Parkowanie w Budapeszcie
Wg naszych przepisów parkowanie na chodniku jest dozwolone przy zachowaniu 1,5 m wolnej przestrzeni dla pieszych, o ile znaki nie stanowią inaczej.
Przy szerokości chodnika 2,5 m samochodu ne zaparkujesz, a motocykl już tak.
W którymś kraju nie można parkować motocykl i na parkingach dla samochodów, ale nie wiem w którym. Mam nadzieję, że nie na Węgrzech.
Odpowiedz
(17-02-2015, 7:32)Sztasek napisał(a): Z reguły parkowanie jest gratis, lecz są miejsce gdzie opłatę trzeba wnieść...

Sztasku znajomy z pracy zwrocil mi uwage ze od 2013 obowiazuje platnosc dla motocykli jak dla osobowek.
Poszukajmy lepiej w przepisach bo on tez nie potafil podac wiecej szczegolow.
Odpowiedz
(19-02-2015, 23:39)OldMan napisał(a): Wg naszych przepisów parkowanie na chodniku jest dozwolone [...]

A ty pytasz o parkowanie w Krakowie czy w Budapeszcie?
Bo jeśli Budapeszcie to po co cytujesz "nasze przepisy"?
Węgierskie ci @Sztasek objaśnił, ale nie dotarło...
Odpowiedz
(22-02-2015, 13:08)Komarek napisał(a): (...) znajomy z pracy zwrocil mi uwage ze od 2013 obowiazuje platnosc dla motocykli jak dla osobowek.
Poszukajmy lepiej w przepisach bo on tez nie potafil podac wiecej szczegolow.

Według mnie znajomy nie ma racji.
Paragraf 15/A ustęp 5. ustawy I. z 1988 roku o ruchu drogowym podejmuje ten temat.
Co prawda nie wprost, ponieważ dotyczy on zasady ustalania stawek za 1 godzinę parkowania, ale wśród wymienionych pojazdów, których dotyczy ta zasada nie ma dwukołowego motocykla. Skoro nie ma stawki za godzinę parkowania dwukołowego motocykla to nie ma opłaty za jego parkowanie.
Poniżej tekst w oryginale aktualnie obowiązującego ust. 5. w/w ustawy.
"(5) Az egy órára vonatkozó várakozási díj személygépkocsi, három- vagy négykerekű motorkerékpár, valamint három- vagy négykerekű segédmotoros kerékpár várakozása esetén - a tárgyév január 1. napjától tárgyév december 31. napjáig terjedő időszakban - nem haladhatja meg az állami adóhatóság által az előző naptári év szeptemberében és az azt megelőző tizenegy hónapban egy liter ESZ 95-ös ólmozatlan benzin üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatosan alkalmazható áraként havonta közzétett ár egyszerű számtani átlagának a kétszeresét."
Cały tekst ustawy.
Zadałem pytanie dotyczące tego tematu dwóm urzędom węgierskim. Jak przyjdzie odpowiedź wrócę do tematu.
Odpowiedz
(22-02-2015, 22:06)Waldek napisał(a): Znajomy nie ma racji...

Na stronach BKK tez jest wyraznie a három- vagy négykerekű motorkerékpár czyli trajki i quady.
Nie wiem co mial na mysli bo moj wegierski jest za slaby.
Odpowiedz
(15-02-2015, 11:18)OldMan napisał(a): Witam serdecznie !
A jak wygląda parkowanie motocykla ? Płaci się jak za samochód czy są inne stawki ?
Można zaparkować na chodniku ?

Obiecywałem odpowiedź po otrzymaniu informacji ze źródła. Zadałem dwa pytania.
Jedno było skierowane do Kierownika Biura Prezydenta Budapesztu.
Dzisiaj dostałem odpowiedź z tego urzędu. Tłumaczenie odpowiedzi przedstawiam poniżej.

W sprawie pytania przesłanego do Pani Kierownik Biura Prezydenta Ágnes Kovácsné Tóth dotyczącego opłaty za postój motocykla dwukołowego udzielamy następującej odpowiedzi:

Odpowiedź na zadane pytanie można znaleźć w wielokrotnie modyfikowanym wspólnym rozporządzeniu KPM-BM 1/1975 (z dnia 2.II).
Według paragrafu 40 niniejszego rozporządzenia:
(3) Dwukołowe motocykle, motorowery i rowery można zatrzymać obok siebie w dwóch rzędach lub ma ukos do krawędzi jezdni jeśli pojazdy nie zajmują więcej miejsca niż szerokość pojazdu osobowego. W miejscach gdzie miejsce postojowe jest oznaczone znakami na jezdni (na podstawie par. 18, ust. 1 punkt j) w miejscu wyznaczonym dla jednego samochodu mogą zatrzymać się dwa takie pojazdy.
(8)[1] Na chodniku można zatrzymać się w części albo w całości tylko wtedy kiedy
a) pozwala na to znak drogowy lub znak poziomy na jezdni
b) pojazd zajmuje co najwyżej połowę szerokości chodnika,
c) dla ruchu pieszych pozostaje co najmniej 1,5 metra szerokości chodnika i
d) nacisk osi pojazdu nie przekracza 1000 kg.
(9)[2] Na chodniku może zatrzymać się ze swoim pojazdem osoba o ograniczonej zdolności poruszania się (bądź pojazd przewożący taką osobę), samochód przewożący chorych, autobus szkolny, rower, motorower i dwukołowy motocykl po spełnieniu innych warunków określonych w ust 8 nawet wtedy gdy znak drogowy dotyczący postoju lub znak poziomy na jezdni na to nie zezwala.

Informuję jednocześnie, że w Budapeszcie za dwukołowe motocykle nie trzeba wnosić opłaty parkingowej.

Podpisał z upoważnienia kierownika departamentu László Németh
Główny radca György Bartkó
Urząd Prezydenta
Departament Eksploatacji Miasta
Wydział Komunikacji
Odpowiedz
(18-03-2015, 2:05)Waldek napisał(a): Obiecywałem odpowiedź po otrzymaniu informacji ze źródła...

Dzięki za info Uśmiech
Tym bardziej cenne, że starsza córa od kilku dni pomyka po BP motocyklem i dużo jej łatwiej niż autem.
W sensie łatwiej parkować chociaż branie też ma większe od kiedy wsiadła na dwa kółka Język
Odpowiedz
(18-03-2015, 2:05)Waldek napisał(a): Obiecywałem odpowiedź po otrzymaniu informacji ze źródła.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i pozdrawiam.
Odpowiedz
Krótka piłka dla kumatych w tych sprawachOczko

Można bezpiecznie zostawić auto w okolicach tego kółka(może być lekko po za nim), na 1 noc?
pilneOczko
[Obrazek: sq2m8n.jpg]
Odpowiedz
Witajcie

Dzisiaj debiutuję na tym forum z racji planowanego wyjazdu na Węgry w sierpniu. Tak sobię myślę że warto by odwiedzić Budapeszt. Chciałem się Was poradzić co do miejsca jednodniowego i bezpłatnego parkowania w okolicy Starego Miasta. Dodam że będę wjeżdżał do BP autostradą M3.

Paweł
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  'Maciej Je' w Budapeszcie ex-komar 4 361 24-04-2024, 9:20
Ostatni post: Slavekk
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 299 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie Edin 559 556,613 18-11-2023, 15:03
Ostatni post: Tiresias
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 87,956 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 318 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 11 gości