Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie
(13-07-2015, 12:15)gofer napisał(a): Chciałem się upewnić odnośnie biletu 24 godzinnego-grupowego. Obejmuje on poruszanie się komunikacją miejską maksymalnie 5 osób. Czy ponad tą grupę mogą znajdować się osoby zwolnione z opłat ??
Przykład:
4 dorosłych
1 dziecko powyżej 7 lat
2 dzieci poniżej 7 lat
Razem jest 7 osób ale 2 są zwolnione z opłaty. Czy możemy poruszać się za okazaniem biletu grupowego ??

1. Dzieci (jesteście za granicą ) powinne mieć dokumenty tożsamości... !
2. Dzieci (do momentu rozpoczęcia nauki - 6 lat) podróżujące pod opiekę osoby dorosłej nie płacą za przejazd środkami komunikacji na terenie Węgier.
3. 4 osoby dorosłe + 1 dziecko powyżej 7 lat ... najtanie dla was to tzw, bilet 24-godzinny grupowy wystawiany dla max. 5 osób (Budapest csoportos 24 órás jegy)
Odpowiedz
Dzięki Sztasek

Powtórzyłeś wszystko to co do tej pory wiem i to co jest logiczne. Jednak nie znam logiki myślenia budapesztańskich (i nie tylko) kontrolerów - a może dlatego że właśnie znam dlatego wole po wielokroć dopytać.

Czyli nie mylę się jeżeli sądzę że bilet 24godzinny-grupowy obejmuje 5 osób objętych obowiązkiem opłacenia przejazdu nie wliczając w to osób zwolnionych z opłat
Odpowiedz
Bilet grupowy, 24-godzinny jest biletem z którego może korzystać jednocześnie max.5 osób mających obowiązek opłacenia przejazdu. Nie ma wówczas pytania odnośnie zniżki.
Natomiast osoby dorosłe (opiekunowie osób zwolnionych od opłat) z którymi podróżują zwolnieni z opłaty mają obowiązek udokumentować wiek zwolnionych od opłat.
Mam wnuka 5 lat, gdy jestem z nim na Węgrzech nie płacę za jego bilety, ale kilka razy kontrolerzy prosili o dowód dziecka ... mój wnuk taki dowód ma.
Odpowiedz
(14-07-2015, 20:39)gofer napisał(a): (...)
Powtórzyłeś wszystko to co do tej pory wiem i to co jest logiczne. Jednak nie znam logiki myślenia budapesztańskich (i nie tylko) kontrolerów - a może dlatego że właśnie znam dlatego wole po wielokroć dopytać.
Czyli nie mylę się jeżeli sądzę że bilet 24godzinny-grupowy obejmuje 5 osób objętych obowiązkiem opłacenia przejazdu nie wliczając w to osób zwolnionych z opłat

Nie mylisz się!
Zasada jest jedna: w środkach komunikacji miejskiej w Budapeszcie, na podstawie rozporządzenia samorządu miasta stołecznego, mogą bezpłatnie podróżować dzieci do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej ale tylko pod opieką osób dorosłych.
Zgodnie z ustawą z roku 2011 i jej zmianą z roku 2012 na Węgrzech dzieci podlegają obowiązkowi szkolnemu w tym roku w którym do 31 sierpnia ukończą 6 lat, jednak nie później niż w roku następnym. (patrz mój post http://forum.wegierskie.com/Komunikacja-...6#pid22466)
Inna jest reguła przy bezpłatnych przejazdach poza komunikacja miejską w Budapeszcie (nie sprawdzałem jak jest w innych miastach). Tam wyznacznikiem jest Flaga polska rozporządzenie rządu nr 85/2007 (z 25. kwietnia) o ulgach w transporcie publicznym osób Flaga węgierska 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről.

Dziecko z Polski, które nie ukończyło 7 lat i nie uczęszcza do szkoły może, w towarzystwie osób dorosłych. podróżować środkami komunikacji publicznej w Budapeszcie bezpłatnie.
Kiedyś ta granica wieku wynosiła 8 lat (http://forum.wegierskie.com/Komunikacja-...82#pid4982).
Odpowiedz
no to zwiedzamy (z dzieciakami to bardziej zwiad niż zwiedzanie) BP w przyszłą środę lub czwartek

Czy "budapest eye" w tym roku jest?
Odpowiedz
(15-07-2015, 15:58)gofer napisał(a): no to zwiedzamy (z dzieciakami to bardziej zwiad niż zwiedzanie) BP w przyszłą środę lub czwartek
Czy "budapest eye" w tym roku jest?

Jest!
Adres: Erzsébet tér, 1051 Budapest

Godziny otwarcia (od 1 maja do 30 września.):
Niedziela-czwartek: 10:00 - 24:00
Piątek-sobota 10:00 - 02:00

Ceny biletów:
Dorosły: 2400 Ft
Dziecko o wzroście poniżej 140 cm : 1500 Ft
Z biletem Hop On Hop Off : 1800 Ft
Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci ): 6600 Ft

Kabina VIP :
Cena: 30 000 Ft
Rezerwacja: +36-20 422-8415
Dla 4 osób, TV, kanapa, szampan, przyciemnione szyby , czas jazdy 30 minut

Bilety można zakupić na miejscu.
Odpowiedz
Witam

Mam pytanie. Niedługo wybieram się na kilka dni do Budapesztu. jadę z dzieckiem które 19 lipca skończyło 6 lat lat ale nie rozpoczęło jeszcze nauki gdyż nastąpi to dopiero od września. Czy podlega już opłacie za podróż środkami komunikacji miejskiej czy jeszcze nie?
Odpowiedz
Kilka postów wyżej pisałem. Jeśli dziecko będzie podróżowało pod opieką dorosłych może jechać bezpłatnie.
Samodzielnie nie może podróżować środkami publicznej komunikacji miejskiej.
Odpowiedz
... i musi posiadać dokument tożsamości (dowód, paszport) !
Odpowiedz
Będziemy w Budapeszcie od poniedziałku (popołudnie) do piątku (popołudnie). Idealnie pasowałoby nam kupno 4 biletów 24 godzinnych grupowych. Czy te bilety się kasuje i zaznacza w ten sposób początek ważności biletu? Czy można kupić te bilety na lotnisku (od razu 4 i kasować kiedy trzeba) ?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  'Maciej Je' w Budapeszcie ex-komar 4 446 24-04-2024, 9:20
Ostatni post: Slavekk
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 308 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 88,206 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 324 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 501 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 15 gości