Wyjazd z południowej Polski na najbliższe baseny termalne. Kilka pytań
#1
Question 
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!  Piwo

Po raz pierwszy wybieramy się z rodziną własnym transportem do Węgier, główny cel podróży to chęć skorzystanie z basenów termalnych jak i aquaparków. Z racji, że jedziemy z synem (3,5 roku) wyjazd chcemy dostosować w większym stopniu pod niego, dlatego też chcemy obrać jedną z krótszych tras z racji, że będzie to dla niego najdłuższa podróż w jego życiu Uśmiech

Dużo śledziłem forum,czytałem, analizowałem lecz nie znalazłem odpowiedzi na wszystkie moje pytania, dlatego postanowiłem założyć ten wątek i liczę, że ktoś kto był na Węgrzech nie raz pomoże odpowiedzieć na moje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Aby było łatwiej odpowiedzieć, postaram się moje pytania jakoś sensownie poukładać i ponumerować z nadzieją, że przydadzą się one nie tylko mi ale również innym odwiedzającym forum.

1. Na bazę noclegową obraliśmy sobie wstępnie Lipót ( jak się domyślam w okresie wakacyjnym ta miejscowość niestety będzie pewnie oblegana ).  
Nasz pobyt będzie na czas od 3 do 5 dni. Czy to dobry wybór? Może lepiej wybrać jakąś inną miejscowość na bazę noclegową? Chcielibyśmy wieczorem gdzieś wyjść jeszcze na spacer, usiąść w jakiejś knajpie / winiarni... Liczę, że ktoś coś sensowego zaproponuje. 

2. Plan jest taki, aby dziennie możne było spędzić czas w innej miejscowości, niestety są one oddalone od siebie o około 100km i nie wiem czy to będzie sensowne ale czytałem że tak inni robią. Wstępnie myślimy o basenach w miejscowościach: Komarom / Papa / Sarvar / Tatabanya. 
Może warto z jakiejś zrezygnować na rzecz innej miejscowości ? Jeśli tak to jakiej?
Dodam, że nie zależy nam na zjeżdżalniach bardziej chcemy odpocząć zrelaksować się a dla małego sam brodzik z wodą będzie zapewne świetną atrakcją.

3.  Zakładając, że baza noclegowa będzie w Lipót to pojedziemy trasą obok większych miejscowości takich jak: Żylina / Trenczyn / Trnawa / Bratysława - czy gdzieś w pobliżu tej trasy ( maksymalnie do  100km ) znajdą się jakieś atrakcje dla  3-4 latka ? 
( Może być nawet coś do zwiedzania ciekawego, ostatnio byliśmy w ogrodach pokazowych Kapias i mały był zachwycony ).
Mapka naszej trasy: [Obrazek: f43fe7d11e83fe62m.jpg]

4. Jak wygląda kwestia winiet na Słowacji i Węgrzech ?  GoogleMaps pokazuje, że drogi są płatne dlatego dla świętego spokoju chyba lepiej wykupić winiety i nie stresować się, gdy przypadkiem miniemy zjazd i wjedziemy na płatną drogę.  Czy ktoś może podać stronę gdzie można kupić winiety Węgierskie jak i Słowackie? Była taka informacja w jednym z tematów, ale link był wygasły. Prosiłbym też w skrócie o jakiś opis czy te winietę należy wykupić na określoną ilość dni czy coś innego jest wyznacznikiem ?

5. Z racji, że noclegi będziemy zamawiać na ostatnią chwilę ( wyjeżdżamy za niecałe dwa tygodnie ) na pewno nie skorzystamy z noclegów, które znajdują się na terenach basenów, bo one są z reguły już zarezerwowane, więc pozostają nam kwatery czy też pobliskie hotele. 
Do czego dążę - jak w takiej kwestii wygląda wejście i wyjście z basenów ?  Zakupujemy bilet, czy też dostajemy opaskę i po opuszczeniu basenu musimy kupić kolejny bilet by na niego wrócić czy są może jakieś wyjątki i można wyjść po za teren basenu i np. po dwóch godzinach do niego wrócić?

6.  Jak rozwiązujecie kwestie pieniędzy, telefonów i innych wartościowych przedmiotów?  W PL z reguły zawsze zostawiałem je w samochodzie, lub ostatecznie w szafeczce na basenie ale jak się domyślam, pewnie nie wszystkie baseny mają takie szafeczki a nawet jeśli to strach w nich trzymać wartościowe rzeczy. W niektórych widziałem też opcje wykupienia schowka na wartościowe przedmioty - korzystał ktoś może z tego?

7. Czy korzystając z aplikacji google maps mogę spokojnie jechać do wyżej wymienionych miejscowości i poprowadzi mnie bez niespodzianek?

8. Nie znamy Węgierskiego ani też za bardzo Niemieckiego - czy w większości przypadków dogadamy się w kasach basenowych / kwaterach / sklepach  w naszym języku lub po angielsku? Czy raczej to będzie wyglądać jak wyprawa alpinisty na szczyt?  Szeroki uśmiech

9. Jak wygląda kwestia tankowania gazu w samochodzie na stacjach paliw w Węgrzech czy na Słowacji? Wygląda to identycznie jak u nas czy stosuje się jakieś inne zwyczaje, inne końcówki do gazu itp ? Z paliwem jak się domyślam jest wszędzie tak samo...

10. Mam się przygotować na jakieś specjalne atrakcje na drogach w Węgrzech, które mogą mnie zaskoczyć?  Uśmiech

11. Czy rezerwując pokój na stronach typu: nocleg czy booking mogę być spokojny, że przyjadę i będę miał rezerwację?

Myślę, że o wszystkie najważniejsze rzeczy które chciałem to zapytałem, jeśli dział jest nie odpowiedni proszę moderację o przeniesienie ale nie wiedziałem do końca gdzie go umieścić. 
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi na moje pytania, postaram się odwdzięczyć i zdać jakąś relację po pobycie.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Wyjazd z południowej Polski na najbliższe baseny termalne. Kilka pytań - przez Damiano88 - 12-07-2018, 23:58

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Strandok éjszakája, czyli nocne kąpiele na Węgrzech kowcio 13 14,630 09-11-2023, 14:58
Ostatni post: au-iv-385223
  Baseny po drodze Rzeszów - Hajdúszoboszló Cytryna 11 1,650 21-10-2023, 5:49
Ostatni post: eplus
  Dojazd na kąpieliska z podkarpackiego fvg 10 10,318 22-08-2023, 18:26
Ostatni post: eplus
  Miskolc Tapolca - baseny jaskiniowe andrasz 97 215,114 02-07-2023, 21:41
Ostatni post: jolciaa171
  Nyiregyhaza baseny - informacje. Adin0 7 3,695 12-10-2022, 14:19
Ostatni post: Aattaa



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości