26-02-2016, 15:23
(26-02-2016, 0:26)zumi16 napisał(a): ... co z tą z XVII wieczną literalnie tak ją zapiano "Zophia Konstancia" ...
- czy ona była panna?
Mając tylko te "dwa słowa" można stwierdzić że to kobieta i panna. Nie wiem czy kolejność tych dwóch "imion" jest oryginalna, czy już spolszczona. Jeśli mamy doczynienia z oryginalną pisownią wegierską, to kobieta ma na nazwisko Zophia, na imię Konstancia.
Nie należy do szczególnych przypadków występowanie w nazewnictwie osoby dwóch członów będących typowymi imionami. Takie nazwiska na Węgrzech występują i dziś, i to dość często. Z tym nie ma problemów na Węgrzech, gdyż zasadą zawsze jest jako pierwsze podawać nazwisko, w drugiej kolejności imię - ale poza granicami Węgier takie nazewnictwo sprawia kłopoty, myli się nazwisko z imieniem - to mniejszy kłopot. W wielu przypadkach dochodzi do błędnego zaszeregowania osoby, wówczas najczęściej kobietę określa się jako mężczyznę.
Kilka przykładów: Antall József, Orbán Viktor, Vincze Viktória ... Péter Boglárka, Boglárka Péter, Viktória Viktor
Te dwa imiona - "Zophia Konstancia" - figurują w tekście i być może za nimi jest jeden lub więcej wyrazów związanych z nimi. Być może sprawę wyjaśni sam tekst w którym te imiona figurują. Pamiętać należy o tym, że ów tekst pochodzi z XVII wieku i nie wiem kto jest jego autorem ewentualnie do kogo był pisany, czy to jest list, czy administracyjna nota.
Sam temat jest ciekawy i ... niezłą pracę (naukową) dałoby się z tego wykreować.