej ustawy brzmi:
Flaga węgierska A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik. Az a gyermek, akinek esetében azt a szakértői bizottság javasolja, további egy nevelési évig az óvodában részesül ellátásban, és ezt követően válik tankötelessé. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a kormányhivatal a szülő kérelmére szakértői bizottság véleménye alapján engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kor előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését.


Flaga polska (surowe tłumaczenie) Dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu w tym roku w którym do dnia 31. sierpnia ukończy 6 lat lub najpóźniej w roku następnym. Dziecko w przypadku którego komisja ekspertów to zaleca dodatkowy rok korzysta z edukacji przedszkolnej i po tym podlega obowiązkowi szkolnemu. Wypełnienie obowiązku szkolnego zaczyna się w pierwszym dniu roku szkolnego. Jeśli dziecko wcześniej osiągnie poziom rozwoju wymagany do rozpoczęcia nauki w szkole urząd, na prośbę rodziców na podstawie opinii komisji ekspertów, może pozwolić dziecku na realizacje obowiązku szkolnego przed osiągnięciem wieku 6 lat.
Odpowiedz
@Waldek @Ribizli @Sztasek

Dzięki za odpowiedź!!!
Odpowiedz
Jestem zupełnie nowa na forum,
18 czerwca chcemy odwiedzić Budapeszt.

Stąd pytanie, jadąc od Balatonu gdzie najlepiej zostawić auto.
Kolejne jaki bilet najlepiej kupić dla naszej rodzinki - ja + mąż + 2,5 letnie dziecko.

Wózek można zabierać do każdego środka komunikacji?
Odpowiedz
(12-06-2015, 10:39)inka napisał(a): Stąd pytanie, jadąc od Balatonu gdzie najlepiej zostawić auto...

W tym wątku proponuję parkować przy Bikas Park.
Odpowiedz
(12-06-2015, 10:39)inka napisał(a): Kolejne jaki bilet najlepiej kupić dla naszej rodzinki - ja + mąż + 2,5 letnie dziecko.
Wózek można zabierać do każdego środka komunikacji?

Dla was najwygodniej to 2 bilety 24-godzinne (Budapest 24 órás jegy) 2x1650 Ft. Dzieci do ukończenia 6 roku życia nie płacą za przejazd. Wózek: jest zakaz "używania schodów ruchomych do transportu wózka dziecięcego", wózek wcześniej należy złożyć... Metro.
Do tramwaju, autobusu nie ma problemu wejścia z wóżkiem gdy jest to pojazd o niskim zawieszeniu. Niektóre autobusy starszej konstrukcji są utrudnieniem przy wsiadaniu z wózkiem gdy jest więcej podróznych.
Odpowiedz
Według mnie najlepiej jest poruszać się tramwajem po Budapeszcie. Można dojechać prawie wszędzie (w centrum) i kursują dość często.
Odpowiedz
Przejrzałam forum Szeroki uśmiech i poczytałam o biletach.
Będziemy w Budapeszcie 4 dni, z podróżą 5.
Widzę że dla 4 osób (2 dzieci ale duże) warto kupić bilet 24 godzinny grupowy.
Kupował ktoś z was? Lądujemy na lotnisku w Budapeszcie po południu. Już wiem, że mamy jechać z prawie samego terminalu autobusem a potem metrem. Czy tam na lotnisku od razu uda mi się kupić ten bilet grupowy 24 godzinny?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  'Maciej Je' w Budapeszcie ex-komar 4 447 24-04-2024, 9:20
Ostatni post: Slavekk
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 308 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 88,206 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 324 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 501 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 20 gości