Ópusztaszer: kolebka państwa madziarskiego
#1
I tu się właśnie wszystko zaczęło... Właśnie tutaj w 896 r. książę Árpád i inni przywódcy zawarli umowę i tym samym dali zaczątki państwa Madziarów. W 1000-lecie postawiono pomnik Árpáda, a potem wokół niego powstał skansen w 1971 roku.
Oficjalna nazwa Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark czyli Narodowy, Historyczny Park Pamięci w Ópusztaszer. Dojazd samochodem jest łatwy (obok jest duży parking). Natomiast pociąg tu nie dochodzi. Autobusem ciężko dojechać: zaledwie kilka kursów dziennie (zależnie od pory roku). Główni zwiedzający to Węgrzy i wycieczki/grupy z Azji.
Bilety też bardzo drogie: za bilet normalny zapłaciłam 3,500 HUF (ten bilet tzw. HÉTVEZÉR czyli SIEDMIU WODZOW uprawniał mnie do zwiedzania parku+ malowidła-panoramy). Można kupić bilet normalny bez oglądania malowidła: 2,200 HUF. Oficjalna strona tutaj, jest wersja angielska i niemiecka.
W tym parku liczącym 55 hektarów są różne atrakcje, które się zwiedza w dowolnej kolejności (do biletu jest dołączona małamapka). Są też meleksy za odpowiednią oplatą(chyba).

[Obrazek: ay4j2x.jpg] Wejście

[Obrazek: 2w39ojc.jpg] Monument Árpáda
Odpowiedz
#2
Przed pomnikiem Árpáda jest placyk, a wokół niego stoją popiersia kilkunastu królów węgierskich. Zfotografowałam trzech, którzy z jakiegoś powodu spodobali mi się bardziej od pozostałych:

[Obrazek: nq7inq.jpg]

[Obrazek: s23yfb.jpg]

[Obrazek: 2roj52w.jpg]
Odpowiedz
#3
Dzieło Miklósa Melocco Földműves (Rolnik)

[Obrazek: 33xxafn.jpg]
Odpowiedz
#4
Jest też turul trzymający szablę pomiędzy szponami. Na 7-metrowej kolumnie jest 64 blaszek z godłami historycznych województw.
[Obrazek: fcp8wl.jpg]
Odpowiedz
#5
Csete-jurták
[Obrazek: 99qmah.jpg]

[Obrazek: 2ufa8t2.jpg]
Odpowiedz
#6
Skansen: domy mieszkalne z przełomu XIX/XX wieku, szkoła, warsztaty, sklepy.

[Obrazek: i4348m.jpg] Makó

[Obrazek: 2zqhg93.jpg] Szeged (to jest typowy dom z tego regionu (pisałam o nich poprzednio tutaj)

[Obrazek: bflx5t.jpg] wnętrze domu
Odpowiedz
#7
no cudne!!!! Dziękuję, naprawdę super. zapraszam do naszej Zagrody Guciów, mniej więcej to samo, tylko troszkę inaczej...
Odpowiedz
#8
Brama seklerska z 1913 roku z miejscowości Fenyéd (obecnie Rumunia):

[Obrazek: rvy45g.jpg]

[Obrazek: 2z90jkk.jpg]
Odpowiedz
#9
Árpád Feszty i jego koledzy namalowali olbrzymie malowidło o przybyciu pierwszych Madziarów do Kotliny Karpackiej. Znajduje się ono w specjalnie ku temu celowi wybudowanej rotundzie. Prawdę mowiąc, całe to przedsięwzięcie bardzo mi przypomina Panorame Racławicką. Nic dziwnego: polscy restauratorzy brali udział w doprowadzeniu dzieła do ostatecznego wyglądu. Jeden pan poinformował mnie, że drogo kosztowało, ale warto było. Jeszcze mi powiedział, że jeden z polskich restauratorów zginął prowadząc auto po pijaku i "już nie wrócił do Ojczyzny"...I tak staliśmy, patrząc na tę panoramę, smutno kiwając głowami nad losem polskiego restauratora...
A tutaj można obejrzeć sobie całą panoramę za darmo ( kupując bilet wstępu, trzeba zaznaczyć w kasie, czy chce się oglądać panoramę, czy nie. Bilet wstępu nie obejmuje oglądania panoramy).
Odpowiedz
#10
Ribizli napisz proszę ile czasu zajęło Ci zwiedzenie Opusztaszer?
Gdzieś spotkałam się z informacją, że są tam też organizowane pokazy ujeżdżania koni. Czy wiesz coś na ten temat?
Odpowiedz


Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Węgierskie trójstyki - 3 państwa w jednym miejscu Rafał 2 5,057 02-12-2022, 15:51
Ostatni post: Slavekk



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości