26-02-2016, 8:53
(26-02-2016, 0:26)zumi16 napisał(a): ok, to wiadomo, ale co z tą z XVII wieczną literalnie tak ją zapiano "Zophia Konstancia" (uwaga Konstan>>cia<<)
co z pannami w dawnych latach, lub dzieśmi nieślubnymi, miały nazwisko (w sumię też imię) od matki jak tutaj ewentualnie "Konstancia"?
Tylko myślę: Zasady XVII-wiecznej pisowni różnią sie od używanej dzisiaj. Inna sprawa, to sam j.polski. Polacy lubują się w spolszczaniu wielu nazw własnych w tym i nazwisk powołując się na gramatykę i odmiany przez przypadki stosując przy tym polskie zasady pisowni. Taki prosty przykład: Petőfi Sándor. Jak zapisać to po polsku, bez ukośników czy z nimi? Jak poprawnie napisać "Petőfi Sándor versei":
- wiersze Petőfi Sándor
- wiersze Sándora Petőfi (Sándor`a Petőfi)
- wiersze Sándora Petőfiego (Sándor`a Petőfi`ego)
Konstanty i Anastazy to typowe męskie imiona, jak dotąd nie spotykłem na Węgrzech mężczyzny o takim imieniu... ale w Rumunii mam znajomego o imieniu Constantin. Znane są żeńskie odpowiedniki tych imion: Konstancja i Anastazja - to polska pisownia. Znam kobietę mieszkającą na Węgrzech o imieniu Anasztázia.
Panny w dawnych latach też miały nazwiska i imiona. Dawniej łatwiej było rozróżnić po nazwisku pannę od mężatki. Dzisiaj już trudniej, bo tradycyjne po zamążpójściu przejęcie nazwiska (z imieniem) nie jest obowiązkowe. Idąc dalej, nawet po zamążpójściu kobieta ma prawo zachować i używać własne nazwisko panieńskie.
Nieślubne dzieci (tak piszesz) rodzą sie i dzisiaj. Jeśli biologiczny ojciec dziecka nie uznawał ojcostwa, dziecko - w tych dawnych czasach - nie mogło nosić nazwiska po ojcu. Z reguły nadawano mu nazwisko (panieńskie) matki, czasami dokładając dla chłopca imię po ojcu. Łatwiej było z dziewczynkami bo od początku tuż po narodzeniu nadawano jej nazwisko i imię po matce.
Dzisiaj, w czasach gdy życie w związku małżeńskim nie jest modne - też rodzą się dzieci. Na Węgrzech prawo daje wybór odnośnie nadania dziecku nazwiska, nawet osoby żyjące w związku mogą nadać dziecku nazwisko po matce, te panieńskie.