Komunikacja Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie
#27
(30-01-2012, 17:24)varpho napisał(a): nie wiem dokładnie, jak jest teraz, ale kiedyś dla studentów UE bardziej się opłacało kupić bilet miesięczny...

aha, i cechą charakterystyczną budapeszteńskiej komunikacji miejskiej jest nadreprezentacja kontrolerów.
są w każdym nocnym [czasem jest ich nawet więcej niż pasażerów], często sprawdzają też bilety w metrze.

Zgadzam się Uśmiech Bilety można zakupić na pierwszym lepszym stoisku lub w okienku na większych stacjach metra za 3850 Ft. Bardziej się opłacają niż np. tygodniowa lub turystyczna (po przeliczeniu: "turist card" nawet na 3 dni się nie opłaca - student na wiele atrakcji ma zniżki, więc turystyczna dla studenta wychodzi o wiele drożej niż bilet miesięczny + wejściówki).

UWAGA! Zwykła legitymacja studencka nie wystarcza, należy mieć międzynarodową (tzw. ID student, czyli np. kartę Euro 26 lub zwykły ISIC = International Student Identity Card) i wiek poniżej 26 lat.

Obie karty da się wyrobić w Budapeszcie (testowane ISIC = w biurze turystycznym; euro 26 też ma swoje siedziby w HU) Szeroki uśmiech

W pierwszy dzień zwiedzania kontrolerzy na metrze nie chcieli nas wpuścić właśnie z powodu braku "international card". Po ich wyrobieniu było o tyle dobrze, że dłużej się patrzyli albo na jedną (moją euro26) albo na drugą (mego lubego isic) kartę podejrzliwie i sprawdzali dokładnie. Po całym dniu podróżowania jeden pan kontroler chciał nas zatrzymać i nie wiem czy mandatem nie chciał obdarować - po prośbie o przekazanie nam danej informacji w języku angielskim zrezygnował i puścił przez bramki Uśmiech

Naprawdę sporo najeździliśmy się metrem (wszystkimi liniami) i chyba poszło jakieś info o obcokrajowcach z innymi legitkami, ponieważ niekiedy wystarczało już tylko pokazanie z daleka biletu (nawet bez legitki) Szeroki uśmiech

Ogólnie - komunikacja bardzo sprawna, prawie bez czekania.
Co do kontrolerów - przez cały tydzień nie spotkałam się z ani jednym kontrolerem prócz tych na stacjach metra na wejściu (ale i tak pewniej czułam się z biletem).

PS.Z "dziurkującymi" kasownikami spotkałam się już w pierwszy dzień (była to linia autobusu 8 lub 112 ;-) ). Należało włożyć bilecik oraz energicznie pociągnąć za czarny element w dół a później w górę Uśmiech
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Jak najlepiej przemieszczać się po Budapeszcie - przez százszorszép - 08-08-2012, 1:44
bilet tygodniowy w Budapeszcie - przez robert-adam - 23-07-2013, 9:08
RE: bilet tygodniowy w Budapeszcie - przez Ribizli - 23-07-2013, 10:15
RE: bilet tygodniowy w Budapeszcie - przez fvg - 23-07-2013, 11:14

Podobne wątki&hellip
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Zmiany w komunikacji w Budapeszcie w dniu święta 15 marca Waldek 0 275 14-03-2024, 1:23
Ostatni post: Waldek
  Komunikacja Strefy płatnego parkowania w Budapeszcie Waldek 50 87,566 06-08-2023, 13:51
Ostatni post: ex-komar
  Drożeje komunikacja miejska w Budapeszcie Waldek 0 296 21-07-2023, 12:40
Ostatni post: Waldek
  Parkingi P+R stają się płatne. Waldek 1 419 01-07-2023, 20:15
Ostatni post: ex-komar
  Noclegi Tani nocleg w Budapeszcie fvg 389 522,848 20-04-2023, 13:32
Ostatni post: czupur_n



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości