Sztuka ludowa: rekodzielnictwo
#1
Segedynski pantofel/szegedi papucs
W miescie Szeged od wielu wiekow pracowali szewcy, ktorzy recznie na kopycie robili pantofle na niskim obcasie w stylu tureckim. Wierzch pantofla byl zrobiony z aksamitu: na miejscu centralnym byl zazwyczaj mak a wokol niego byly wyszywane chabry, kwiaty pszenicy i inne kwiaty polne. Aksamit byl najczesciej koloru czerwonego, ale takze niebieski, bialy albo czarny.
Do niedawna bylo dwoch wiekowych majstrow, ktorzy w swoich malych warsztatach recznie produkowali te buty. Niestety, jeden z nich zmarl w zeszlym roku w wieku 98 lat. Prawie do konca pracowal i nawet nauczal mlodziez swojego fachu w ramach podtrzymania tradycji.
(Ludzie nie narzekajcie na nowy wiek emerytalny!)
Ciekawostka: w srodku Katedry Segedynskiej jest fresco Sw.Marii Panny, ktora jest ubrana w wegierski ozdobny kozuch a na stopach ma wlasnie pantofle segedynskie
Moze nie sa one obecnie w modzie ale mozna jako prezent kupic dla Mamusi albo Babci

[Obrazek: f0ulcl.jpg]
tak one wygladaja
Odpowiedz
#2
(08-09-2012, 19:31)Ribizli napisał(a): Moze nie sa one obecnie w modzie ale mozna jako prezent kupic dla Mamusi albo Babci

ciężko się z tym nie zgodzić Szeroki uśmiech ale sam opis super, nie miałem pojęcia, że coś takiego istnieje!
Odpowiedz
#3
To ja dodam informację o kulturze i wyrobach ludowych "Matyo", która to kultura związana jest z miastem Mezokovesd i jego okolicami.

Myślę, ze duża część osób odwiedzających ten rejon z racji basenów (kąpielisko Zsory i Bogacs) nie wie o specyfice tego miejsca. Bardzo przystępnie genezę tej kultury wyjasniła Monika Chojnacka w swojej książce "Węgry. Na ostro i na słodko".

Otóż, rejon "Matyofold", gdzie mieszka ludność Matyo, to miejsce niejako poświęcone królowi Maciejowi Korwinowi. Wdzięczość tamtejszych mieszkańców wzięła się stąd, że w 1461 roku w zamian za poparcie przez tę ludność króla w walkach z Czechami, król Maciej nadał miastu rangę miasta polnego i sam też 3 lata później miasto odwiedził. I właśnie od imienia króla ludność zaczęła się nazywać się lud Matyo, czyli tworząc polski odpowiednik "Maćki".
W kolejnych wiekach odrębność tego regionu podkreślała różnica wyznaniowa, ponieważ przeważała tu religia rzymskokatolicka w przeciwieństwie do rozpowszechnionego wokół kalwinizmu.

Najbardziej charakterystycznym tamtejszym rękodziełem jest hafciarstwo. Barwne hafty mają głównie motywy kwiatowe. Legenda głosi, że gdy Turcy pojmali jednego z Węgrów, jego dziewczyna poszła do samego sułtana z prośbą o uwolnienie. Ten - dzisiaj byśmy powiedzieli - na odczepnego, powiedział, że uwolni jej chłopca, gdy ona przyniesie mu wpięty w ubranie bukiet kwiatów. Życzenie teoretycznie nie do spełnienia, bo był właśnie środek zimy. Ale sprytna dziewczyna wyhaftowała przeróżne goździki, tulipany i róże tak ładnie, że zachwycony i wzruszony sułtan uwolnił chłopaka.

W Mezokovesd mieści się Muzeum Matyo, są tam wystawione różne przykłady tamtejszej sztuki ludowej, głównie oczywiście hafty. Poniżej dwa przykłady:

[Obrazek: matyomuzeum.jpg]

[Obrazek: matyohimzesmuzeum2.jpg]
Odpowiedz
#4
Dość obszerna ekspozycja etnograficzna znajduje się na zamku w Egerze. Aby ją zwiedzić, trzeba wykupić osobny bilet (to samo dotyczy innych wystaw). Oto kilka zdjęć ładnych wyrobów:

[Obrazek: 28clzk7.jpg]

[Obrazek: sn0yyp.jpg]

[Obrazek: dh911y.jpg]
Odpowiedz
#5
To ja może dodam hafty kalocsai. Jest teraz na nie nota bene niesamowita moda, która wyszła nawet poza granice Węgier.

[Obrazek: 001_kalocsai_minta.jpg]

I na strojach Hamiltona i Buttona w Formule 1:
[Obrazek: 010_742_5244_742_1635_742_9081_742_1211_..._copya.jpg]
Odpowiedz
#6
(10-09-2012, 20:45)Arw napisał(a): To ja może dodam hafty kalocsai. Jest teraz na nie nota bene niesamowita moda, która wyszła nawet poza granice Węgier.

[Obrazek: 001_kalocsai_minta.jpg]

I na strojach Hamiltona i Buttona w Formule 1:
[Obrazek: 010_742_5244_742_1635_742_9081_742_1211_..._copya.jpg]

a tutaj widac ten haft na trampkach

[Obrazek: 2elwfg9.jpg]
Odpowiedz
#7
[Obrazek: 1129wdw.jpg]
Jest kilka sklepow, gdzie mozna kupic tego typu ubrania tzw.folk fashion (tutaj i tutaj)
Odpowiedz
#8
Mozna i tak:
[Obrazek: 2ceozl0.jpg]
Odpowiedz
#9
[Obrazek: 11sggih.jpg]
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości