W piwnicznej izbie
#4
Cóż za sympatyczny i miły sercu wątek! Cieszę się, że Klimaty Węgierskie, podobnie jak ja, docenia uroki węgierskich piwniczek i panującą w nich atmosferę. Mam podobne odczucia; może tylko wolę piwniczki w Tokaju niż w Egerze, choć przepadam za czerwonymi winami. Po prostu w Tokaju nie są tak skomasowane na niewielkiej przestrzeni, tylko raczej leżą wzdłuż ulic, czasem są więc bardziej odizolowane jedna od drugiej i bywa w nich zaciszniej. Ale to w sumie nieistotny szczegół. Zwiedzając piwniczki tokajskie, natrafiliśmy z żoną na Klastrom Pincészet, już na samym końcu Hegyalja utca, a więc prawie na peryferiach samego miasteczka. Właściciel, po oprowadzeniu nas i powitalnym poczęstunku "na koszt firmy", podał nam zamówioną butelkę Tokaji sárgamuskotály i próbował nawiązać rozmowę na temat tego oraz innych miejscowych win, ale bariera językowa była zbyt szczelna i oprócz entuzjastycznych pochwał niewiele od nas usłyszał (nie mówił po angielsku, a ja - po niemiecku). Był tym trochę rozczarowany, ale zawód powetowała mu przybyła po chwili rodzina węgierska. Mogliśmy zatem dyskretnie przyglądać się, popijając swoje wino, jak gospodarz rozprawia z gośćmi na temat kolejnych win, objaśnia, unosi pod światło, chwaląc kolor i klarowność trunku, udaje się co chwila w głąb piwnicy po kolejne smakołyki. Nowo przybyli próbowali po kieliszku tego i owego, zagryzając przyniesionym ze sobą serem. W ich zachowaniu był luz, radość życia, fascynacja winem jako wręcz filozofią (polecam książkę Hamvasa Filozofia wina - A bor filozófiája). Szkoda, że nie władam na razie węgierskim na tyle dobrze, by w takich dyskusjach uczestniczyć.
Oto kilka zdjęć:

[Obrazek: mjvead.jpg]

[Obrazek: 2s9ac10.jpg]

I na koniec pytanie do miłośników piwniczek i win: czy uczestniczycie w programikach borkóstoló w piwniczkach i co sądzicie o nich?
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
W piwnicznej izbie - przez Klimaty Węgierskie - 15-09-2012, 22:02
RE: W piwnicznej izbie - przez eplus - 16-09-2012, 8:12
RE: W piwnicznej izbie - przez Brak - 16-09-2012, 12:14
RE: W piwnicznej izbie - przez Orvos - 16-09-2012, 12:17



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości