Kamienie milowe Imperium Rzymskiego na Wegrzech
#1
Ciekaw jestem czy w swoich wędrówkach po Węgrzech trafiliście na kamienie milowe - pamiątki z czasów Imperium Rzymskiego.
Poniżej zdjęcie kamienia milowego który mieliśmy okazje zobaczyć we wsi Lébény gdzie wybraliśmy się na zwiedzanie średniowiecznego kościoła (jeden z ważniejszych zabytków z tego okresu na Węgrzech).

Kamień w QVADRATA (teraz Lébény) znajduje się w połowie drogi z AD FLEXUM (teraz Mosonmagyaróvár) do ARRABONA (teraz Győr).

[Obrazek: IMGP7260_zps434d52e0-1_zpsa02560d4-1_zps...fc1aea.jpg]

zbliżenie na opis

[Obrazek: IMGP7260_zps434d52e0.jpg]
Odpowiedz
#2
Kamieni milowych nie widziałem (bądź nie zwróciłem uwagi), ale bardzo podoba mi się instalacja zrobiona w centrum Pesztu przy Kościele Śródmiejskim (obok Mostu Elżbiety) na miejscu Contra-Aquincum, która przedstawia usytuowanie wszystkich wazniejszych twierdz Cesarstwa Rzymskiego wzdłuż linii Dunaju. W Polsce nikt nie wpadnie na takie fajne zagospodarowanie przestrzeni miejskiej jak tam.

[Obrazek: 143gpqt.jpg]

Pod zdjęciem wklejam link, gdzie można zobaczyć fotki z placu.

http://www.klubradio.hu/forum.php?forumi...=2&page=27
Odpowiedz
#3
Instalacja wygląda interesująco, przy pierwszej okazji wybiorę się na oglądanie.
Na fotografiach z placu widać też podwójną linię, która pewnie pokazuje przebieg limesu - systemu rzymskich umocnień chroniących Imperium przed barbarzyńcami.

Może w tym roku uda mi się trafić na kolejny kamień milowy, najchętniej na terenie Górnej Panonii.
To właśnie limes biegnący wzdłuż Dunaju od stolicy prowincji - Carnuntum (teraz Bad-Deutsch-Altenburg w Austrii) pełnił ważna funkcję obronną. Limes był ochraniany przez obóz wojskowy Carnuntum oraz Gerulata (teraz bratysławska dzielnica Rusovce) i Ad Flexum (teraz Mosonmagyaróvár).
Gdy znalazłem informację, że Carnuntum było znaczącym miastem żyjącym z bursztynu od razu przypomniała mi się wizyta w Sopron gdzie na Fő tér zobaczyłem sympatyczny akcent związany z Kaliszem.

[Obrazek: IMGP8173_zpsef111331-1_zps49417e85.jpg]
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Książki historyczne o Węgrzech rwmagyar 51 46,481 18-01-2024, 20:48
Ostatni post: rwmagyar
  Instytut Liszta Węgierskie Centrum Kultury na YouTube i nie tylko rwmagyar 1 239 18-01-2024, 20:23
Ostatni post: rwmagyar
  Węgierski szef sztabu armii nazwał atak Niemiec na Polskę w 1939 r. wojną lokalną polijerry 0 298 11-05-2023, 5:54
Ostatni post: polijerry
  W Sieci Historii o Węgrzech eplus 6 12,116 29-01-2019, 19:11
Ostatni post: ember
  Trianon 1920, spotkanie na Zamku Królewskim andrasz 2 3,615 02-09-2018, 11:45
Ostatni post: ember



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości