Region Eger
#51
Na tych terenach wydobywano węgiel kamienny: Bélapátfalva, Egercsehi, Egerbakta, Borsodnádasd.
Ostani szyb w Borsodnádasd zamknięto w latach 70-tych ub. wieku.
Odpowiedz
#52
O dziękuję za szybką odpowiedź, faktycznie szyb który zwrócił moją uwagę nosił w nazwie człon Egercsehi.Tak jak piszesz osoby które z moich stron pracowały w tych kopalniach często już niestety nie żyją i nie miałem możliwości dopytać czyli zgadzałoby się że wydobycie zaniechano w latach 70-tych.Pracował tam ojciec mojego dalszego sąsiada który ten zawód przypłacił życiem w kopalni węgierskiej lub czeskiej(pamięć bywa zawodna)i z tego co pamiętam to kopalnie węgla kamiennego w jednym i drugim z tych państw był wysoko metanowe.Ciekawi mnie czy istnieją jakieś muzea poświęcone wydobyciu na Węgrzech?
Odpowiedz
#53
Kilka fotek ze stacji przeładunkowej kopalni węgla Egercsehi ... >>> Masz tutaj
PS. Galeria otwiera się po krótkim oczekiwaniu...
Odpowiedz
#54
Dzięki, dokładnie o to miejsce mi chodziło, czyli to nie tyle budynek szybu co stacja przeładunkowa, dobrze wiedzieć.Bardzo klimatyczne miejsce, w ogóle zauważyłem u siebie pewne spaczenie jeśli chodzi o obserwowanie opuszczonego przemysłu dawnych "demoludów".Stety-niestety w Polsce już coraz mniej takich widoków, przypominających dawne czasy zupełnie innej gospodarki(no u mnie w Częstochowie ostatnie takie miejsce dawne fabryki włókiennicze też były plany zlikwidować), co dla mnie jest karygodne, to jednak fragment naszej historii, ciężkiej ale jednak.
Odpowiedz
#55
(08-09-2019, 11:10)Wazzki napisał(a): ... Ciekawi mnie czy istnieją jakieś muzea poświęcone wydobyciu na Węgrzech?

Są takie muzea, w google wstaw > magyar bányamúzeum <  ...  (sporo, jak na taki mały kraj)
Odpowiedz
#56
(07-09-2019, 7:38)Sztasek napisał(a): Na tych terenach wydobywano węgiel kamienny: Bélapátfalva, Egercsehi, Egerbakta, Borsodnádasd.
Ostani szyb w Borsodnádasd zamknięto w latach 70-tych ub. wieku.

W Belapatfalva raczej nie było kopalnii węgla kamiennegi, tam jest/był duży kamieniołom i cementownia.
Kamieniom widać z daleka, np. z Kekes.
pzdr.
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Region Szekszárd Klimaty Węgierskie 2 7,065 03-05-2021, 17:24
Ostatni post: Konrad15
  Miłe miasteczko w trójkącie Eger - Miszkolc - Debreczyn grzego80 4 5,122 28-05-2019, 14:20
Ostatni post: McMichael
  Góry Bukowe, Eger, Hortobagy, Balaton i co jeszcze ludwian 2 3,452 20-06-2017, 14:28
Ostatni post: moziba
  Miscolc czy Eger? ravel 5 6,209 30-08-2016, 15:40
Ostatni post: ember
  Budapeszt - Eger yulaa 0 2,942 12-07-2016, 14:57
Ostatni post: yulaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości