Region Eger
#41
(10-10-2016, 20:58)ember napisał(a): Wracając do Mezokovest to tam sa cudowne warsztaciki rękodzielnicze do zwiedzania, w zasadzie w prywatnych zabytkowych chałupach...

Masz może dokładny adres i jakieś info jak się tam dostać ? Uśmiech
Odpowiedz
#42
ten skansen jest na ul.Kisjankó Bori . Warto też zwiedzić muzeum maszyn na ul.ul. Eötvös 32
Odpowiedz
#43
Te d0mki smerfów są chyba tuż przy centrum, lokomobile jakieś pół kilometra dalej.
Odpowiedz
#44
(19-07-2017, 19:32)jolanta631 napisał(a): ten skansen jest na ul.Kisjankó Bori . Warto też zwiedzić muzeum maszyn na ul.ul. Eötvös 32
Dokładnie. To test taka mikro-dzielnica skansenowa, z tą różnica, że tam ciągle mieszkają.
Najlepiej pokręcić się po tych uliczkach (pomiędzy Eötvös utca a Karoly ut.
https://www.google.pl/maps/place/Hadas+V...20.5709633
Jest też dom-muzeum pani Kisjankó Bori (do wyguglowania kim była, niestety na wikipedii tylko artykuł po węgiersku).
Co do "muzeum traktorów" to jest u nich też kompletnie wyposażony dom mieszkalny (a la lata 30. XX w.), do którego można wejśc, usiąść na ławie, poogladać obrazki i fotografie na ścianach, dotknąć pościeli Uśmiech W sumie to aż dziwne że to tak dostępne.
Muzeum to organizuje corocznie, jakoś na pocz. września, paradę zabytkowych lokomobili, nie byłem (jeszcze Oczko ) ale oglądałem filmiki, no nieprawdopodobna sprawa.
A jeszcze bardziej nieprawdobodobne jest to, że to muzeum jest prywatne (!)
pzdr.
Odpowiedz
#45
Witam serdecznie, aktualnie przebywam z rodziną w Egerze, chciałem zapytać o dostępność szlaku na Nagy Eget, czy ktoś z niego korzystał?Od której strony najlepiej wejść na ten szczyt?Czy szlak dla 3 letniego dziecka będzie do zniesienia?pozdrawiam.
Odpowiedz
#46
Najkrótsza droga prowadzi do punktu widokowego, to odcinek ok. 3km, prowadzący piaszczystym traktem pomiędzy winnicami od przystanku Eger Csomós-Tanya (droga w kierunku Noszvaj). Nie jestem pewien oznakowania tej trasy. 
Odradzam w porze deszczowej.
Odpowiedz
#47
To dosłownie 1 km od mojego lokum...a ja zaufałem przewodnikowi i pojechałem do samego Noszvaj i stamtąd rozpocząłem wędrówkę paskudnym, kamienistym i do tego rowerowym Uśmiech szlakiem.Serdecznie Ci dziękuję za pomoc, jutro pogoda ma być gorsza więc raczej Miskolc Tapolca, ale mam nadzieję że Nagy Eget uda nam się zaliczyć podczas tego wyjazdu.



PS.Widzę Sztasek, że jesteś węgierskim weteranem...więc zapytam, gdzie poleciłbyś dobrze zjeść lokalną kuchnię w okolicy Egeru?
Odpowiedz
#48
(02-09-2019, 16:19)Wazzki napisał(a): ... zapytam, gdzie poleciłbyś dobrze zjeść lokalną kuchnię w okolicy Egeru?

Zwiedzić, zobaczyć, zjeść ... Babgulyás ze śmietaną  Uśmiech latem było też danie dnia
Hórvölgyi Remete Étterem, Cserépfalu - to przy drodze pomiędzy Cserépfelű i Bükkzsérc, krzyżówka na Hollóstető
Odpowiedz
#49
Czy warto zwiedzić park dinozaurów w okolicy Egeru?Jest to ciekawe miejsce dla najmłodszych czy raczej słabo?Orientuje się ktoś jak wygląda cena wejściówek?
Odpowiedz
#50
Witam, przepraszam za post pod postem, ale jestem już po powrocie z Węgier(byłem 2 raz pierwszy raz to 2008 ale wtedy sam Budapeszt), i jestem zachwycony.Jednak jedna sytuacja nie daje mi spokojuSzeroki uśmiech mianowicie po drodze z Egeru drogą nr 25 jeśli mnie pamięć nie myli w okolicy Belapatfalva, znajduje się zabytkowy szyb kopalni(jak na złość rozładował się akumulator w aparacie i nie mam zdjęcia), chciałbym zapytać jeśli ktoś się orientuje co było kopane na tym terenie?Domyślam się, że kopalnia istniała już w XIX w(po pięknym drewnianym szybie).Przepraszam za to nietypowe pytanie, ale sam mieszkam na terenach na których istniało mnóstwo kopalń rudy żelaza i jest to dla mnie ciekawy tematUśmiech.Wiem też że w samych Węgrzech jeszcze w okresie PRL-u w Polsce musiały istnieć kopalnie, gdyż z moich stron sporo osób tam pracowało, jednak nie wiem jakie surowce na terenie Węgier były pozyskiwane, i czy n.p orientuje się ktoś czy są jakieś godne uwagi muzea poświęcone wydobyciu?pozdrawiam Mateusz.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Region Szekszárd Klimaty Węgierskie 2 7,027 03-05-2021, 17:24
Ostatni post: Konrad15
  Miłe miasteczko w trójkącie Eger - Miszkolc - Debreczyn grzego80 4 5,102 28-05-2019, 14:20
Ostatni post: McMichael
  Góry Bukowe, Eger, Hortobagy, Balaton i co jeszcze ludwian 2 3,439 20-06-2017, 14:28
Ostatni post: moziba
  Miscolc czy Eger? ravel 5 6,168 30-08-2016, 15:40
Ostatni post: ember
  Budapeszt - Eger yulaa 0 2,938 12-07-2016, 14:57
Ostatni post: yulaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości