Ják
#1
Ják to mała wioska leżąca 10 km na południe od Szombathely. Bedąc ostatnio w Szombathely postanowiłam w końcu pojechać tam, aby zobaczyć na własne oczy, co tyle razy oglądałam na zdjęciach. Na stacji kolejowej poprosiłam o bilet w obie strony. Pani kasjerka bez słowa wydała mi bilet. No i co się stało??? Wysiadłam z pociągu w szczerym polu. Kilka osób, które wysiadło ze mną szybko powsiadało na rowery i zaczęło się oddalać w różnych kierunkach. Zdążyłam jeszcze krzyknąć do ostatniego oddalającego się: w którą stronę do Ják? Pomachał mi reką wskazując kierunek. I zaczęłam iść pustą szosą we wskazanym kierunku. Najgorzej, że było samo południe i temperatura powyżej 30C. A nie miałam ani wody ani okularów przeciwsłonecznych i zaczynało mi się kręcić w głowie...Ale zacisnęłam zęby i szłam dalej. Myslałam: nie odpuszczę... (a poza tym nie miałam wyjścia). W końcu dwóch panów w furgonetce zatrzymało się i podwiozło mnie pod sam kościół:'okazalo się, że od stacji kolejowej do Ják jest 5 km! Ale warto było! Oto zdjęcia, zobaczcie sami: najlepiej zachowany obiekt architektury romańskiej na Węgrzech (XIII wiek).
Acha, jakbyście chcieli tam pojechać, to tylko autobusem. Przystanek prawie pod samym kościołem!

[Obrazek: 258awt4.jpg]

[Obrazek: 6sucyp.jpg]

[Obrazek: 2ldxbb9.jpg]

[Obrazek: 5yazhv.jpg]
Odpowiedz
#2
Oczyiwsta oczywistość, ale podać trzeba: trochę mniejszą kopię kościoła w Jak można zobaczyć w Budapeszcie. Jest jedną ze składowych zamku Vajdahunyad w Városliget :-) Jak ktoś ma daleko do Jak zapraszam do Pesztu!
Odpowiedz
#3
Super, ze o tym napisałeś. My w tym roku będziemy w Szombathely, to pewnie zobaczymy jak tam jest. A co można jeszcze zobaczyć w tych okolocach ładnego ???
Odpowiedz
#4
(06-07-2013, 15:55)Cheritka napisał(a): Super, ze o tym napisałeś. My w tym roku będziemy w Szombathely, to pewnie zobaczymy jak tam jest. A co można jeszcze zobaczyć w tych okolocach ładnego ???

W jakiej odległości i jakim środkiem lokomocji?

Co do kościoła, to fakt, przepiękny, byliśmy w ubiegłym roku. A wcześniej odwiedziliśmy kościół w Lebeny, równie przepiękny :
http://www.flickr.com/search/?q=lebeny
i nie jestem pewna, czy nie starszy - rok 1208
Odpowiedz
#5
A jak wygląda możliwość obejrzenia kościoła w Jak w środku? Czy jest on otwarty w jakiś godzinach, czy kupuje się jakieś bilety?
Odpowiedz
#6
Jest możliwość wejścia do środka kościoła codziennie od 9 do 18 za małą opłatą ( chyba było 200-300 forintów za osobę).
Odpowiedz
#7
Jako, że niedawno wróciłem z zach. Węgier, mam świeże informacje. W VI.2014 wstęp do kościoła w Jak to koszt 300 ft, ulgowy dla "diak" (uczniów?) 150 ft. Bilet upoważnia do wejścia na teren kościoła tj. za mury (innymi słowy za darmo zabytkowi nie można się przyjrzeć nawet z zewnątrz) oraz do zobaczenia nieoświetlonego wnętrza. Jeżeli komuś jest za ciemno, może wrzucić do automatu 100 ft, co odpala oświetlenie na całe 4 minuty !
Za parking nie ma dodatkowych opłat.
[Obrazek: b7qj4zd3tge6.jpg]
[Obrazek: jc5xi4fft5qx.jpg]
Odpowiedz
#8
Jeśli kościół jest czynny w sensie liturgicznym, to zdarza mi się zwiedzać w formie udziału w nabożeństwie (np. Spisska Sobota czy Levoca).
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Krajobraz jak na Marsie jolanta631 1 3,129 08-10-2017, 5:08
Ostatni post: Sztasek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości