Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction)
#2
dobry artykuł, natomiast umieszczone pod nim komentarze lepiej sobie odpuścić...


Cytat:Rumuni to Rzymianie, Polacy to Wandalowie, a Węgrzy to Sumerowie...

oj tak, a niektórzy to nawet wandale. Oczko


Cytat:Węgrzy twierdzili, że pochodzą od Hunów (a niektórzy nawet, że od Sumerów).

niektórzy twierdzą tak do dzisiaj...


Cytat:U Węgrów, z kolei, ślad genetyczny po stepowych Madziarach (na których spuściznę powołuje się Budapeszt, konstruując nawet takie czary-mary, jak "polityka panturańska") u zdecydowanej większości społeczeństwa nie występuje w ogóle: Madziarów było po prostu zbyt mało, więc o ile udało im się narzucić Węgrom swój język, to roztopili się w masie panońskich Słowian, Celtów itd.

rozumiem, o co chodzi [Madziarzy jako "krew", Węgrzy jako "ziemia"], ale zdanie o tym, że Madziarzy narzucili Węgrom swój język, brzmi jednak trochę dziwnie. Oczko


Cytat:Gdy w 2010 roku odsłaniano w Bratysławie pomnik Świętopełka opisanego na cokole jako "król dawnych Słowaków", zebrali się pod nim nacjonaliści z ogolonymi głowami i antyfaszyści, którym się rzeczeni nacjonaliści (i hasła przez nich głoszone) nie podobali. Do tego, jak twierdzili antyfaszyści, krzyż lotaryński na tarczy Świętopełka dziwnie przypomina w swojej formie symbol, którego używała faszystowska Gwardia Hlinki z czasów, gdy Słowacja była marionetkowym państwem, służącym hitlerowskiej III Rzeszy. Do tradycji tej właśnie narodowo-katolickiej Słowacji, notabene, wiedzionej przez ks. Tisę, nawiązują współcześni słowaccy nacjonaliści.

tak, chodziło o to, że poziome belki były równej długości, jak na tej fladze:

[Obrazek: sk%5Ehgk.gif]

swoją drogą o sam podwójny krzyż Węgrzy i Słowacy się mocno spierają [Słowacy widzą w nim krzyż śś. Cyryla i Metodego].


Cytat:Ale ta współczesna narodowość jest sprawą całkiem nową. Mieszkaniec podtarnowskiej wsi jeszcze w XIX wieku nie miał pojęcia, że jest Polakiem - dokładnie tak samo, jak przeciętny góral spod Martina nie wiedział, że jest z niego przedstawiciel narodu słowackiego. W tamtych czasach "poczucie narodowe" było wyłącznie domeną inteligencji. Dość przypomnieć, że na polskim Podlasiu "tutejsi" żyli jeszcze długo po II wojnie światowej.

podobają mi się tego typu etnonimy odwołujące się do samych siebie, trochę takie błędne koła: Oczko podlascy Tutejsi, "swoja mowa", cieszyńscy "stela", ...


Cytat:współczesna tożsamość słowacka to sprawa urodzona mniej więcej 200 lat temu. Nazwa słowackiego państwa to to samo, co nazwa Słowian jako takich: "Słowacczyzną" nazywano należące do Węgier tereny zamieszkane przez Słowian. Być może ta węgierska spuścizna sprawia, że Słowacy roszczą sobie czasem prawa do "zagospodarowania" wszystkich "bezimiennych" Słowian, których terytoria opanowali Węgrzy: przecież Madziarowie, dokonując "zajęcia ojczyzny" w basenie Karpackim, nie zajęli pustych przestrzeni - żyli tam panońscy Słowianie. Ci Słowianie tworzyli nawet państwowe organizacje, takie, jak np. Księstwo Błatneńskie (od jeziora Balaton, słowiańskiego jeziora Błotnego).

tą jakże adekwatną błotnistą etymologią "węgierskiego morza" co jakiś czas denerwuję znajomych Węgrów. Oczko


Cytat:Niektórzy węgierscy intelektualiści twierdzą, że Słowacy te struktury posiadali: byli przecież obywatelami państwa węgierskiego, a zatem węgierscy królowie byli ich królami a węgierskie państwo - ich państwem. Należy jednak wątpić, czy Słowacy to kupią. Niby struktury te stworzyli potomkowie "dawnych Słowaków" - ale jednak "zmadziaryzowani".

znam co najmniej jednego Słowaka, który to "kupił" Oczko i odwołuje się do tradycji Uhorska jako do wspólnej historii etnicznych Węgrów, Słowaków i innych narodowości. no i bardzo dobrze.
: Ɔ(X)И4M :
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Imperialna Słowacja i jej sąsiedzi (political fiction) - przez varpho - 29-03-2013, 3:35



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości