Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie
(31-03-2016, 17:18)Urbi123 napisał(a): czyli musze jezdzic w kasku co tez kosztuje?

Jeśli nie masz własnego kasku, to musisz taki kask wypożyczyć i to kosztuje. Jest wiele takich ścieżek rowerowych w Budapeszcie, z których jest obowiązek zjazdu na jezdnię i poruszanie się po pasie z autami. Wprawdzie nie ma obowiązku jazdy w kasku (dla rowerzystów), ale wypożyczalnie zalecają jazdę w kasku po pasach dla samochodów. Słyszałem też, że co niektóre wypożyczalnie zalecają na ten czas opłacić ubezpieczenie.
PS. Jazda w kasku jest obowiązkowa poza terenem zabudowanym wówczas, gdy rowerzysta porusza się z prędkością powyżej 40km/godzinę.
Szeroki uśmiech .
Odpowiedz
Na węgierskich drogach rowerzyści jeżdżą w kaftanach bezpieczeństwa Oczko (odblaskowych) - też pewnie można pożyczyć za drobną opłatą?
Odpowiedz
(31-03-2016, 19:18)eplus napisał(a): Na węgierskich drogach rowerzyści jeżdżą w kaftanach bezpieczeństwa Oczko (odblaskowych) ...

Na Węgrzech taki obowiązek poza terenem zabudowanym i wdzień, i w nocy mają:
- rowerzyści
- motocykliści
- piesi
- osoby poruszajace się wózkiem
- osoby ciągnace i popychające wózek
- kierowcy aut podczas zmiamy koła (defekt) oraz posażerowie owego auta przebywający na poboczu
- furman powożący zaprzęgiem i osoby na furmance (bryczce)
Odpowiedz
(15-07-2015, 10:48)Waldek napisał(a):
(14-07-2015, 20:39)gofer napisał(a): (...)
Powtórzyłeś wszystko to co do tej pory wiem i to co jest logiczne. Jednak nie znam logiki myślenia budapesztańskich (i nie tylko) kontrolerów - a może dlatego że właśnie znam dlatego wole po wielokroć dopytać.
Czyli nie mylę się jeżeli sądzę że bilet 24godzinny-grupowy obejmuje 5 osób objętych obowiązkiem opłacenia przejazdu nie wliczając w to osób zwolnionych z opłat

Nie mylisz się!
Zasada jest jedna: w środkach komunikacji miejskiej w Budapeszcie, na podstawie rozporządzenia samorządu miasta stołecznego, mogą bezpłatnie podróżować dzieci do momentu rozpoczęcia nauki szkolnej ale tylko pod opieką osób dorosłych.
Zgodnie z ustawą z roku 2011 i jej zmianą z roku 2012 na Węgrzech dzieci podlegają obowiązkowi szkolnemu w tym roku w którym do 31 sierpnia ukończą 6 lat, jednak nie później niż w roku następnym. (patrz mój post http://forum.wegierskie.com/Komunikacja-...6#pid22466)
Inna jest reguła przy bezpłatnych przejazdach poza komunikacja miejską w Budapeszcie (nie sprawdzałem jak jest w innych miastach). Tam wyznacznikiem jest Flaga polska rozporządzenie rządu nr 85/2007 (z 25. kwietnia) o ulgach w transporcie publicznym osób Flaga węgierska 85/2007. (IV. 25.) Korm. rendelet a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről.

Dziecko z Polski, które nie ukończyło 7 lat i nie uczęszcza do szkoły może, w towarzystwie osób dorosłych. podróżować środkami komunikacji publicznej w Budapeszcie bezpłatnie.
Kiedyś ta granica wieku wynosiła 8 lat (http://forum.wegierskie.com/Komunikacja-...82#pid4982).

Waldek,
jak to jest bo już się pogubiłem, dzieci poniżej 6 czy 7 lat podróżują bezpłatnie. Dziecko ma 6,5 roku chodzi do "zerówki" (od września idzie do pierwszej klasy) - może bezpłatnie podróżować? Jak to jest na trasach dalekobieżnych? Wybieramy się do Egeru Uśmiech))
Odpowiedz
(25-04-2016, 23:15)elchico25 napisał(a): ...jak to jest bo już się pogubiłem, dzieci poniżej 6 czy 7 lat podróżują bezpłatnie. Dziecko ma 6,5 roku chodzi do "zerówki" (od września idzie do pierwszej klasy) - może bezpłatnie podróżować? Jak to jest na trasach dalekobieżnych?

Sprawa jest prosta:
1. - dzieci do 6 lat podróżują bezpłatnie pod opieką dorosłych środkami lokomocji na terenie Budapesztu (BKK). Taki gratis obowiązuje do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Jeśli dziecko ukonczy 6 lat w styczniu, lutym, ... to do momentu rozpoczęcia szkoły podróżuje jeszcze bez obowiązku wykupienia biletu - czyli teoretycznie do 1. września.
2. - dzieci do 6 lat podróżują bezpłatnie pod opieką dorosłych środkami lokomocji międzymiastowej (Volán, MÁV). Po ukończeniu 6. roku należy się dziecku 50% zniżki na przejazdy komunikacją międzymiastową i płaci się za połówkę biletu.
Jedziesz z dzieckiem za granicę i masz obowiązek jako rodzic zadbać o dokumenty dla dziecka... dowód lub paszport. Polecam też wyrobić kartę opieki zdrowotnej EKUZ.
Odpowiedz
Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości na temat biletu studenckiego miesięcznego.

1. Czy potrzebuję jakiegoś innego dokumentu oprócz ważnej polskiej legitymacji studenckiej ? (ISIC itd.)
2. Gdzie można zakupić taki bilet? (W zwykłym automacie, kiosku czy jakimś specjalnym oddziale?)

Z góry dziękuję za odpowiedź Uśmiech
Odpowiedz
(27-04-2016, 15:39)Owenmyk napisał(a): Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości na temat biletu studenckiego miesięcznego.(...)

Myślę, że wszelkie wątpliwości wyjaśnisz przeglądając stronę
http://www.bkk.hu/apps/docs/ertekesites/...yek_en.pdf
i dodatkowo http://www.bkk.hu/en/monthly-budapest-pa...tudents-2/ ,
oraz http://www.bkk.hu/automata/jegyek-berletek/ - jest też wersja angielska.

Życzę miłego pobytu

WAŻNA UWAGA
Kupując bilety w automatach BKK i płacąc za nie gotówką należy zwrócić uwagę, że automat wyświetla nominały banknotów jakie mogą być użyte do zakupu wybranego biletu.
Byłem świadkiem, kiedy kupująca wsunęła banknot 20 000 Ft przy zakupie biletu za 4150 Ft. Automat oddał banknot i zdziwiona klientka ponownie go wsunęła do automatu. Automat przyjął ten banknot ale biletu i reszty nie wydał. Nie wiem czy w trybie reklamacji można odzyskać takie pieniądze ale nie warto ryzykować
.
Odpowiedz
Hejka, jestem nowa na forum Uśmiech
widzę tu sporo informacji, ale jednak nie odkopałam się jednej...
Jedziemy z chłopakiem na tydzień do Budapesztu, i chcemy kupić tygodniowe bilety..
Mogłabym dostać informację gdzie??
Przyjeżdzamy PolskimBusem na Kelenföld vasútállomás, myślicie, że dostaniemy tam te bilety?
Odpowiedz
(07-05-2016, 11:23)Gandaha napisał(a): ...Jedziemy ... na tydzień do Budapesztu, i chcemy kupić tygodniowe bilety..
Mogłabym dostać informację gdzie? Przyjeżdzamy PolskimBusem na Kelenföld vasútállomás...

Jeśli dobrze rozumiem tygodniowy bilet, to tzw. "Budapest-hetijegy" w cenie 4950 Ft.
Kupisz na dworcu kolejowym Budapest Kelenföld w punkcie komunikacji "BKK Ügyfélközpont", jest otwarty co dzień od 5.30 do 22.00. To po drugiej stronie torów. Obok przystanku PolskiBus masz tunel i wejście do metra, przejdziesz tunelem i wyjdziesz na punkt obsługi klienta "BKK Ügyfélközpont".
Odpowiedz
(07-05-2016, 12:05)Sztasek napisał(a):
(07-05-2016, 11:23)Gandaha napisał(a): ...Jedziemy ... na tydzień do Budapesztu, i chcemy kupić tygodniowe bilety..
Mogłabym dostać informację gdzie? Przyjeżdzamy PolskimBusem na Kelenföld vasútállomás...

Jeśli dobrze rozumiem tygodniowy bilet, to tzw. "Budapest-hetijegy" w cenie 4950 Ft.

Dokładnie o ten bilet mi chodziło, bo wydaje mi się, że to najlepsza opcja Oczko

Dzięki wielkie za odpowiedź! Uśmiech
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  'Maciej Je' w Budapeszcie ex-komar 4 446 24-04-2024, 9:20
Ostatni post: Slavekk
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 308 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 88,206 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 324 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 501 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 13 gości