Wystawy stałe
#1
Wystawa stała: „Tradycyjna kultura wsi węgierskiej”

Wystawa stała Muzeum Etnograficznego w Budapeszcie prezentuje świat materialny ówczesnej ludności węgierskiej mieszkającej na wsi. Materiał obejmujący okres od końca XVIII wieku do pierwszej wojny światowej przedstawiony został w trzynastu salach. Wystawa zwraca uwagę na podział etniczny i religijny ludności zamieszkującej Basen Karpacki, typowe formy osadnictwa, różnorodność pracy wiejskiej oraz narzędzi, tradycyjne stroje codzienne i świąteczne. Odwiedzający muzeum poznają zwyczaje żywieniowe, pracę rzemieślników, zobaczą również, jak wyglądały miejsca spotkania kultur miasta i wsi, tj. targ i jarmark.

Dwa bieguny kultury mieszkaniowej XIX wieku zobaczymy na przykładzie zachowującej średniowieczne warunki mieszkaniowe kurnej chaty z regionu Őrség oraz bogato zdobionej białej izby z regionu Sárköz. W rozkwicie sztuki ludowej decydującą rolę odgrywali pochodzący ze wsi i miasteczek rzemieślnicy, którzy na wielką skalę wytwarzali malowane meble, kolorowe tkaniny, haftowane ubrania. Tworzyły się w ten sposób charakterystyczne style regionalne, które również możemy zaobserwować na wystawie.

Przedstawienie ważnych momentów w życiu związane jest z systemem wartości panującym na wsi, którego centrum stanowiło wesele. Wystawa zaprasza do obejrzenia posagu panny młodej oraz ślubu kościelnego w regionie Kalotaszeg. Duchowe bogactwo tradycyjnej kultury ludowej obrazuje ostatni temat wystawy: prezentacja świąt dorocznych. Eksponaty i sceny (kolędowanie, karnawałowi przebierańcy, jasełka, stół wigilijny) przedstawiają związane z rokiem kościelnym i gospodarczym zwyczaje, które zawierają w sobie elementy zachodnich i wschodnich kultur.

Kurator wystawy: Attila Selmeczi Kovács
Odpowiedz
#2
Naprawdę zachęcam do obejrzenia wystawy, dzięki której można poznać tradycyjną kulturę węgierską, z całą jej różnorodnością i pięknem oraz przemianami. Każdy przedmiot odkrywa nowe aspekty bogatej kultury węgierskiej: ozdobne sukmany zadziwiają precyzją wykonania, sprzęty pasterskie świadczą o skromności życia na puszcie, zabawki dziecięce są miniaturą świata dorosłych. W zrozumieniu tradycyjnych węgierskich zwyczajów pomogą umieszczone w każdej z trzynastu sal tablice z informacjami w języku węgierskim i angielskim. Muzeum zachęca również do skorzystania z pomocy przewodnika (szczegóły w wątku Bilety wstępu) oraz do odwiedzenia sklepiku Muzeum Etnograficznego, gdzie można zakupić katalog z wystawy (język węgierski i angielski).
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wystawy czasowe EtnoMuzeum 23 23,866 27-04-2014, 1:37
Ostatni post: budapeszter



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości